51121

A Lévai Református Egyházközség harmadik alkalommal szervezte meg Száztányéros kocsonya újévi ünnepi alkalmat. A január 10-i eseményen több mint százharminc kocsonyát tálaltak fel a vendégeknek.
„Mai alkalom egyik célja, hogy közösen és örömmel telve kezdjük el az újesztendőt. Mindig van miért hálásnak lenni, s bennünk van az élő reménység, ezek mind kellenek egy új időszak, év kezdetekor” – hangzott el Kassai Gyula lelkész, főszervező köszöntőjében. Az alkalom elcsendesedéssel kezdődött, amely a „Tejjel és mézzel folyó föld az, minden ország ékessége” Ezékiel igéje köré szerveződött.
A rövid áhítatot követően közös énekléssel folytatódott a műsor. A nagyölvedi Nagy Csomor István és családja zenei fellépésével színesítette a programot. A hagyományokhoz hűen beszélgetésre is sor került az eseményfolyam első részében. A beszélgetést „az áldjon vagy verjen sors keze, itt élned, halnod kell” idézettel indította el Kassainé Mártha Tímea a beszélgetés levezetője.
A hitről, az egyházról és a közösségünkről osztották meg véleményüket Kassai Gyula a Barsi Egyházmegye esperese, Antala Éva espereshelyettes, Révész Tibor zsinati képviselő és Kiss Pál egyházmegye főgondnoka. A körkérdésként előkerült többek között a 2014-es év értékelése.
Mint Kassai Gyula megfogalmazta, az előző év nagy eseménye volt az Esterházy emléktábla elhelyezése, ez közösségépítő cselekedett volt. Ugyanakkor jelezte, a helyi gimnázium négy diákkal nyitotta meg az első osztályát. A keserűség mellett reménységet is jelent, hiszen folytonosan tovább működik a tanintézmény. A nagyölvedi Antala Éva kifejtette, nem sikerült a helyi templom felújítását befejezni, ám az egyházközösség hite megerősödött a munkálatok folyamán. Révész Tibor zselízi lelkész jelezte, társadalmi viszonyok változását érzékeli a közösségben. Pozitívként említette az érdeklődés növekedését az egyes egyházi alkalmak iránt.
A beszélgetőpartnerek egyöntetűen megállapították: a hit, a bizalom fontos építőköve a felvidéki magyar közösségnek. Érzékelik, az egyes egyházközségek megerősödnek. Kiss Pál megjegyezte, a reformátuság erősödését jelenti az egyházmegye területén az, hogy tavaly két templomszentelés is volt. Szeptember végén Ipolyságon új templomot, november végén Garamkálnán pedig felújított templomot szenteltek fel.
A hit kapcsán felmerült a kérdés, mi a célja napjainkban a hitszolgálatának. „A lelkészi munkának egyre nagyobb jelentősége lesz. Teljes szívből, lélekből és testből kell szolgálnunk. Nem kell félnünk a kihívásoktól, Istennek ebben a világban is célja van velünk” – hangsúlyozta a nagyölvedi lelkésznő. Révész Tibor hozzátette: sokat változott az elmúlt években a világ, a szolgálat veszélye szétforgácsolódás. „Hitelesség és a bizalom a legfontosabb az emberi kapcsolatokban, ezek a szolgálatunk alapkövei” – magyarázta Kassai Gyula.
A mélyenszántó gondolatokkal és üzenetekkel teli beszélgetést követte a farsangi kocsonya megkeresztelése. „A három évvel ezelőtt elindított szeretetvendégségünk egyre népszerűbb. Erről tanúskodik az, hogy a részvevők száma folyamatosan növekszik. Sok ismerős arc tér vissza a rendezvényünkre, ez nagy öröm számunkra” – nyilatkozta Bokros Rózsa a Felvidék.ma-nak.
„Alkalmunkon nemcsak a múltba tekintünk vissza, hanem a hitben a jövőt látjuk meg. A jövő építéséhez szükséges az igyekezet, az akarat, a szorgalom. A mai alkalom is tanúsítja, élő és szorgalmas gyülekezet vagyunk. Itt testvérek közt vagyunk, így a közösségépítő jellege is van a mai összejövetelünknek” – hangzott a presbitertől a megkeresztelés előtt.
Szobi Magdolna és családja készítette a farsangi eledelt. Több mint százharminc adag készült el. A keresztelést Szobi Magdolna végezte el paprikával és ecettel. A szeretetvendégség részvevői megkóstolhatták továbbá a vadpörköltet, házi készítésű süteményeket. Mindamellett finom barsi borokat is megízlelhették.
A rendezvény hagyománya tovább erősödik és épül, s ha száztányéros, akkor legalább száz évig fogjuk szervezni – mondta végezetül Kassai Gyula.
További képek a rendezvényről megtekinthető a Képgalériában ITT>>>. 

Pásztor Péter, Felvidék.ma
a szerző felvételei
{iarelatednews articleid=”43480,43571,51011″}