Foglalkozások (Fotó: Krajčík Tímea)

Az idei iskolai programok rendhagyóak a Covid-járvány miatt. Így volt ez a muzslai Endrődy János Alapiskolában is. A tavalyi sikeres első hagyományőrző nap ösztönözte őket, hogy idén is megtartsák. Szerényebb körülmények között, zártkörű rendezvényként a szigorú előírásoknak megfelelően zajlottak a programok.

„A kultúrát nem lehet örökölni. Az elődök kultúrája egykettőre elpárolog, ha minden nemzedék újra meg újra meg nem szerzi magának” – Kodály Zoltán sorainak megfelelően a muzslai Endrődy János Alapiskola növendékei az iskola névadójának tiszteletére megrendezett Endrődy János II. Hagyományőrző Napon a népi és a nemzeti kultúránk hagyományaival ismerkedhettek meg. Ez a nap tavalytól vált az iskolaprogram szerves részévé.

A hagyományőrző napok megszervezésének célja, hogy a tanulók megismerjék a kultúránk és falunk történetét és szokásait, továbbá, hogy a kézművesség és más népi foglalkozások által betekintést nyerjenek a régi idők világába.

A COVID-19 járvány miatt az iskolának ezt a rendezvényt rendhagyó módon kellett megszerveznie. A járványügyi intézkedéseket betartva a tanári kar olyan foglalkozásokkal készült, amelyek a megszorítások ellenére is kivitelezhetőek, s hogy a tanulók a kedvezőtlen körülmények ellenére is egyedi élményekkel és tudással gazdagodhassanak. A tavalyi évtől eltérően az idén a tanítványok a saját osztályaikban maradva ismerkedhettek meg a különféle kézműves technikákkal.

(Fotó: Krajčík Tímea)

A programban az alsó tagozatos gyerekek tantermeikben tanítóik segítségével sokszínű foglalkozásokat végeztek. Bevezetőben meghallgatták az igazgató üdvözlő szavait, majd az iskola történetét, múltját.

A foglalkozásokban volt az iskola épületéről kirakós játék a népszerű puzzle formában. A kézműves foglalkozásokban fonálbábok, gyöngyfűzés, karácsonyfadíszek készítésével ismerkedtek, melyek az iskola karácsonyfájára kerültek.

De készítettek ajándékot a szülők részére is filcvarrással, gyöngyfűzéssel. A nagyobbak  az ősi mesterségekkel ismerkedtek, mint a bőrözés, a nemezelés.

Bár az idei programból kimaradt a táncház, a kézműves foglalkozások sokszínűsége nagyrészt kitöltötte a néptánc és népzene hiánya okozta űrt. A gyermekek táncra nem perdülhettek, ehelyett egy zenés-táncos előadáson vehettek részt a Kuttyomfitty Társulat jóvoltából. A műsort a tanulók a kézműves foglalkozások szünetében tekinthették meg az iskola újonnan létrehozott mozgástermében. Dobsa Tamás és Dobsa Fodor Mónika néptánccal és népdallal átfűzve adták elő „Az elvarázsolt királykisasszony” című mesét. A tanulók roppant módon élvezték az előadást, melynek aktív részeseiként maguk is hozzájárultak a jó hangulat megteremtéséhez. Az előadást és a gyermekek munkáját az iskolánk fenntartója, Farkas Iván polgármester úr is megtekintette.

Kuttyomfitty Társulat előadása (Fotó: Krajčík Tímea)

A szigorítások ellenére a jókedv és szórakozás jellemezte a II. Endrődy János mapot.  Ezen a napon az ismeretterjesztés és a móka kapcsolódott össze, a tavaly megálmodott vízió immár valósággá vált, a kitűzött célok megvalósultak:iskolánk növendékei kapcsolatot teremtettek a kézműves foglalkozásokon és a múltidéző pillanatokon keresztül az előző generációk és a nemzetünk hagyományaival.

Ez a nap az iskola éves programjának állandó részévé vált, s ezután minden évben újra megidézik majd a régi korok hangulatát és életben tartják az elődeink népszokásait.

A program Nyitra megye támogatásával valósult meg.

Ölveczky Árpád igazgató szóbeli ismertetése alapján lejegyezte Papánek Bianka.