Szlovákia hatalmas meglepetésre 3-2-re legyőzte Olaszországot, és így továbbjutott. A címvédő tehát 2 ponttal szégyenteljes teljesítménnyel, csoportutolsóként búcsúzott a vb-től.
Mindkét gárda elég idegesen kezdte a találkozót, az első öt perc jobbára tapogatással telt, a mezőnyben ugyan nagy küzdelem folyt a pályán, de a kapuk nem forogtak veszélyben. A 14. percben Hamsik remek középre adását Marchetti szedte fel a középen érkező Vittek elől. A 25. percben De Rossi adta el a labdát a saját tizenhatosánál, Kucka tálalt Vittek elé, aki egyből tüzelt, a labda pedig a kapu jobb alsó sarkában kötött ki: 1-0. A gól után ugyanolyan semmitmondó játékot játszott az olasz csapat, a következő helyzet is a szlovákok előtt adódott: a 35. percben Strba bombázott messziről kapura, a löketet Marchetti tolta szögletre. A 41. percben Zambrotta előreívelését a menteni igyekvő Skrtel fejelte kis híján a saját kapujába. A félidő hajrájában Kucka lőtt még messziről egy hatalmasat, a labda éppen csak elkerülte az olasz kaput.

A szünetben kettőt is cserélt Marcello Lippi: Gattuso és Criscito le-, míg Maggio és Quagliarella beállt, az ősz hajú mester ettől a támadás javulását várta. Tíz perc elteltével aztán Lippi megelégelte a pályán lévők lézengését: Montolivo helyére a nem teljesen egészséges Pirlót hozta be. Jegyezzük meg, a csere előtt pár másodperccel Maggio passzából Di Natale hatalmas helyzetben mellé lőtt. A 63. percben is az Udinese csatára csavart kapura, de Mucha a helyén volt. A 66. percben egy olasz szöglet után Quagliarella lőtt a rosszul kimozduló Mucha mellett kapura, de a gólvonalon álló Srktel óriási bravúrral mentett – kérdés: a labda bent volt-e, vagy sem… A 69. percben egy szlovák kontratámadás után Stoch vezette rá Cannavaróra a játékszert, majd befelé cselezett, de lökete elkerülte a kaput. Ekkorra már teljesen ketté szakadt a pálya, az olaszok csapatának fele fent maradt, más fele pedig védekezett. Ennek persze meg is volt a kockázata: a szlovák kontrák óriási veszélyt jelentettek Marchetti kapujára, és Chiellini vagy Cannavaro is többször is az utolsó pillanatban mentett. A 73. percben már ők is tehetetlenek voltak: Hamsik jobboldali beadását Vittek kapásból tűzte kapura a röviden, a kapus tehetetlen volt: 2-0. A 80. percben szépítettek a taljánok: Quagliarella vezette fel a labdát, majd mesterien kényszerítőzött Iaquintával, előbbi lövését Mucha még védte, de a labda Di Natale elé került, aki az üres kapuba passzolt: 2-1. A 85. percben egy lesgólt is lőttek az olaszok, Di Natale passzát Quagliarella továbbította a kapuba, de Webb érvénytelenítette a találatot. A hajrában a csereként beálló Kopunek egy bedobásra startolt rá kiváló ütemben, Marchetti későn jött ki, az új ember pedig átemelte a talján hálóőrt, eldöntve ezzel a meccset: 3-1. A 92. percben még Quagliarella emelt egy mesteri gólt, de ez a lényegen már nem változtatott: Szlovákia hatalmas meglepetésre legyőzte a címvédőt, így továbbjutott. Olaszország szégyenszemre csoportutolsó lett és kiesett!

F-csoport, 3. kör:

Szlovákia – Olaszország 3-2 (1-0)

Johannesburg, Ellis Park Stadion. Vezette: Webb (angol)

Gól: Vittek 25. 73., Kopunek 88., ill. Di Natale 80., Quagliarella 92.

Szlovákia: Mucha 5 – Pekarík 5, Skrtel 5, Durica 5, Zábavník 5 – Strba 6 (Kopunek 87.), Kucka 6 – Stoch 6, Hamsík 7, Jendrisek 5 (Petras 94.) – Vittek 8 (Sestak 92.)

Olaszország: Marchetti 5 – Zambrotta 5, Chiellini 5, Cannavaro 4, Criscito 5 (Maggio 5 – a szünetben) – Montolivo 5 (Pirlo 6 55.), De Rossi 4, Gattuso 5 (Quagliarella 7 – a szünetben)– Pepe 5, Iaquinta 4, Di Natale 7