„Az igaz ember eltávozik,de fénye megmarad” – ezen cím alatt került megrendezésre 2009. június 12-én a Szímői Jedlik Ányos Alapiskola VI. Jedlik Ányos Természettudományi Vetélkedője a szímői kultúrházban.Az eseményről az iskola igazgatónője küldött beszámolót:

Iskolánk 2000. május 5-től a világhírű tudós, feltaláló és bencés tanár, Jedlik Ányos nevének viselője. Ekkor született meg az elhatározás, hogy évente, névadónkra emlékezve megrendezzük a Jedlik –napot. Kevés település büszkélkedhet a környéken azzal, hogy ilyen nagy szülöttje van, mint nekünk szímőieknek, ezért úgy érezzük kötelességünk ápolni Jedlik Ányos örökségét és hűek maradni szellemi hagyatékához.

A rendezvény, amely azóta hagyománnyá nőtte ki magát, összefogja a régió alapiskoláinak azon diákjait, akik maguk is érdeklődnek a természettudományok iránt. Részükre szervezzük meg a többfordulós természettudományi vetélkedőt, amelyen bizonyíthatnak, bővíthetik ismereteiket, mélyebb betekintést szerezhetnek a tudományok titokzatos világába, lapozgathatnak az „internetes nagykönyv ”oldalain is, sőt fizikai kísérleteket mutathatnak be és leshetnek el egymástól. Az idén sem volt ez másképp.

A falu nagy szülöttjére emlékezve, a helyi római katolikus templomban reggel nyolc órakor Sárai Attila plébános úr szentmisét celebrált, amelyen jelen voltak iskolánk tanulói és pedagógusai, valamint az ideérkező diákok és lakosok. A templomkertben koszorúzással róttuk le kegyeletünket Jedlik Ányos mellszobra előtt.

Ezt követően került sor a kultúrházban a vetélkedő diákcsapatok találkozására, akik az érsekújvári Czuczor Gergely MTNY Alapiskolából, az érsekújvári Pázmány Péter Gimnáziumból, a párkányi Ady Endre MTNY Alapiskolából és a gútai Corvin Mátyás MTNY Alapiskolából érkeztek, de ott voltak a hazai diákjaink is.

A megnyitón az iskola igazgatónője Illés Anikó köszöntötte a jelenlévőket, vendégeket: a falu polgármesterét, a Szímői Jedlik Ányos Társaság elnökét, Bób Jánost, Priskin Zoltán alpolgármestert, Sárai Attila plébános urat és a helyi kultúrbizottság elnökét Csontos Gizellát, majd átadta a szót a CSEMADOK elnökének és a SZJÁT alelnökének, Kantár Éva nyugalmazott pedagógusnak, a rendezvény egyik főszervezőjének. Kantár Éva tájékoztatta a diákokat a vetélkedő menetéről, és az általa készített kérdések alapján kezdetét vette az izgalmas megmérettetés. A diákok az élettelen természetről való ismereteikből, főleg a föld,- kőzet- és ásványtanból hasonlították össze tudásukat, de a Jedlikről szerkesztett fejtörő is próbára tette felkészültségüket. A vetélkedő hármas számú feladatköre a fizika volt. Balogh Kálmán fizikát oktató és ötletadó pedagógus kíváncsian várta, milyen fizikai kísérlettel érkeztek az egyes csapatok, ugyanis minden csoportnak előre elkészített egyedi fizikai kísérletet kellett bemutatnia. Ez volt a vetélkedő leglátványosabb része.

Amíg a zsűri a pontszámok összeszámlálását végezte, a versenyzők és a vendégek elvonultak megtekinteni a Jedlik Emlékszobát, majd a program legérdekesebb része következett. Megérkezett Zombori Ottó csillagász, a Budapesti Uránia csillagvizsgáló nyugalmazott igazgatója, aki „Mi közünk a csillagokhoz? “ címmel élvezetes és érdekes előadást tartott a hallgatóságnak. A sok humorral tarkított, szinte már szórakoztató előadás folyamán igen hasznos és tanulságos információkat kaptak a résztvevők a csillagokról és megtudhatták, hogy minden tudás onnan föntről, az égből származik.

A természettudományi vetélkedő kiértékelésekor kiderült, hogy a nyolc csapat közül a 3. és 2. helyen a Czuczor Gergely Alapiskola egy-egy csapata végzett, az 1. helyezést pedig a hazai alapiskola 8. osztályos tanulói nyerték, név szerint: Brnula Alexandra, Illés Boglárka és Štefanovič Nikolett. A helyezettek oklevélben és könyvjutalomban részesültek, de minden résztvevőnek jutott könyv és emléklap. A díjakat átadó pedagógusok nagyra értékelték az iskolák felkészültségét és hangsúlyozták, hogy ezen a vetélkedőn mindenki nyert és mindenki dicséretet érdemel, tanár, s diák egyaránt. Senki sem távozott üres kézzel, mert a Csemadok ASZ és az SZMPSZ könyvekkel, a falu polgármestere pedig kis ajándékcsomaggal kedveskedett minden versenyzőnek, aki elmondta, nagy örömmel tölti el a Jedlik Ányos Alapiskola azon igyekezete, hogy minden évben megszervezi ezt az iskolák közötti találkozót, és szeretné, ha az elkövetkező években is így folytatódna tovább.

Illés Anikó, a Jedlik Ányos MTNY Alapiskola igazgatója