(Fotó: pixabay.com)

A Kassa-vidéki járásban fekvő Tornán kamerákkal ellátott térfigyelő rendszer szolgálja a falu, a lakosság biztonságát. Oravecz Attila, a község polgármestere különösen örül, hogy ezt a szolgáltatást sikerült megvalósítaniuk.

A rendszer első része már üzemel, november végéig pedig a projekt újabb szakaszát valósítják meg, amely egy korszerű szoftvert és további berendezések üzemelését jelenti. Az egész beruházás 9500 euróba kerül majd.

„A térmegfigyelő kamerás rendszert még tökéletesebbé kívánjuk tenni. Nem annyira a mennyiségre, inkább a minőségre helyezzük a hangsúlyt, nem több kamerát, hanem ugyan drágább, de jobb minőségű kamerákat, illetve szoftvert akarunk üzembe helyezni. Ez segíthet bennünket a probléma gyorsabb megoldásában. Ugyanis bűncselekmény, kihágás esetén így nem kell megnéznünk az összes felvételt, csak arra a területre összpontosíthatunk, ahol probléma adódott. Ezzel meggyorsíthatjuk a folyamatot, a bűncselekmény, a baj bizonyítását” – mondta el a polgármester azzal, hogy eredetileg erre a projektre 6250 eurót irányoztak elő. A költségeket a Szlovák Köztársaság Belügyminisztériuma támogatásával és a község költségvetéséből fedezik.

„A településünk részéről kötelező 5 százalékos önrészt megemeltük, így saját forrásból nagyobb összeggel járulunk hozzá a térmegfigyelő rendszer beüzemeléséhez”

– emelte ki a polgármester.

A projekt első szakaszában a faluban kialakítottak egy működtetési központot. Eredetileg ezt úgynevezett védett munkahelynek szánták, ahol csökkent munkaképességű illetve rokkant nyugdíjból élő emberek számára lesz majd munkalehetőség. Jelenleg egy alkalmazott dolgozik a központban, aki rokkant nyugdíjas és a községi hivatal emellett négy órás munkaidőben foglalkoztatja őt. De tervezik újabb dolgozók alkalmazását is. Őket elsősorban éjszakai műszakra osztanák be.

Oravecz Attila szerint a térfigyelő kamerarendszer nagyban hozzájárult ahhoz, hogy Tornán az utóbbi időben nincs felderítetlen, tisztázatlan bűncselekmény.

„A rendszer segített például egy sok fejtörést okozó ügyben is. Állandó gondot okozott, hogy az egészségügyi központ épületének falát újra és újra lefújták festékkel. Amióta azonban figyelmeztető táblákat helyeztünk el azzal a felirattal, hogy a terepet kamerákkal figyeljük, abbahagyták a falak “festegetését. Községünkben általános jelleggel tilos nyilvános helyen a szeszes italok fogyasztása. Ott, ahol azelőtt ezt nem tartották be és különféle, az italozásból eredő incidensekre is sor került, a kameráknak köszönhetően ez a gond megszűnt. Főleg az egészségügyi központ, az autóbusz megálló és az iskola környékén voltak ilyen jellegű problémák, ezért különösen örülünk, hogy ezeken a helyeken már teljes a közbiztonság” – magyarázta Torna polgármestere.

(TASR/Felvidék.ma)