(Fotó: Győző Andrea)

A búcsi székhelyű Kultúráért és Turizmusért Társulás pályázatot nyújtott be Nyitra megyéhez a magyar–lengyel barátság napja megtartására. Az apropót az adta, hogy a társulás által működtetett Felvidéki Népviseletes Babacsaládok Házában 52 lengyel régió népviseletes babái is helyet kaptak.

Sajnos a koronavírus ebbe a programba is beleszólt, és a társulás felnőtt tagjai részére betervezett krakkói út elmaradt, viszont a búcsi Katona Mihály Alapiskolával közösen tervezett múzeumpedagógiai foglakozást sikerült megvalósítani.

(Fotó: Győző Andrea)

Az iskola alsó tagozatos tanulói számára a múzeumban tartottak foglalkozást a társulás elnöke, Szobiné Kerekes Eszter vezetésével. Leltárba vették a babákat, megcsodálták a változatos népviseletet, népi játékokat játszottak.

A felső tagozatos tanulóink térképes foglalkozáson vettek részt, megkeresték az egyes tájegységeket, ahonnan a lengyel babák származnak. Csákvári Zoltán vetített előadást tartott Lengyelország földrajzáról.

(Fotó: Győző Andrea)

A programot összekötötték az Esterházy János-emléknappal, kihasználva a lehetőséget, amit a CSEMADOK Komáromi Területi Választmányának irodája kínált fel számukra. Az ő jóvoltukból a búcsi iskola galériáját gazdagította néhány napig az Isten Szolgája Esterházy János című vándorkiállítás, amelyet az Esterházy János-emlékév keretében szerkesztett Molnár Imre és Laczkó Gábor.

A kiállítást Gubík László, a martosi Esterházy Akadémia igazgatója, a Szövetség a Közös Célokért elnöke nyitotta meg.

Felhívta tanulóink figyelmét Esterházyra, mint példaképre, aki áldozatot vállalt a felvidéki közösségért.

A tanulókkal és a jelenlévőkkel együtt megnézték az Apám Esterházy János című filmet, végezetül Pór István, a tanintézmény egyik tanulójának nagypapája mesélte el személyes levelezésének élményeit, amit Esterházy rabtársával, a 4 évvel ezelőtt elhunyt celldömölki Hetényi Józseffel folytatott 12 éven keresztül.

(Fotó: Győző Andrea)

A vándorkiállítás Búcsról a perbetei iskolába került, majd Bátorkeszin folytatja útját. A kiállítási anyag szerkesztőjét, Molnár Imrét tavaszra várják az iskolába, hogy tanulóink még többet megtudhassanak a mártír gróf életéről.

(Győző Andrea/Felvidék.ma)