Hajtman Béla (fotó: tandem)

Sok szülőtől hallani, hogy nagyon nehéz az iskolaválasztás az alapiskolások számára, hiszen a kilencedikes gyerekek még nem tudják, hogy milyen szakmában szeretnének dolgozni felnőttként. Ezért a kilencedikesek egy része szakközépiskolát választ, a magyarság számára nem mellékes, milyen középiskolát. Hajtman Béla az alsóbodoki szakközépiskola igazgatója nyilatkozott.

Honnan jött az ötlet, hogy pályaválasztási napot szervezzenek iskolájukban?

Régóta kapcsolatban állunk a TANDEM nonprofit szervezettel. Egy alkalommal tanév elején hívtuk meg őket osztályfőnökök foglalkozására. Nagyon jól sikerült ez a rendezvény. Amikor a Pedagógusfórum főszerkesztője voltam, rendszeresen beszámolt Urbán Péter, a TANDEM igazgatója a rendezvényeikről. Kerestem az alkalmat, hogy mikor lehetne meghívni őket egy újabb csapatépítő tréningre. Végül is iskolánk szülői szövetsége pályázatot nyert egy pályaválasztási nap megszervezésére.

Mikor lesz ez?

December 1-jén 8.30 órai kezdettel.

Mi lesz a nap programja, mit várhatnak a tanulók?

Az összes diákunkat bevonjuk a foglalkozásba. Előzőleg a TANDEM egy felmérést készíttetett diákjaink körében. Meg kellett nevezniük, milyen szakma vagy mesterség érdekli őket. Meg is lepődtem a válaszadásokon, mivel az iskola profilja mellett (vállalkozás és idegenforgalom) különböző mesterségeket neveztek meg. Mint például pszichológus, műfordító és tolmács, óvónő. A nap második részében ún. élő könyveket hívunk meg, vagyis olyan szakmához tartozó személyeket, melyet bejelöltek diákjaink. Elsősorban végzős diákjainkkal vettem fel a kapcsolatot, akik szívesen igent mondtak és ők fognak beszámolni a választott pályájukról. Lehetőség nyílik az egykori diáktársaknak is találkozniuk alma materükben.

A TANDEM felmérést készítette az iskolában (fotó: tandem)
A TANDEM felmérést készíttetett az iskolában (fotó: tandem)

Milyen célzattal hívják meg a kilencedikeseket?

Elsősorban azzal a szándékkal, hogy nekik is segítsenek a pályaválasztási szakemberek a számukra megfelelő középiskola eldöntésében. Ebben a csoportban korlátozott a létszám. Maximálisan 25 főt várunk oktatási intézményünkbe. Úgy gondoltuk, miért ne lehetne nekik is támpontot nyújtani. Őszintén szólva nagyon sok kilencedikes még nem tudja biztosan, hogy az a középiskola, amelyet választanak, megfelelő lesz-e számukra.

Ezzel nem az a céljuk, hogy az Önök középiskoláját válasszák?

Nem feltétlenül. Például, akik a fizika vagy biológia tantárgyat kedvelik, azoknak nem ajánlom iskolánkat, mivel ezek a tantárgyak nem szerepelnek tantervünkben. Ezért is jó, ha a szakmabeli trénerek olyan pályára irányítják figyelmüket, amely ténylegesen érdekli őket. Természetesen, nem titkolt szándékunk, ha már ellátogatnak hozzánk akár a szüleikkel is, bemutatjuk, milyen lehetőségek várnak rájuk, ha bennünket választanának. Ha mégsem így lesz, nincs semmi baj, örülni fogunk, ha a TANDEM segítségükre lesz a pályaválasztási tanácsadásban. Az érdeklődők a bodokisuli2000@gmail.com e-mail címen regisztálhatnak 2016. november 27-ig.