A mi Európánk vetélkedő

Március 26-án, szombaton került lebonyolításra „A mi Európánk” vetélkedő döntője Székesfehérvárott. A versenyt Herczog Edit magyarországi és Mészáros Alajos szlovákiai EP-képviselők fővédnökségével a székesfehérvári Tarsoly Ifjúságért Egyesület és a Szövetség a Közös Célokért társulások hirdették meg november végén. A döntőnek a Németh László Általános Iskola adott helyet, ahova 20 csapat jutott a három előzetes internetes fordulót követően.

A döntő helyszínére végül az egyik csapat nem érkezett meg, így összesen 19 csapat versengett a sokrétű kérdésekben. Idén a vetélkedőbe magyarországi és felvidéki csapatok mellett kárpátaljaiak, erdélyiek is neveztek, így összesen több mint 170 csapat indult az internetes fordulókban. A döntőbe viszont csak a régiók (a Magyarországon kívüliek esetében az országok) legjobbjai jutottak, valamint a többi élcsapat a pontszámok alapján.

{japopup type=”slideshow” content=”images/stories/_esemenyek/2011/03/27821_02.jpg” width=”200″ height=”150″ title=”A párkányi csapat – Nagy Luca, Forgács Gábor, Molnár Kamilla” }A párkányi csapat – Nagy Luca, Forgács Gábor, Molnár Kamilla{/japopup}

A felvidéki résztvevők közül a Párkányi Gimnázium “anavum” csapata került a döntőbe, miután az internetes fordulók során az összesített eredmény harmadik helyén álltak. A párkányiak egyébként tavaly is a legjobb felvidéki csapatnak bizonyultak, az akkori csapatból Nagy Luca most is ott volt. Rajta kívül Forgács Gábor, Molnár Kamilla alkotta a háromfős felvidéki egységet. Felkészítő tanáruk, Mocsi Beáta méltón büszke lehetett rájuk, hiszen a döntőben is kiválóan szerepeltek.

Az szombati közel hat órás vetélkedő során megtudhattuk, mennyire ismerik a diákok az Európai Uniót, de annak kultúráját, szervezeteit, országait, történelmét, sportolóit, meséit, így elmondhatjuk, nem unatkozott a résztvevő, sem a közönség. A versenynek pedig tétje is volt, hiszen az első három helyezett csapat és felkészítő tanáraik díja egy 4 napos (3 éjszaka) strasbourgi autóbuszos tanulmányút volt.
A szervezőknek köszönhetően a játék nagyon gyorsan pergett, ami viszont nagy koncentrációt kívánt a csaptok részéről is. A verseny kezdetén már látható volt, hogy a veszprémi Lovassy László Gimnázium és a budapesti Karinthy Frigyes Gimnázium csapatai küzdhetnek meg nagy eséllyel a győzelemért, de a párkányiak is jól tartották magukat, majd folyamatos magas szintű teljesítménnyel a verseny utolsó harmada előtt még a második helyre is felküzdték magukat. Ekkor úgy tűnt, a dobogós pozíciók egyikét csíphetik el, de az egyik magas pontszámmal járó versenyszámban rosszabbul szerepeltek, ezért visszacsúsztak és a verseny végén az ötödik helyet szerezték meg. Ez is viszont nagyszerű eredményként könyvelhető el, mert a legjobb határon túli csapat voltak, amelyet csak az magyarországi szinten a legjobb 10 középiskolába sorolt Lovassy László Gimnázium két csapata, valamint a budapestiek és egriek előzték meg. A versenyt tehát a veszprémiek Morzsi csapata nyerte, akik az elmúlt nyáron is jól szerepeltek, és a Szövetség a Közös Célokértnak köszönhetően jutalmul négy napot töltöttek Gömörben. A fiúk már akkor elhatározták, idén szeretnék megnyerni a vetélkedő, s kiváló játékuknak köszönhetően ez sikerült.

A második helyen a budapesti Demográciák csapata végzett, míg a harmadik helyet az ugyancsak veszprémi Revolution szerezte meg.
A döntő végén az ünnepélyes eredményhirdetésre is sor került, és nem csak az első három helyezett kapott ajándékot, hanem minden megjelent versenyző és felkészítő tanár. A Szövetség a Közös Célokért pedig különdíjként egy-egy könyvcsomaggal jutalmazta a párkányiakat, akik 29 nevező felvidéki csapat közül végeztek az élmezőnyben.
Az idén is magas teljesítményt mutattak a csapatok, s csak remélni tudjuk, hogy a fiatalok a meglévő tudásukat munkájuk, mindennapjaik során nem csak maguk, hanem közösségük hasznára tudják majd kamatoztatni.
A verseny végeredményét a következő oldalon tölthetik le!