31490

 Az előzetes tervek szerint 18 ezer eurós költséggel újulna meg a hardicsai gyülekezet egykori iskolája és imaterme. A Szlovákiai Református Keresztyén Egyház a Közalap építkezési kerete az idén 3 000 euróval támogatta az egyházközség projektjét. Pénzhiány miatt egyelőre a munkálatoknak csak egy részét sikerült elvégezni.

A legköltségesebb rész, a tető teljes befedése és a csatornák teljes cseréje, azonban még hátra van. Ha előteremtik a befejezéshez szükséges anyagiakat, akkor a tervek szerint jövő nyáron kezdenek hozzá a folytatáshoz.

A hardicsai gyülekezet elsősorban azért szeretné felújítani az egykori iskoláját és imatermét, hogy otthont és helyet teremtsenek a sokrétű gyülekezeti munka számára. Erről az egyházközség presbitériuma még 2009-ben döntött. A gyülekezetnek 2907 eurós saját forrás állt a rendelkezésére, ehhez kértek még a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház Közalap építkezési keretétől 6 785 eurót. Ennek az összegnek a 44 százalékát, vagyis háromezer eurót hagyott jóvá a Zsinati Tanács a kilenc egyházmegye egy-egy küldöttjéből felállított kuratórium javaslata alapján. A gyülekezet igyekezett a hiányzó összeget más forrásból is előteremteni. Pályáztak a magyarországi Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumnál, megkeresték a helyi önkormányzatot is, de ez utóbbinál elutasították a kérelmüket. A gyülekezet holland kapcsolatának köszönhetően 2 000 euró érkezett a tervezett munkálatokra. Ennek az összegnek egy részét a templom fűtésének felújítására fordítják majd.

A felújításokra szánt 7 900 eurós pénzcsomag egy részéből nagyméretű vasoszlopokat vettek. Ezzel helyettesítették az elkorhadt faoszlopokat az iskola kinti bejáratánál. Lefestették a tetőtér alatti részt, az oszlopokat és a vasajtókat. A nagy- és kisterem padlóját először izolálták, majd linólieummal fedték le. Ezen kívül még más javításokat is szükséges lesz elvégezni az épületen, beleértve a tetőzet teljes befedését és a csatornák cseréjét. Ehhez azonban még elő kell teremteni legalább tízezer eurót. A munkálatok a következő év nyarán folytatódnának, amennyiben meglesz a szükséges pénzösszeg – tájékoztatta a Reformata honlapot Demes Tibor lelkipásztor.

Reformata, Felvidék.ma