reformatus08-300

Több mint egy fél évtizedes vágya teljesült a Kisráskai Református Egyházközség vezetőségének azzal a tetőfelújítással, amit az idei nyár kezdetén valósított meg.

A költségek fedezéséhez a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház Közalapjának építkezési kerete még az elmúlt éven 1 200 eurós támogatással járult hozzá.
Az alig száz lélekszámú kis gyülekezet tervének a megvalósítása csak jelentős anyagi áldozat árán valósulhatott meg. A kiadások fedezésére csak a Közalaptól érkezett támogatás, más külső forrás nem állt a rendelkezésükre. A gyülekezet vezetősége végül úgy döntött, hogy a templom mennyezetén keletkezett beázásokat, – amelyeket kisebb javításokkal ugyan sikerült megállítani, – a tető lefedésének a megoldásával akadályozza meg.
A gyülekezet lelkésze Csatlós Péter építészektől kért szakvéleményt az ajánlott lefedési módozatokra, illetve, hogy milyen aggályok merülhetnek fel egy nem hagyományos eljárásnál. A hagyományos újrafedés esetén – a kisráskai templom esetében – nyolcezer eurós költséggel kellett volna számolnia a gyülekezetnek. A vélemények egyeztetése után azonban az egyházközség vezetése az anyagi lehetőségeket figyelembe véve végül a régi lemezborítás lefedése mellett döntött.
Az első lépésben fenyőléceket erősítettek a régi bádoglemezhez erősítve, majd keresztben is. Így teljesen egy szintre hozták a hosszanti és keresztléceket, amelyekhez önvágó csavarokkal odaerősítették az előre legyártott égetett festékanyaggal bevont fém lemezeket. Az egész szerkezet belemezelése után szerelték fel a törések mentén a félgömb íves lemezborítókat és a vízelvezető csatornarendszert.
A munkálatok az idén májusban kezdődtek el, amit a magyarországi vajdácskai Jákob-Ép Építőipari tetőfedésekkel foglalkozó kft. június végén fejezett be.
„A gyülekezet Isten előtti hálával bízik abban, hogy az így választott tetőszerkezet felújítása által értékmegóvó munkát végzett és még sokáig fogja szolgálni az ide telepedő imádságos hívek buzgó könyörgését és templomának külső védelmét” – mondta a felújítással kapcsolatban a Reformata honlapnak Csatlós Péter lelkipásztor.

Reformata, Felvidék.ma