Készül a Légi Hírnök idei második száma, melyet a Községi Hivatal jelentet meg. Íme egy rövid ízelítő a lapból. Az írás az Unió, amely mindenkinek segíteni szeretne címmel jelenik meg.

Amikor először hallottam a hangos híradón keresztül, hogy községünkben heti egy alkalommal megkezdte működését a Szlovákiában élő romák Uniójának irodája, bevallom, kicsit szkeptikus voltam. Mit tudhat ez a szervezet, amit eddig más nem ? Mit lehet elintézni heti egy délután?
Először kíváncsisággal, később valódi érdeklődéssel hallgattam Rigó Tibort, aki az idén megalakult szervezet céljairól beszélt, amikor meglátogattam őt otthonában.

– Az unió minden embernek, nem csak a romáknak, szeretne segíteni iskola-, lakás-, munka- és egyéb gondjának, bajának orvoslásában . Tanácsadó irodánkat jogász támogatja JUDr. Gregor Vladimír személyében.
– Igaz, hogy csupán augusztus közepétől működünk, de már sokan felkerestek bennünket. Azt is el kell mondanom, hogy az unió Szlovákiában ez év júliusában alakult meg, de már 10 000 -nél több tagja van.
Havonta több, mint harminc esetben tudtunk tanácsot adni, legérdekesebb annak a fiúnak az esete volt, aki a kisegítő iskola elvégzése után szeretett volna szakmát tanulni, de nem tudta merre induljon. Segítettünk  neki, felvették könyvkötőnek, de a szülei hanyagsága miatt nem jutott el az iskolába.
Mindez jól bizonyítja, nem csak mi kellünk ahhoz, hogy valakin segíteni tudjunk. A kitöréshez, a jobb élethez gyereknek és szülőnek is akarnia kell.
Sokan keresnek fel bennünket a huszonnegyedik órában, hogy a bank el akarja venni a házát, mert nem fizette a tartozást – nekik üzenem, hamarabb jöjjenek, a végső stádiumban nem tudunk segíteni.

– Mi az, amivel a legtöbben fordultak Önökhöz?
– Létezik egy olyan lehetőség a szociálisan rászorultak számára, hogy az építkezési cégek tatarozáshoz használható alapanyagokat negyed áron adnak el számukra. Sokan kihasználták már, s vehettek téglát, műanyag ablakokat, ajtókat jutányosan.

Rigó Tibor az mellett, hogy felvállalta az iroda vezetését, évek óta szervezi községünkben a Romafesztiválokat. Ez idei volt az ötödik, csupán azt fájlalta, hogy a rendezvény egybeesett a focimérkőzéssel.
– A fesztiválok szervezésével azt szeretnénk megmutatni, hogy milyen gazdag a romakultúra. Az emberek többsége csak a zenét és a táncot kapcsolja a romákhoz, mi meg szeretnénk mutatni hagyományainkat is – a romaesküvőket, a siratókat, a roma ennivalókat. Terveink között szerepel a Szeiff Márta-emlékest megszervezése, melyre december 13 – én kerül majd sor.
Legbüszkébbek azonban arra vagyunk, hogy sikerült felvennünk a kapcsolatot Kolompár Orbánnal, a magyarországi Romaszervezet vezetőjével, aki megígérte, minden megmozdulásunkat segíti majd.

S hogy a kép teljes legyen, Rigó Tiborról megtudtam, hogy nem csak sütni – főzni szeret, de szívesen szedi versbe gondolatait. Példaképének Vörösmarty Mihályt tartja, s mosolyogva mondja:
– Olyan költő szeretnék lenni a romák között, mint amilyen a nagy előd volt a magyaroknak. Egyenlőre a noteszom telik verseimmel, elő – előveszem, belejavítgatok, s ha majd úgy érzem, készen állok, megjelentetem őket.

Csiba Lídia