Az ifjú tudósjelölt az oklevéllel (Fotó: Tornóczy Gabriella)

A búcsi Henzel Dániel, a komáromi Marianum Egyházi Iskolaközpont elsős gimnazistája a Tudományos Diákkörök XVII. Kárpát-medencei Konferenciáján, Székesfehérváron első díjat nyert.

„Engem már régóta érdekel a meteorológia, az időjárás, naponta készítek meteorológiai feljegyzéseket Búcson, egy amatőr meteorológiai állomás segítségével. S ha olyan helyzet adódik, például vihar jön, hófúvás van, szívesen készítek felvételeket. Ezeket a videókat, fotókat, információkat a facebook-os BúcsMet oldalamon, a Fb-s Felvidéki Amatőr Meteorológusok csoportban is közlöm, de videóim, kisfilmjeim megjelennek a YouTube-on és a Magyar Interaktív Televízió elektronikus oldalán is” – hallhattuk előadásának bevezető részében.

A győztes munka címe „A légkör királyának látogatása Bulcsú vezér falujában”, témája pedig a tavaly Búcson pusztító tornádó, és az örvények kialakulásának háttere volt. Megtudhattuk, hogyan érintették ezek a jelenségek a falut, végigkövethettük a tornádó útját, az okozott károkat, miközben megérthettük, miért és hogyan jöttek létre ezek a pusztító erők.

Az ifjú tudósjelölt rámutatott munkájának tudományos és gyakorlati hasznára is: „Az amatőr meteorológusok megfigyelései nagyban segítik a szakképzett meteorológusok munkáját, hiszen ők a radarok, mérések alapján nem biztos, hogy rábukkannak ezekre az apró, nagyon nehezen észrevehető légköri jelenségekre. Mind az amatőr, mind a képzett viharvadászok is nagyban segíthetik a viharok által károsultak számára a kárfelmérést, hiszen a megfigyelők felvételei bizonyítékként kerülhetnek a biztosító kezébe.”

Dani munkáját édesapján, Henzel Györgyön, valamint tanárán, Németh Klárán kívül egy magyarországi mentor, dr. Breuer Hajnalka, az ELTE Meteorológiai Tanszékének adjunktusa is segítette.

Nagyon örülünk, hogy iskolánkban, városunkban egy ilyen tehetség bontogatja szárnyait, s hogy máris felfigyeltek rá. Gratulálunk, és további kitartó munkát, gyors fejlődést kívánunk!