Fotó: pianofest.hu

Első alkalommal, ám hagyományteremtő céllal rendezik meg a V4 Nemzetközi Zongorafesztivált augusztus 24. és 30. között. A visegrádi országok sárospataki rendezvényén olyan világhírű zongoraművészekkel találkozhatunk, mint Nelson Goerner, Kevin Kenner vagy Dang Thai Son, de koncertet ad a Virtuózok televíziós tehetségkutató műsorból ismert, Junior Prima díjas Gyöngyösi Ivett és Váradi László is.

A részletekről Füsti-Molnár Szilveszter fesztiváligazgatót, a Sárospataki Református Teológiai Akadémia (SRTA) rektorát kérdezte a reformatus.hu.

Mi adta a V4 Nemzetközi Zongorafesztivál alapötletét?

Régi vágyunk teljesül vele augusztus utolsó hetében, ugyanis a Sárospataki Református Kollégium mindig is a kultúra fellegvára akart és tudott lenni. Arra az évszázados történelmi kapcsolatra gondolva hívtuk életre a koncertsorozatot, amely a múlt nehéz időszakaiban is összekötötte iskolánkat a lengyelekkel, szlovákokkal és csehekkel. Ez a zongorafesztivál egyszerre hirdeti intézményünk misszióját és keresztyén értékrendjét, valamint fordítja le a visegrádi országok politikai és kulturális együttműködését a zene nyelvére.

Kiket céloznak meg a fesztivállal?

Minden érdeklődőt, aki szereti a zongorát és a komolyzenét. Szeretettel várjuk a gyülekezetek képviselőit is, akiknek korlátozott számban, a kollégiumaink férőhelyeinek függvényében szálláshelyet biztosítunk. Szeretnénk bebizonyítani valamennyi vendégünknek, hogy egy perifériára szorult régióban is helyet kaphat a magas színvonalú kultúra közvetítése.

Mivel várják a Sárospatakra látogatókat? Említene néhány programot és fellépőt?

Nagyon gazdag a kínálat: egy hét alatt négy helyszínen tizenhat koncert hangzik majd el. A fesztivált augusztus 24-én a Rákóczi-vár udvarában nyitjuk meg Gyöngyösi Ivett és a Concerto Budapest hangversenyével. Délutánonként a lengyel, szlovák, cseh és magyar zeneakadémiák növendékei csillogtathatják meg tehetségüket a Művelődés Házában, míg az esti nagykoncerteknek a Sárospataki Református Egyházközség temploma és a teológia imaterme ad otthont. Ezeken az alkalmakon olyan világhírű zongoraművészek játékát élvezhetjük, mint az amerikai Kevin Kenner, az argentin-svájci Nelson Goerner vagy a vietnámi születésű Dang Thai Son. Nagy örömünkre szolgál, hogy Pálúr János, Párizs városának nagydíjasa, a Budapest-fasori református gyülekezet orgonistája is megajándékoz minket a játékával. Nem felejtkezhetünk el Binder Károly nemzetközileg is elismert jazz-zongora előadóművészről és Keller András hegedűművészről sem. A sort hosszan folytathatnám még, de inkább jöjjenek el és hallgassák meg előadóinkat!

Ha már szóba kerültek az ifjú növendékek, a pataki hallgatók is részt vesznek a szervezésben?

Természetesen, méghozzá hatalmas lelkesedéssel, kiválóan mozogva házigazda-szerepükben. Jó érzés megtapasztalnunk, hogy valóban otthonuknak érzik a teológiát, a kollégiumot és magát a várost is. A zongorafesztivál alapító tagjai között is több pataki öregdiák szerepel. A fesztivál fővédnöke pedig Balog Zoltán leköszönő miniszter.

A rendezvény megszervezését a Sárospataki Református Teológiai Akadémia kezdeményezte. Mit szeretnének üzenni ezzel a társadalomnak?

Intézményünk mindig nyitott volt a világra, ezért is vágtunk bele az oktatási és nevelési kötelezettségeinken túl ebbe a különleges vállalkozásba, melyen keresztül kollégiumunk értékrendjét összekapcsolhatjuk az élet más területeivel. A pataki refi mindig megtalálta és hűen képviselte azokat az irányvonalakat, amivel nemcsak a magyar, hanem az európai történelembe is kitörölhetetlenül beleírta hírnevét. Most, új utakat keresve, mi vagyunk a felelősei a hagyományok továbbadásának. Szeretnénk azt az elhivatottságot és kitartást erősíteni a fiatalokban, amelyben komolyzenei teljesítményükkel és felkészültségükkel jó példát mutatnak a koncertsorozat előadói is – de mindezt istenfélelemmel és az ő dicsőségére. Ahogy azt iskolánk jelmondata is megfogalmazza: „Féljétek az Istent és néki adjatok dicsőséget”. Ez a mi fő üzenetünk a zene nyelvén is.

(reformatus.hu)