Események betöltése

Vissza az összes pályázathoz

Az Aranyló gyermekei

PrintFriendly and PDF

2020. 11. 05. - 2021. 01. 31.

Molnár Attila (a Csenkey Baranta vezetője) „Az Aranyló gyermekei“címmel meseíró pályázatot hirdet 77 magyar történelmi témában a Kárpát-medence magyartanítási nyelvű alapiskolái felső tagozatos diákjai részére.

A pályázattárgya

2020 a nemzeti összetartozás éve, ezért méltónak tekinthető egy különleges mesekönyvmegjelentetése, amelyet közös erővel hoznak létre amagyar tannyelvű iskolák tanulói. A kiadványt, Kertai Zalán festőművész illusztrációi, festményei fogjákdíszíteni, a mesekönyv tartalma a beérkező munkákbóllesz összeállítva.

A pályázat célja

Ösztönözni a tanulókat a meseírásra, és ezáltalegy egyedi mesekönyv megalkotására. További cél, hogy minél több alapiskola részt vegyen a pályázatban, hogy a mesekönyvet méltón sajátunknak érezhessük. A pályázat támogatnikívánja a fiatal nemzedék önállóalkotótevékenységét, amely során a diákok meglátásaik alapján,meséik megírásával bemutatják a magyar történelem jeles eseményeit, ismert személyiségeit.Fantázia-világukon keresztül 77 magyar történelmi esemény elevenedik meg mese formájában.

A pályazat kategóriái

A pályázatra az iskola nevezi be a tanulókat, az általuk kidolgozott egy vagy több témakör beküldésével.Minden iskolának kötelező minimum három mesét benyújtani, a saját megyéjéhez kapcsolódó mindhárom témakör feldolgozásával. Minden sikeres pályázónak a saját neve alatt jelenik meg a könyvben a meséje, ezek a tanulók ajándék könyvjutalomban részesülnek a megjelent közös alkotásból.

Témakörök:

  • Őrvidék, Győr-Moson-Sopron megye:
    1. Atilla kardja, 2.Bulcsú vezér, 3.Árpád fejedelem
  • Muravidék,Zala megye:
    1.Hunok, a világ urai, 2. Emese álma, 3.Toldi Miklós
  • Drávaköz,Eszék,Baranya:
    1.Zrínyi Ilona, 2.Zrínyi Miklós, 3.Szent István
  • Bácska:
    1.Avarok aranya,  2.Büszke Botond,  3.Hunyadi Mátyás, az igazságos
  • Szerémség:
    1.Baján kagán, 2.Görgey Artúr, 3.Szent Margit
  • Bánát:
    1. Rózsa Sándor és 150 fős betyárserege, 2.Hunyadi János, 3.Zrínyi Miklós
  • Bodrog és Ung-vidék:
    1. A hét vezér, 2.Taksony vezér, 3. Il.Rákóczi Ferenc
  • Szabolcs-Szatmár-Bereg megye:
    1. Zrínyi Ilona, 2.Álmos és a fehérló mondája, 3.A hét vezér
  • Ugocsa, Felső-Tisza:
    1.Balambér, 2.Tatár- magyar testvérharc, 3.ll.Rákóczi Ferenc-Thököly Imre és a kurucok
  • Partium:1.Szent László,  2.Ruga,  3.Bercsényi Miklós
  • Erdélyország:
    1.Báthory István,  2.Hunyadi Mátyás, az igazságos, 3.Thököly Imre
  • Csíkszék, moldvai csángók:
    1. Székelyek története, 2.Csángók története, 3.ll.Rákóczi Ferenc
  • Háromszék:
    1. Dózsa György,2.Szent Margit,  3.Csaba királyfi
  • Udvarhelyszék:
    1. Csaba királyfi,  2.Toldi Miklós,  3.Atilla Napkirály
  • Marosszék:
    1. Hunyadi Mátyás és a korona,  2.A Magyarok Nagyasszonya, 3.János vitéz(Horváth János)
  • Csallóköz:
    1.Tündér Ilona története, 2.Kende vezér, 3.A 907-es pozsonyi csata
  • Mátyusföld,Zoboralja:
    1. Csák Máté, 2.Nagy Lajos,  3. 1849-es tavaszi hadjárat
  • Ipoly mente,Komárom-Esztergom megye:
    1. Atilla Napkirály, 2.Balassi Bálint, 3.Réka királyné
  • Gömör:
    1. Báthory Erzsébet, 2.Thury György,  3.A palócok története
  • Nógrád megye:
    1. Aba Amádé,  2.Esze Tamás;  3.Huszárok, a világ  legjobb katonái
  • Pest megye:
    1.Királyi szkíták,  2.Buda, a szellemi vezető,  3.Árpád fejedelem
  • Heves megye:
    1.Az egri nők, 2.Dobó István,  3.Kinizsi Pál
  • Borsod-Abaúj-Zemplén megye:
    1.ll.Rákóczi Ferenc és Thököly Imre, a kurucok, 2.Hunor és Magyar mondája,  3.Wesselényi Ferenc
  • Vas megye:
    1.Bercsényi Miklós,  2.Bercsényi László,  3.Mikes Kelemen
  • Veszprém megye:
    1. Vak Bottyán, 2.Keve vezér, 3.ll.András király
  • Fehér megye:
    1.Szent Erzsébet,  2.Álmos herceg,  3.Szent László
  • Somogy megye:
    1.Az aranyló mondája, 2.Koppány, 3.Nagy Lajos
  • Tolna megye:
    1.Vata vezér, 2. IV.Béla , 3.Nádazsdi Ferenc
  • Bács-Kiskun megye:
    1.A kunok története,  2.Kun László,  3.Baján kagán
  • Jász-Nagykun-Szolnok megye:
    1. Lehel kürtje, 2.A kunok története, 3.A jászok története
  • Csongrád-Csanád megye:
    1.Szkíta monda, 2. Nimród király,  3.Csák Máté
  • Békés megye:
  • 1..Thököly Imre,  2.Szent István,  3.Toldi Miklós
  • Hajdú-Bihar megye:
    1.Bocskai István,  2.Görgey Artúr,  3.János vitéz (Horvát János)

 

A pályázat feltételei

  • Kérjük a pályázókat, hogy az adott témát, történelmi személy életét valós alapokra fektetve, könnyed, olvasmányos formában dolgozzák fel. Az alkotó fantáziának nem szabunk határt, viszont szeretnénk, ha a történetek reális történelmi tények alapján íródnának.
  • Minden iskolánaklehetőséget adunk a kötelező három mese beküldése mellett egy, vagy akár több szabadon választott téma kidolgozására is a többi megye jeles eseményei, személyiségei közül.
  • Kérjük, a beküldő munkák mellé feltétlenül csatolni:
  • az iskola megnevezését, elérhetőségét
  • az iskola postacímét (ország, település, utca, házszám, irányítószám)
  • megye, régió  megnevezését
  • a meseírónevét, iskolai évfolyamát

Formai követelmények 1 téma kidolgozásához

  • Microsoft Word dokumentumban, egy állóA/4-es lap,
  • “Mérsékelt”, vagy körben 2-2 cm-es margóval,
  • 12 –es betűméretű, Calibri betűtípussal
  • maximum 1 oldal teleírva             minimum 2/3–3/4-ig
  • 1,15 sorköz, sorkizárt rendezéssel
  • A pályamű terjedelme 1500-2000 leütés (szóköz nélkül).

A nevezés módja és határideje

A pályázatokat a „aranylogyermekei@gmail.com „e-mail címre kérjük beküldeni, 2021. január 31-ig. A beérkezett pályázatokat szakmai tanárokból és írókból álló bizottság fogja értékeli.

Ajánlott források

  • Magyar Adorján művei
  • Csillagösvény (youtube)

A mellékletben csatoltuk a könyvillusztrációt ábrázoló festmények egy részét.

A pályamunkák elkészítésével kapcsolatos kérdésekrea+421 907 653 252 telefonszámon és az aranylogyermekei@gmail.com e- mail címen Molnár Attila ad választ.

Részletek

Kezdés:
november 5.
Vége:
2021. 01. 31.
Esemény Category:
MEGOSZTÁS