(Fotó: Csonka Ákos/Felvidék.ma)

Magyarország példaértékű humanitárius segítséget nyújt az Ukrajnából hozzájuk érkező menekülteknek. De nem feledkezik meg Kárpátaljáról sem, ahová szintén sokan jöttek a háború elől menekülve. A Nemzetstratégiai Kutatóintézet két teherautónyi segélyszállítmányt juttatott a Kárpátalján élő, rászoruló emberek számára.

A szállítmány mintegy kétezer csomag tartós élelmiszert és higiéniai eszközöket tartalmaz 5 millió forint értékben. A jótékonysági gyűjtésből származó felajánlást szombaton Beregdarócon, sajtótájékoztató keretében adták át a határon túli egyházak képviselőinek.

Az adományokat a Kárpátaljai Református Egyházkerület és a Beregszászi Római Katolikus Egyházközség segítségével juttatják el a bajban lévő emberekhez.

(Fotó: Csonka Ákos/Felvidék.ma)

Szász Jenő, az intézet elnöke az eseményen elmondta, hogy az NSKI már tíz éve tart szoros kapcsolatot a Kárpát-medence, így természetszerűleg a kárpátaljai szervezetekkel és egyházakkal. Rajtuk keresztül több iskolát, fogyatékossággal élő gyermekek intézményeit tudtak támogatni.

„A szeretet megnyitja az ember szívét és mindannyiunkat cselekvésre hív. A szomszédban zajló háború miatt úgy éreztük, kötelességünk jönni és segíteni. Hála Istennek hívó szavunkra nagyon sokan csatlakoztak és ajánlották fel segítségüket” – fogalmazott Szász Jenő.

A sajtótájékoztatón részt vett Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő is, aki rámutatott, hogy a kormány segítséget nyújt minden, a háború miatt bajba jutott és Magyarországra menekülő ember számára.

(Fotó: Csonka Ákos/Felvidék.ma)

Hangsúlyozta: „Ebben a nehéz időszakban együtt dobban nem csak az ország, de az egész nemzet szíve. Újabb hárommilliárd forint támogatást biztosítunk a hat legjelentősebb, menekülteket ellátó karitatív szervezet számára, amelyek a segítségpontokon tevékenykednek. Ha szükséges, a kormány további segítséget is tud adni annak érdekében, hogy minden bajba jutott, Ukrajnából érkező menekült a megfelelő ellátásban részesüljön. Felemelő, hogy a magyar emberek hovatartozástól függetlenül össze tudnak fogni, együtt dolgoznak és egyetlen cél lebeg a szemük előtt, az, hogy a szomszédos országból menekülő embereket segítsék” – fogalmazott Szentkirályi Alexandra.

Tilki Attila, a térség fideszes országgyűlési képviselője, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 4-es számú választókerületének Fidesz-KDNP-s képviselőjelöltje elmondta, a választókörzet 88 települése közül 24 közvetlenül határos Kárpátaljával.

(Fotó: Csonka Ákos/Felvidék.ma)

„Minket “élesben érint”, ami a szomszédban kialakult, a települések egy emberként állnak a nemes ügy mellé és minden erőforrásukkal megpróbálnak segíteni a menekülőkön. Sokunknak kötődése is van Kárpátaljához, így valóban szívből jön a segítségünk” – mondta a képviselő, aki a térség szülöttének, Kölcsey Ferenc nemzeti imává vált Himnuszának szavaival mondott köszönetet a segítőknek: „Isten, áldd meg a magyart.”

Az adományátadáson részt vett Soltész Miklós egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár, Baracsi Endre, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közgyűlés alelnöke, Magyarország ungvári főkonzulátusának és beregszászi konzulátusának, valamint a Kárpátaljai Református Egyházkerületnek és a Beregszászi Római Katolikus Egyházközségnek a képviselői is.

(Fotó: Csonka Ákos/Felvidék.ma)

Taracközi Ferenc beregszászi református lelkész Zán Fábián Sándor, a Kárpátaljai Református Egyház püspökének nevében köszönte meg azt a nagymértékű fizikális és lelki segítségnyújtást, amit az elmúlt időszakban tapasztalunk.

A lelkész hitet tett amellett, hogy az ilyen hatalmas összefogás úgy jöhet létre, s akkor áldásos, ha ott van Jézus Krisztus, s ha az ő nevében össze tudunk jönni, akkor hatalmas csodákat tudunk megtapasztalni, hangsúlyozta.

Taracközi Ferenc elmondta, hogy a KRE az idei esztendőt a hálaadás éveként határozta meg. Sokakban viszont most megfogalmazódik a kérdés: hogyan és miért tudunk hálát adni ilyen kihívások között. És lám, minden nap megtapasztalhatjuk, hogy van miért hálát adni, mondta. Most például ezért a hatalmas összefogásért. Hálás szívvel megköszönjük a magyar kormánynak, a segítő embereknek mindazt, amit rajtuk keresztül az örökkévaló Isten számunkra ajándékoz.

(Fotó: Csonka Ákos/Felvidék.ma)

A Kárpátaljai Római Katolikus Egyház nevében Harapkó Marianna, a beregszászi Szent Anna Karitász vezetője köszönte meg az adományt, az anyaország részéről nyújtott megannyi segítséget. Az igazgató asszony meghatottan tett bizonyságot arról, hogy jobb adni, mint kapni.

Az adományátadáson részt vett Soltész Miklós egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár újságírói kérdésre válaszolva elmondta: a Híd Kárpátaljáért segélyakció keretében szombat reggelig 480 millió forint adomány érkezett az 1357-es segélyvonalon és az erre a célra nyitott számlaszámon keresztül.

Ebből az összegből a hat segítségponton tevékenykedő karitatív szervezetek azonnali támogatásként 25-25 millió forinttal részesülnek. Záhonyban a református szeretetszolgálat, Lónyán a Magyar Vöröskereszt, Barabáson a Katolikus Karitász, Beregsurányban a Máltai Szeretetszolgálat, a határ ukrán oldalán az Ökumenikus Segélyszervezet, illetve Tiszabecsen a Baptista Szeretetszolgálat segítségpontjai kapnak majd a pénzből.

(Fotó: Csonka Ákos/Felvidék.ma)

Soltész Miklós megjegyezte, a Hungary Helps programon keresztül újabb, nagyságrendileg 1,3 milliárd forint értékű támogatás érkezik Ukrajnába, amelyből szintén a háború elől menekülő, bajban lévő embereket segítik.

Csonka Ákos, Felvidék.ma (MTI, Kárpátalja.Ma, Kárpátinfo.net)