Fotó: Tallósi Norbert

A Magyar Kormány és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. Kárpát-medencei óvodafejlesztési program negyedik ütemének támogatása – az ógyallai óvoda fejlesztése keretében elkészült kibővített óvoda ünnepélyes átadására került sor.

A Feszty Árpád Alapiskola és Óvoda meglevő épület B pavilonjának harmadik emeletén két termet alakítanak ki az óvoda számára, és egy kiállítótermet is létrehoznak.

A projektet a Bethlen Gábor Alap társfinanszírozásával valósították meg. A projekt célja a Kárpát-medencei óvodafejlesztési program negyedik szakaszának támogatása, konkrétan az ógyallai óvoda fejlesztése.  A vissza nem térítendő pénzügyi hozzájárulás összege 79, 2 millió forint (214 245 euró).

Az ünnepi megnyitón az óvoda vezetője Éles Éva, a Feszty Árpád Alapiskola és Óvoda igazgatóhelyettese és az óvoda vezetője köszöntötte a város polgármesterét Peter Závodskyt, polgármester-helyettesét Mária Hamranovát, a Feszty család képviseletében Feszty Csízi Zsuzsannát, Feszty Bélát és az egyházi vezetőket.

Deme László a Feszty Alapiskola és Óvoda igazgatója (Fotó: Tallósi Norbert)

Deme László ünnepi köszöntőjében elmondta, egy fantasztikus lehetőség végeredményét helyezik ma működésbe. 2017-ben intézményük számára az akkori polgármester asszony Basternák Ildikó hathatós segítségével Magyarország Kormánya által meghirdetett Kárpát-medencei Óvodabővítési program keretében egy hatalmas lehetőség nyílott.

Támogatást kaptak az óvoda bővítésére. A különböző adminisztratív engedélyeztetési és tervezési eljárások elvégzése után elkezdődhettek a munkálatok.

A rossz állapotban lévő, beázó B-pavilon lapos teteje egy mutatós emeletet kapott. Az első szakaszt 2018 végén sikerült átadni. 2019-ben a felépítmény befejezésére ismét kérelmet nyújtottak be. Kis szünet után a kérelem meghallgatásra talált. 

A kibővített óvoda átadási ünnepségére a tetőtérben került sor (Fotó: Tallósi Norbert)2021-ben megkapták az épület befejezéséhez szükséges anyagi támogatást, azonban a tervezésben felmerülő változások, a kivitelezésben adódott más megoldások, az építőanyagok beszerzésében keletkezett hiány, a drasztikus anyagköltségek emelkedése miatt a város önkormányzata kétszer is anyagi segítséget nyújtott, hogy az épület elkészülhessen.

„Az objektív okok miatt az átadás határideje közben többször is megváltozott, de végre most itt vagyunk az indulás küszöbén. Itt állunk, összejöttünk, hogy köszönetet mondjunk, hogy megérhettük ezt a napot. Hatalmas köszönetet mondunk Magyarország Kormányának, továbbá a mindenkori polgármestereknek, Ógyalla Város Önkormányzatának, képviselőinknek, a városi hivatal dolgozóinak, intézményünk munkatársainak, hogy végig pozitívan álltak e nemes ügy mellett, hogy óvodánk egy új épületrésszel gyarapodjon, miáltal a magyar ajkú szülők bátran írathatják magyar óvodába gyermekeiket. Hiszen nagyon jól tudjuk, csak így lassíthatjuk a lemorzsolódást. Mindenképp alapértékeinket kell megőriznünk.

A Feszty Árpád Alapiskola és Óvoda meglevő épület B pavilonjának harmadik emeletén két termet alakítanak ki az óvoda számára (Fotó: Tallósi Norbert)

Gyermekeinkbe bele kell nevelni a nemzeti öntudatot, emberséget, s ezeket az alapértékeket nemcsak a szülőktől kapják tanulóink. Itt az óvoda és iskola falai között van az a közeg, ahol az identitás megerősödhet. A család mellett a hitünkön és az iskolán van a fő hangsúly. Mi felvidéki pedagógusok, beleértve óvópedagógusainkat, tanítóinkat, azon tevékenykedünk, hogy a mai kornak megfelelve teljes értékű diákokat bocsássunk ki kezeink alól, akik az élet minden területén megállják helyüket. Így hát bátran bíztatom a kedves szülőket, tárt karokkal várja gyermekeiket az ógyallai Feszty Árpád Alapiskola és Óvoda. Gyermekeinkbe bele kell nevelni a nemzeti öntudatot, emberséget, s ezeket az alapértékeket nemcsak a szülőktől kapják tanulóink. Itt, az óvoda és iskola falai között van az a közeg, ahol az identitás megerősödhet. A család mellett a hitünkön és az iskolán van a fő hangsúly” – fogalmazott az iskola igazgatója.

A kibővített óvoda átadási ünnepségére a tetőtérben került sor (Fotó: Tallósi Norbert)

A meglevő épület B pavilonjának harmadik emeletén két termet alakítanak ki az óvoda számára, és egy kiállítótermet is létrehoznak.

A fenntartó nevében Peter Závodský, a város polgármestere szólt a jelenlevőkhöz, majd az óvodások műsorukkal köszöntötték a résztvevőket.

A rendezvény az ünnepélyes szalagátvágással és az épület megáldásával, megszentelésével zárult.

(Miriák Ferenc/Felvidék.ma)