58745

A Rozsnyói Református Egyházközség Alapiskolája iskolabuszt üzemeltet 2015 áprilisától. Az iskolabusznak köszönhetően olyan, zömében magyarok által lakott településekről tudják biztosítani a tanulók napi bejutását az iskolába, amelyekben nem működik már magyar tanítási nyelvű alapiskola.

„A kisbuszra a Kárpát-medencei Református Oktatási Alap támogatásából tettünk szert, majd iskolánk tavaly sikeresen pályázott az iskolabusz fenntartási költségeinek kiegészítésére a Bethlen Gábor Alapnál” – tudtuk meg Uličný Ibolyától, az iskola igazgatójától.

A kisbusz naponta 7 település 24 gyermekét szállítja az iskolába és haza. Három utat tesz meg minden reggel és minden délután, viszont még így is csak az alsó tagozatos gyerekek számára biztosított az utazás a Rozsnyótól távolabb eső településekről, így a Csermosnya völgyi falucskákból: Barkáról,, Lucskáról, Dernőről, illetve Kőrösről, Berzétéről, Sajóházáról,vagy Rozsnyóbányáról.

„Iskolabuszunk egy kilencszemélyes Fiat Ducato, mely nyolc alsó tagozatos kisdiákot szállít be minden reggel 6.30-kor a Csermosnya völgyéből, a második fordulóval 7.20-kor Kőrösből és Berzétéről, illetve a harmadik fordulóval 7.40-kor Sajóházáról és Rozsnyóbányáról. Így a 17 település közül, mely az iskola vonzáskörzetéhez tartozik, hatról tudjuk biztosítani gyermekeink számára a beutaztatást. Délután a tanítás befejeztével újra az iskola elől indul az iskolabusz, hogy biztonságosan eljuttassa kisdiákjainkat otthonaikba” – ismertette az igazgató.

Az eddigi tapasztalatok alapján a szülők elégedettek ezzel a lehetőséggel, mivel a kisgyerekeket a házuk kapujától az iskola bejáratáig szállítják. A szolgáltatás akár döntő érv is lehet az iskolaválasztáskor, hiszen a kicsiket a szülő nyugodtan elengedheti az iskolába kíséret nélkül is. A szülők telefonos kapcsolatban vannak a buszvezetővel, így kisebb késések esetén mindenkit be tudnak várni. A tanítás végén a gyermeknek nem kell az órát figyelve attól rettegnie, hogy elkési a buszt, mivel a busz vezetője minden gyerekre odafigyel.

„Mivel biztosítani tudjuk a gyerekek beutaztatását Rozsnyó térségéből, így remény van arra, hogy többek számára lesz vonzó az iskolánk, hiszen minden szülő számára az a legfontosabb, hogy gyermekét biztonságban tudja. Úgy gondoljuk, hogy ez a szolgáltatás nagy segítség. A gyerekek beutaztatásán kívül évente 10-12 alkalommal különböző tanulmányi versenyeken, rendezvényeken való részvétel céljával is igénybe tudjuk venni a kisbuszt” – hívta fel figyelmünket Uličný Ibolya.

Az üzemanyagköltségek egy részét az utazó gyermekek szülei biztosítják, amely összeg megegyezik a buszjegy árával. Ez viszont nem fedezi a teljes fenntartási költségeket. Ezért az iskola vezetősége a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-hez nyújtott be pályázatot. Az elnyert támogatás fontos az iskola számára, mivel az üzemanyag költségeken kívül egyéb kiadásokkal is jár a kisbusz működtetése. Mivel kisgyermekeket szállít, így kifogástalan műszaki állapotban kell lennie, ami folyamatos karbantartással jár.

BB, Felvidék.ma
{iarelatednews articleid=”58413″}