A kép illusztráció (Fotó: Archívum)

A Rozsnyó és Vidéke Célalaphoz tartozó iskolák találkozójára került sor május 5-én Rozsnyón. A járás tizennégy magyar tanítási nyelvű alapiskolájába idén 17 gyermekkel többet írattak be, mint tavaly.

Az iskolákban általában meghatározott napon, ünnepélyes keretek közt fogadják a tankötelessé váló gyerekeket. A 2016/2017-es tanévben első alkalommal került sor az alapiskolai beiratkozásokra április 1. és 30. között, az óvodákban pedig április harmincadikával kezdődtek meg a beiratkozások, melyek május 31-ig tartanak. 

Amennyiben a gyermek 2016. augusztus 31-ig betölti a hatodik életévét, a szülő köteles volt az alapiskolák valamelyikébe beíratni a meghatározott időpontban. Rozsnyón két, a járásban további három teljes szervezettségű alapiskola működik.

A Fábry Zoltán Alapiskolába és Szakközépiskolába 20 gyermeket, a Rozsnyói Református Egyházközség Alapiskolájába pedig 16 csemetét írattak be a 2016/2017-es tanévre. Dernőn 23, Szádalmáson 5 és a pelsőci Dénes György Alapiskolában pedig előreláthatólag 15 gyerkőc kezdi meg tanulmányait.

Az előző iskolai évhez képest 10–10 elsőssel lesz több a dernői alapiskolában és a Rozsnyói Református Egyházközség Alapiskolájában

„Három tényező is befolyásolja ezt a számot” – mondta el a Felvidék.Ma-nak Uličná Ibolya, a református alapiskola igazgatója. „Egyrészt tavaly kevesebb gyerek született, mindemellett átértékeltük beiratkozási programunkat is, valamint már áprilistól rendszeres járattal iskolabuszt tudtunk indítani a Bethlen Gábor Alapnak köszönhetően. Olyan, zömében magyarok által lakott településekről, amelyekben már nem működik magyar tanítási nyelvű alapiskola, írattak be gyermekeket hozzánk, akiket másképp nem tudnának  naponta Rozsnyóra járatni. A tizenhat elsősből kilenc a környező falvakból, míg hét Rozsnyóról látogatja majd oktatási intézményünket“ – közölte az igazgatónő.

A dernői alapiskola igazgatójától, Géczi Zitától megtudtuk, hogy a beíratott gyermekek felzárkóztatásához és szocializálásához mindenképp nulladik osztályt kell nyitniuk. Az iskolát Barkáról is sokan látogatják, ahol a 2015/2016-os iskolai évben sikerült megnyitniuk az óvodát. Az igazgatónő véleménye szerint, ha a barkai gyerekek rendszeresen járnak óvodába, és beszélni fogják a tanítási nyelvet, nem lesznek beilleszkedési problémáik, sikerül őket felkészíteni az iskolaérettségre.

A másik község, ahonnan az iskolába elsőst írattak, Hárskút. Innen is roma tanulók érkeznek. Idén a két iskolaköteles gyermek közül az egyik az első osztályba nyert felvételt. „Olyan ügyes volt, hogy a pszichológus első évfolyamba javasolta. Előfordul, hogy a család készíti fel a gyermeket az iskolára. Ez azonban nagyon ritka. Idén a számok tükrében meglepően jól végződtek a beiratkozások, 24 iskolaköteles gyermeket írattak be hozzánk. A tendencia évről évre növekvő. A beíratottak zöme azonban nem látogatott óvodát, így az iskolaérettség felmérése után két nulladik osztályt tervezünk megnyitni a 2016/2017-es tanévre – nyilatkozta Géczi Zita, aki a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Országos Találkozóján idén kiváló módszertani, nevelési, szakmai és tudományos eredményeiért kapott kitüntetést.

A Rozsnyói járás teljes szervezettségű alapiskolái elsősei számának alakulása

Az iskola helye Beíratott elsősök száma
2016/2017 2015/2016
Dernő 23 13
Szádalmás 5 4
Pelsőc 15 17
Rozsnyó 20 27
Rozsnyói Református AI 16 6
Összesen 79 67

A járásban található kisiskolákba (9) összesen további negyven gyermeket írattak be. A kisiskolákba tehát sokkal kevesebb gyermek jár. Örülnek azonban a kevésnek is. „Örömmel zártuk a beiratkozást. Ahhoz képest, hogy tavaly egy sem volt, idén két elsősünk is lesz” – nyilatkozta Ambrúzs Zita, a hosszúszói alapiskola igazgatója.

A Rozsnyói járás alapiskolái elsősei számának alakulása

Az iskola helye Beíratott elsősök száma
2016/2017 2015/2016
Dernő 23 13
Szádalmás 5 4
Pelsőc 15 17
Rozsnyó 20 27
Rozsnyói Református AI 16 6
Beretke 4 6
Csoltó 1 2
Hosszúszó 2 1
Gömörhorka 6 3
Tornagörgő 4 2
Kecső 2 1
Várhosszúrét 5 2
Krasznahorkaváralja 11 11
Szilice – Silica 5 7
Összesen 119 102

A Rozsnyó és Vidéke Célalap által szervezett találkozón a beiratkozási adatokon kívül az idei tapasztalatokat, a kisiskolák gondjait és a beiratkozási ösztöndíjak átadásának időpontját is megvitatták. A tapasztalatcsere mellett az Erzsébet-táborral kapcsolatos, és a célalap új feladatával, a kárpátaljai utazási pályázattal összefüggő információkat osztotta meg a jelenlévőkkel Palcsó Zsóka, a célalap vezetője.

A Rákóczi Szövetség Beiratkozási Programja 2004 óta zajlik annak érdekében, hogy minél több külhoni magyar család merje vállalni gyermeke magyar tannyelvű iskolába íratását. A program Felvidéken indult, és az elért pozitív eredmények alapján a szlovákiai magyar iskolakezdők száma az utóbbi öt évben stabilizálódott.