59592

Közel három millió forint támogatást kapott a Simonyi-Feledi Református Egyházközség az életveszélyes állapotban lévő feledi templom tornyának a felújítására. A 2015-ös évben elvégzett munkálatok költségei 12 ezer eurót tettek ki, de még az idén is van mit tenni a templom körül.

Feleden a református hívek templomukat a korábbinak a helyén építtették meg 1898-ban neoklasszicista stílusban. A tornyának az állaga az utóbbi időben azonban annyira megromlott, hogy a leomlás fenyegette, ezért életveszélyesnek minősítették. Több helyen már hiányoztak a téglák vagy nagyon rossz állapotban voltak. Félő volt, hogy nem is tudják majd használni a templomot.

A feledi gyülekezetnek gyorsan kellett cselekednie, mivel már nem lehetett tovább halogatni a torony felújítását. A 2015-ös évben pályázatot nyújtott be a a simonyi-feledi társult egyházközség a magyar kormány Az egyházi épített örökség védelme és egyéb beruházások név alatt futó programjához a templom külső felújítására. A kérelmüket pozitívan bírálták el és 2 900 ezer forint támogatást ítéltek meg a munkálatok elvégzésére.

A kivitelezés két hónapot tett ki. Főleg kőművesmunkákat kellett végezni. Stabilizálták a tornyot, pótolták a hiányzó téglákat vagy újakat tettek a málladozók helyére, majd végül teljesen új vakolattal borították be. A felújítási munka időigényes volt és gyorsan is kellett dolgozni egyrészt a torony állapota, másrészt pedig az időjárás miatt is, mivel késő ősszel kezdődött el, még a téli időszak előtt. Az idő azonban kedvezett a munkálatoknak – verőfényes napsütés volt – és a hó is csak akkor hullott, amikor már minden elkészült.

Hasonló volt a helyzet néhány évvel ezelőtt is, amikor a tetőt kellett lecserélni. Az akkori kormány az utolsó pillanatban megvonta a megítélt támogatási összeg felét és a kapott pénzt januárig lehetett felhasználni. A tetőcserét ennek ellenére sikerült megoldani, még ha télen is kellett erre sort keríteniük. Akkor is olyan meleg volt, hogy ingre levetkőzve dolgoztak az ácsok és csak a befejezés után három nappal hullott le a hó. Kaptak is kritikákat bőven, de kénytelenek voltak elvégezni a munkát.

A magyar kormány által megítélt támogatásokon kívül a kiadásokhoz jelentősen hozzájárultak a gyülekezet tagjai is, de más egyházközségek is támogatták a templom tornyának a felújítását.

A 2015-ös évben elvégzett munkálatok teljes költsége 12 ezer euró lett. Az idén újabb felújításokat terveznek, ezúttal a templomhajója szépülne meg. Az épület belsejét korábban már rendbe tették részben magyarországi támogatásból – a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-nél pályáztak – és gyülekezeti tagok adományaiból, de kénytelenek voltak rövid lejáratú kölcsönt is igényelni a Zsinattól.

Amennyiben a tervezett munkálatok az idén fejeződnek, akkor egy templomszentelő alkalmat is szervezne a gyülekezet. Az elmúlt években teljesem megújult a templomhajó belseje, – a felújítás költségének a felét a gyülekezet tagjai állták – valamint az egész torony és a homlokzat. A templomon elvégzett eddigi munkák összköltsége 18 ezer euró, de még 10 ezer euróra lenne szükség a befejezésig.

A több, mint 2200 lakosú Feleden 130 reformátust tartanak nyilván, ebből 110-en fizetnek egyházfenntartási járulékot. A hívek adakozásain kívül semmilyen más bevétele nincs a gyülekezetnek. /A korábban az államosított földeket nem kapták vissza, illetve nem sikerült visszaszerezni/. Feleden van még egy parókia is, ami szintén felújításra vár, terveik is vannak a kihasználására, hiszen a lélekben kisszámú közösség nagyon erős és élni akar – tájékoztatta a Reformata honlapot Dr. Gál László a gyülekezet lelkipásztora.

-ii-, refromata.sk/Felvidék.ma