(Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma. archív)

A december 19-én életbe lépő kijárási tilalom és a szigorított korlátozások hatással vannak a templomainkban zajló egyházi szertartásokra is. A karácsonyi ünnepkörben ugyan a templomaink nyitva tartanak, ám az egyes alkalmakon részvevők számát korlátozták.

A rendelkezések értelmében a kijárási tilalom nem vonatkozik az egyházi szertartásokra. Ám a templomok korábban érvényes 50 százalékos megengedett kihasználtságát 25 százalékra módosították.

Ennek értelmében az egyes templomok kapacitásának 25 százalékát foglalhatják el a hívők.

„A higiéniai előírások továbbra is érvényben maradnak. A korábbi előírások érvényesek az úrvacsora közösségi gyakorlásánál is. Kérjük a gyülekezeteink vezetőségét, hogy figyelembe véve a helyi körülményeket, odafigyelve a közegészségügyi hivatalok esetleges rendelkezéseire, türelemmel és megértéssel próbálják megszervezni a karácsonyi ünnepkör istentiszteleteit, akár egymást követő több istentisztelet tartásával. Törekedjünk arra, hogy amennyire csak lehet, mindenki biztonságban élhesse meg az istentiszteleti és úrvacsorai közösséget” – olvasható a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház körlevelében.

Figyeljünk egymásra, tartsuk be az előírásokat és imádkozzunk továbbra is a járványban elhunytak hozzátartozóiért, a betegekért, az egészségügyi dolgozókért és mindenkiért, aki segítséget tud nyújtani szolgálatával ebben a nehéz időszakban

– fogalmazott Fazekas László püspök.

A szombattól érvényes rendelkezés számos településen befolyásolja a karácsonyi ünnepkör alkalmait. Amint Izsmán Jónás, az ipolysági református gyülekezet lelkipásztora a vasárnapi istentisztelet végén kifejtette: a Barsi Református Egyházmegyében szombaton online lelkészértekezleten is megvitatták a megoldási lehetőségeket.

Számos egyházmegyei gyülekezetnél elmarad a szentestén az istentisztelet, más helyeken korcsoportok szerint osztják el a gyülekezeti tagokat. Így senki sem marad hitet erősítő közösségi lét nélkül.

Az ipolysági gyülekezetben december 24-én két ünnepi istentiszteletre kerül sor 15 és 16 órai kezdettel. Másnap úrvacsoraosztással egybekötött ünnepi istentisztelet lesz a délelőtt folyamán. Karácsony másnapján nem kerül sor egyházi alkalomra.

Kedves Testvéreink! Miután egyeztettünk az orvosokkal és más szakértőkkel is, meg kellett hoznunk azt a döntést, amely bár fájdalmas, de most indokolt – ez már a Zselízi Református Egyházközség közösségi oldalán olvasható. A zselízi egyházközségben működő Révész Tibor és hitvese, Csilla Zselíz mellett Szódón, Sárón, Garammikolán, Bajka valamint Nagysallóban látnak el szolgálatot. A rendelet érelmében egyik helyen sem lesz istentisztelet szenteste. Ugyanakkor online ünnepi istentisztelettel jelentkeznek.

„Zselíz és Nagysalló az egyházmegye két legnépesebb gyülekezete. Szenteste alkalmainkon 250-300 ember szokott részt venni. Amiatt döntöttünk úgy, hogy idén nem tartunk jelenléttel egybekötött istentisztelete sehol a körzetben, mert ha a két nagyobbak hagyjuk csak el, többen elvándorolnak a szomszédos kicsikbe, ahol főként idősebbek a gyülekezeti tagjaink. Őket is védenünk kell” – nyilatkozta a Felvidék.ma-nak Révész Csilla.

Karácsony első és második napján úrvacsorás istentiszteletre kerül sor az említett gyülekezetekben, betartva a 25 százalékos kapacitást.

Hasonlóan szigorú intézkedéseket vezetnek be Felvidék-szerte a gyülekezeteknél. A korlátozások ellenére a szabályok mindennemű betartásával vehetünk részt a lelkünket erősítő és a hitünket mélyítő alkalmakon.

„Akik szabadításodra vágyódnak, hadd mondhassák mindig, hogy nagy az Úr. ” /Zsolt 40,17b/.