Aki figyeli a napi politikai eseményeket, annak nem újdonság, hogy az MKP-ból olyanok is kiléptek, akik mint a párt tagjai kerültek választott funkcióba, ám többük ezekről a posztokról nem hajlandó lemondani. Így van ez Gútán is, Angyal Béla esetében, a gútai MKP elnöke ezért eljuttatta hozzánk nyílt levelét.
Nyílt levél Angyal Bélához, a MOST-HÍD párt Nyitra megyei elnökéhez

Tisztelt Angyal Béla városi Képviselő Úr!

Amikor ez év májusában már biztos volt, hogy Szlovákiában egy másik párt van alakulóban, amely majd éppen a magyar választókra (is) pályázik, nem tagadom, mi, az MKP Gútai Alapszervezetének tagjai sejtettük, hogy már nem sokáig maradsz sorainkban. De amikor a MOST-HÍD párt alakuló gyűlése után néhány nappal rendkívüli elnökségi-frakció ülésen bejelentetted, hogy az MKP-ból már ki is léptél, bevallom, azért mégiscsak meglepődtünk. Egy ilyen fontos kérdésben viszonylag gyorsan döntésre jutottál, tudva, hogy a másik párt éppen a felvidéki magyarságot készül megosztani. Számomra már az is furcsa, hogy egy olyan hosszú politikai múlttal rendelkező szakemberben, mint Te, ez a kérdés egyáltalán felmerült. A csehszlovákiai, majd pedig a szlovákiai magyarságnak mindig mostoha sorsa volt, és ma sincs egyszerű helyzetben, éppen ezért ma még jobban szükség van arra az egyetlen MAGYAR politikai erőre, amely azt összefogja, és érdemben minden téren képviselni tudja. Te ezek ellenére úgy döntöttél, elhagyod a Magyar Koalíció Pártját. Döntéseddel ugyan nem értettünk egyet, de tudomásul vettük. Nehéz helyzetben hagytál itt minket, mivel éppen Te voltál az MKP Gútai Alapszervezetének demokratikusan megválasztott elnöke. Valószínűleg nem nagyon érdekelt, hogy mi, az MKP többi tagja hogyan és miképpen tudunk majd egységesek maradni, s tovább tevékenykedni városunkért, városunk lakosságáért.
Kilépésed óta eltelt idő alatt beléptél a MOST-HÍD pártba, és annak Nyitra megyei elnöke lettél. Ezenkívül a megyei választásokon a MOST-HÍD párt komáromi járásának képviselő jelöltjeként szállsz harcba többek között éppen az MKP képviselőjelöltjeivel (volt társaiddal) szemben. Így nemcsak a MOST-HÍD pártba való belépéseddel, hanem neveddel is hozzájárulsz felvidéki magyarságunk megosztásához.

Ezen tények tudatában tisztelettel szólítalak fel, mint MKP-t elhagyó és már a megyei választásokon MKP-val szemben más párt színeiben induló gútai önkormányzati képviselőt, hogy mondj le városi képviselői mandátumodról, mivel azt az MKP választóitól az MKP programjának megvalósítására kaptad! Nekem, mint az MKP Gútai Alapszervezete elnökének határozott véleményem, hogy mandátumod visszaadása erkölcsi kötelességed.
Ez a lépés nemcsak elvi kérdés, de megtételével lehetőség nyílik arra, hogy egy MKP-s képviselő jusson az önkormányzatba, mivel 2006-ban az önkormányzati választásokon éppen mandátumhoz nem jutó (“csík alatt végzett“) néhány képviselőjelölt az MKP színeiben indult, s a választási törvények értelmében a kieső önkormányzati képviselő mandátumát az éppen soron következő képviselőjelölt kapja meg. Így az MKP-frakció is megerősödik, s még egységesebben, erősebben tudjuk képviselni választóink, Gúta lakosainak érdekeit.

Bízom abban, hogy felszólításomat felelősségteljesen megfontolod és belátod, hogy az MKP listáján, az MKP támogatásával szerzett mandátumodról le kell mondanod.

Tisztelettel:

Samu Beáta, az MKP Gútai Alapszervezetének elnöke.

Gúta, 2009. október 15.