49764

Az Armales Transylvanorum – Válogatás az erdélyi fejedelmek címeradományaiból címet viselő nemzetközi vándorkiállítás jubileumi, 5 éves ünnepélyes megnyitóját tartották a lévai Czeglédi Péter Református Gimnázium dísztermében.

Az erdélyi nemesi címereket bemutató válogatás három évi kutatómunka eredményeként, több mint félezer oklevél áttanulmányozása után készült el, anyaga azonos címmel 2009-ben könyv formájában is megjelent. A rendezvényen a helyi közgyűjtemények és magyar szervezetek tagjai mellett jelen volt több magyarországi szakmai egyesület is.
Kluch János, a gimnázium igazgatója köszöntötte Dr. Szálkai Tamást, a Magyar Nemzeti Levéltár Hajdú – Bihar Megyei Levéltárának munkatársát, a tárlat kurátorát – rendezőjét és két munkatársát Kovács Tündét és Kovács Ágnest, a magyarországi szakmai egyesületek képviselőit, az iskola fenntartója, a Lévai Református Egyházközség lelkészeit, Nt. Kassai Gyulát és Nt. Kassai Tímeát, továbbá a megjelent lévai magyar szervezetek és intézmények vezetőit illetve képviselőit, a lévai levéltárból és a Barsi múzeumból megjelent kedves vendégeket. Majd a következőképpen méltatta a kiállítást:
„Nagy megtiszteltetés számunkra, hogy három hónapra otthont adhatunk ennek az értékes kiállításnak, amely az erdélyi fejedelmek címeradományait mutatja be számunkra. Gimnáziumunkban nagyon fontosnak tartjuk a történelem tanítását, nagyon szép eredményeket érnek el diákjaink történelmi versenyeken, vetélkedőkön. Minden olyan rendezvényt, alkalmat nagy örömmel fogadunk, amely a történelmi ismeretek elmélyítését a nemzeti öntudat megerősítését szolgálja. Nemcsak a gimnázium diákjai számára. Intézményünk nyitott az egész lévai magyarság számára. Számos olyan rendezvényt szervezünk együtt a Lévai Református Egyházközséggel, amelyek a magyar közösség megmaradását és megerősítését veszik célba. Ezért nagy örömmel fogadtuk a kiállítás megszervezésének lehetőségét” – mondta Kluch János a november 3-i megnyitón.
A kiállítás megnyitó ünnepségének elején Kiss Orsolya 2. osztály tanulója mondott verset.
Dr. H. Németh István, a Magyar Nemzeti Levéltár főosztályvezetője elismeréssel jelezte, hogy egy ilyen színvonalas, határokon átívelő kiállítást kis megyei levéltárként megszervezni és ilyen hosszú időn át sikeresen működtetni más tagintézmények számára is példaértékű lehet, hiszen a három ország nyolc levéltárából válogatott dokumentumok egyedülálló módon – a levéltárak eredeti funkcióját kiteljesítve – még a szakemberek számára is átfogó és érdekfeszítő anyagot tárnak fel.
A Magyar Heraldikai és Genealógiai Társaság elnöke, Pandula Attila elismerését fejezte ki a kiállítás rendezőjének, Dr. Szálkai Tamásnak, aki meglátása szerint alapos és átfogó gyűjtő – és szervezőmunkájával, küldetéstudatával népszerűsíti és ismerteti az erdélyi címereket, mellyel a magyarság- és összetartozás-tudatot erősítve a ma is jelentős kulturális központokban.
A kiállítást az elmúlt öt évben több tízezer látogató tekintette meg Magyarország mellett három ország (Románia, Ukrajna, Szlovákia) 22 helyszínén vendégkönyvében 17 nyelven találhatóak bejegyzések. A rendezvény ugyanakkor mementóként is szolgált. A Magyar Levéltárosok Egyesületének alelnöke, Dr. Ólmosi Zoltán emlékezett a lévai születésű Dóka Klára levéltárosra, aki kimagasló munkásságával a legnívósabb magyar levéltáros szakmai elismerés névadója lett.
Ezután Dr. Szálkai Tamás a Hajdú – Bihar Megyei Levéltár munkatársa vetített prezentáció segítségével mutatta be a tárlatot, amely 2015. január 30-ig látogatható. A kiállítás megnyitó ünnepségének befejeztével a házigazdák szeretetvendégséggel kedveskedtek a résztvevőknek.
Az eseményről készült képeket megtekinthetik a Képgalériánkban.
Wirth Jenő, Felvidék.ma