42528a

Az iskolában 2008 óta működik kiváló akkreditált Tehetségpontként. Ezt a címet azért kaphatták meg a Nemzeti Tehetségsegítő Tanácstól, mert munkájuk során nagy figyelmet fordítanak nemcsak a saját, de a régió diákjai tehetségének gondozására is. Győző Andrea igazgatónő beszámolója:
Olyan regionális jellegű programokat szervezünk sikeresen évek óta, ahol a fiatalok számos területen lehetőséget kapnak tehetségük kibontakoztatására. Munkákba igyekszünk szakembereket is bevonni, akik segítségünkre vannak a tehetségek diagnosztizálásában és fejlesztésében. Megragadunk minden adódó lehetőséget, hogy ezeket a programokat minél színvonalasabbá tegyük.
Ezért éltünk most is azzal a lehetőséggel, amelyet a Felvidéki Tehetségsegítő Tanács által a Nemzeti Tehetség Program kínált egy pályázat keretében. Két tanulmányutat szerveztünk, egyet a kollégák, egyet az iskolánk és további 8 iskola tehetséges diákjai számára.
A pedagógusokkal Szatmárnémetibe kirándultunk iskolánk névadója, Katona Mihály lelkész, földrajztudós nyomában. Velünk tartottak a gútai II. Rákóczi Ferenc Alapiskola Tehetségpontjának képviselői is. Élményekkel teli, szép 3 napot töltöttünk Debrecenben, Szatmárnémetiben és Hortobágyon. A Debreceni Református Kollégiumban az ottani vezetőnk a múzeumot Katona Mihályhoz kötődően mutatta be. Kiderült, hogy névadónk a kollégium legjobb diákjai közé tartozott, azért is utazhatott külföldi tanulmányutakra a 18. század második felében, és válhatott korának egyik legjobb földrajztudósává. Méltán lehetünk rá büszkék, és igyekszünk ápolni munkásságának emlékét. Szerencsénkre szülővárosában, Szatmárnémetiben is kezdik az ő nagyságát felfedezni, és az ottani 10-es Számú Általános Iskola tanárai, az RMPSZ földrajztanárai, valamint a városban működő Ady Endre Társaság tagjai partnereink az igyekezetünkben. Utunk során szakmai tanácskozásra került sor arról, hogyan lehet az együttműködést elmélyíteni, elsősorban a tehetséggondozás terén. Megállapodtunk diákcsere programok szervezésében, a földrajztanárok együttműködésében és természetesen Katona Mihály örökségének közös ápolásában.
A baráti találkozás után Hortobágyon át vezetett az utunk hazafelé, ahol egy kis cigányzenével fűszerezve betekintettünk a pusztai csárdák életébe.
A másik tanulmányút célja a hagyományos, évenként megtartott regionális műveltségi vetélkedőre való felkészülés élményszerűvé tétele volt. Ezért látogattunk el Kismartonba és Fertődre, hogy a vetélkedőn résztvevő diákok az Esterházyakkal a család egykori rezidenciáin ismerkedhessenek meg. Az idei vetélkedő témájához kapcsolódóan a két kastélyban „interaktív” módon szerezhettek ismereteket a 9 iskola csapatának tagjai és felkészítő tanáraik az Esterházy családról és muzsikusukról, Haydnról. Mindkét helyszínen szakavatott vezetők kísérték végig a csoportot. Velünk tartott a vetélkedő zsűrijének 2 tagja Elek József és Kemencky Krisztina is, akik feladatokkal látták el a tanulókat az út elején. A diákoknak a tanulmányútról élményszerű beszámolót kell majd tartaniuk a novemberi vetélkedő alkalmával. Be kell mutatniuk a kastélyokat oly módon, hogy felkeltsék társaik érdeklődését a látogatásukra.
Mindkét tanulmányút sikeresnek mondható, bízunk benne, hogy máskor is meg tudunk hasonlókat valósítani a Nemzeti Tehetség Program jóvoltából.

(A képek kattintással nagyíthatók!)
4252842528b42528c42528d42528e

Győző Andrea/Felvidék.ma
{iarelatednews articleid=”42491,40055″}