52232

Az utóbbi időben új bérlakásokat adtak át Losoncon és Tornalján, míg Jolsván éppen most lesz rá alkalmuk az igénylőknek. Rimaszombatban és Füleken viszont a közeljövőben veszi kezdetét a lakásépítés.

Losoncon, a gömöri és nógrádi régió legnagyobb városában a Rúbanisko III. lakótelepen tavaly adtak át 36 bérlakást, ezekből kilenc háromszobás, a többi pedig kétszobás volt. A lakásokat az iskola befejezetlenül maradt területén lévő A és B tömbház átépítése révén alakították ki.
„Városunk az állami költségvetésből 646 ezer eurós támogatást kapott erre a célra, míg az Állami Lakásépítési Alap (ŠFRB) mintegy 864 ezer eurós kölcsönt folyósított számunkra, s ehhez jött még a nem egészen 31 ezer eurós önrészesedésünk” – tájékoztatta a sme.sk-t Michaela Hrnčiarová, a város szóvivője.
Ezeket a lakásokat hamarosan további 51 új lakásegység követi majd, amelyek ugyanott, az iskola területén a C és a D tömbházakban kerülnek kialakításra és a felújítási, illetve átalakítási munkálatok már az utolsó szakaszukba léptek. A szóvivő azt is elmondta, hogy a város ezeket a lakásokat is megvásárolja a kivitelezőtől, miközben ismételten él az állami támogatás adta lehetőségekkel.
„Jelenleg kellő számú érdeklődő van a városban a bérlakások iránt, s az igénylők száma egyre gyarapodik. Városunkban a jövőben is folytatódik a lakások építése” – tette hozzá mindehhez Hrnčiarová.

Rimaszombatban egyetlen, bérlakásokat tartalmazó lakóház épült, ám az is több mint tíz évvel ezelőtt, s azóta újabb bérlakások nem állnak a város rendelkezésére. Hamarosan változás várható ezen a téren, mivel az önkormányzat februári ülésén döntés született bérlakások építéséről, mégpedig két helyen. A város mindkét esetben számol az állami támogatással és az Állami Lakásépítési Alap által folyósított kölcsönnel.
Az első két lakóépület a P. K. Hostinský utcában, a Hypernova üzletközpont mögötti térségen épül majd és a költség nem haladja meg a 720 ezer eurót.
„Ezek nem alacsonyabb komfortfokozatú lakások lesznek szociálisan hátrányos helyzetben lévő polgártársak számára, hanem fiatal családok számára szeretnénk lakhatási lehetőséget biztosítani, s ezzel is hozzájárulni, hogy itthon maradjanak. Az érdeklődők már most jelentkezhetnek” – mondta Cziprusz Zoltán városi képviselő, a bérlakások építésének a kezdeményezője.
Šimko József polgármester szintén támogatta a lakások felépítését, s mint hangsúlyozta, az elmúlt években több ezer munkaképes rimaszombati polgár hagyta el az otthonát, többségük az országot is. De aki itt maradt, annak sincs pénze arra, hogy 22-25 ezer euróért vásároljon lakást magának, míg a mintegy 50 négyzetméteres lakásért 75 eurós lakbért kell majd fizetni. A lakásegyüttes maximálisan 720 ezer euróba kerül majd, amelyet állami pénzekből finanszíroznak majd. Az előterjesztést 14 képviselő támogatta, míg négyen tartózkodtak.
További három lakóépület, amelyekben összesen 24 alacsonyabb komfortfokozatú lakás lesz, a Dúsa úti roma lakótelepen emelkedik majd, és a költségük nem haladja meg a 650 ezer eurót.
„Ezen a lakótelepen mintegy 1200 roma származású lakos él. Egyetlen háromszobás lakásban gyakran 12-14 személy lakik” – mondta a polgármester, aki hozzátette, hogy elengedhetetlen a lakáskérdés megoldása és a romák lakáskörülményeinek a javítása szociális lakások építése által, ami a kormány célkitűzéseinek is megfelel.

Füleken az idén 12 bérlakást adnak át a rászoruló családoknak. „Mindez egy lakóépületben lesz, amely a Vasút utcában épül, mégpedig a Regionális Európai Fejlesztési Alap társfinaszírozásában a Regionális operációs program keretében” – egészítette ki az információt Popovics Judit, a Füleki Városi Hivatal programkoordinátora, aki azt is elmondta, hogy az építési terv kivitelezésére több mint 633 ezer eurót fordítanak és az épületet október végéig befejezik.

Tornalján a múlt év végén adtak át alacsonyabb komfortfokozatú lakásokat. „Összesen 18 egy- és kétszobás lakásról van szó, amelyekbe közvetlenül karácsony előtt költöztek be a bérlők” – tájékoztatott bennünket Szögedi Anna polgármester. A Dobšinai utcában található lakások felépítése mintegy 400 ezer euróba került és a város felépítésükhöz hitelhez folyamodott az Állami Lakásépítési Alaphoz. „A jelen választási időszak első két esztendejében további lakások építését nem tervezzük, s majd később döntünk a továbbiakról városunk pénzügyi helyzete alapján” – tette hozzá a város polgármestere.

Jolsva a régió kisebb városainak egyike, ám a lakáskérdés megoldása terén megállja az összehasonlítást a nagyobb lélekszámú településekkel. Nem is olyan régen felújítottak egy lakóépületet, amelyet a katonaságtól örököltek, és tervezik további 18 lakásegység átadását is, amelyek a Hadsereg utcai egykori katonai szálláshely átalakítása, illetve felújítása révén gyarapítják majd a város lakásalapját.
Az egy- és kétszobás lakások felújítása több mint 700 ezer euró ráfordítást igényel. „Becslésem szerint egy hónapon belül megkezdjük a lakások átadását” – mondta Milan Kolesár, a város polgármestere, aki mindezt kiegészítette azzal, hogy a lakosság körében érdeklődés nyilvánul meg e lakások iránt, de néhány lakás még az igénylők rendelkezésére áll. „Eddig mintegy 15-16 komoly érdeklődő jelentkezett, ám legkevesebb két lakásra még benyújtható az igénylés” – mondta Kolesár polgármester.
Új lakások átadására az elkövetkező években is sor kerül Jolsván, mivel a városban élő hivatásos katonák után megürült két szolgálati lakás is. Felújításuk azonban elengedhetetlen, s arra egy, legfeljebb két éven belül sor kerül.

Felvidék.ma
Gecse Attila felvétele a rimaszombati képviselő-testületi ülésen készült. {iarelatednews articleid=”48135,5989,5257″}