53353

Palást községben védőszentjének neve napján idén is megtartották a hagyományos búcsút. Az április 25. és 26. között megrendezett rendezvény különlegessége az átalakított főtér névadó ünnepsége és felszentelése volt. 

„Szent György a templomunk és a községünk védőszentje. A szent alakja megtalálható Palást címerében is. Hosszú múltra tekint vissza a Szent György-napi búcsú, mely  településünk jelentős ünnepe” – nyilatkozta a Felvidék.ma-nak Szkladányi Helyiség Anikó, Palást polgármestere. A falu központjában kialakított teret az ünnepség keretében szentelték fel és keresztelték meg. Neve Szent György tér lett. „Az önkormányzat jóváhagyásával neveztük el falunk védőszentjéről a 2014-ben felújított teret. A téravatóra a búcsú napja volt a legalkalmasabb” – hangsúlyozta a polgármester.

Az ünnepség szombat este kultúrműsorral kezdődött. A helyi mazsorettek fellépése után Peter Šramek koncertje következett. Vasárnap délelőtt a Szent György-templomban szentmisét celebráltak, innen a hívek a falu központi terére vonultak, ahol Hlédik László helyi plébános felszentelte a Szent Györgyöt ábrázoló reliefet, Beňo István helyi fafaragó alkotását. Az alatta elhelyezett képet Hojsza Zoltán és Čišecky Dániel készítette, Palást és környékét ábrázolja historizáló stílusban.

Délután a falumúzeum előterében Szomolai Tibor könyvbemutatójával folytatódott az ünnepség. A rendezvénysorozat a Palást – Ipolyság bajnoki labdarúgó-mérkőzéssel ért végett a falu futballpályáján.

A főtér tőszomszédságában már hosszabb ideje gondozatlan terület állt. Itt alakították ki 2014-ben a korszerű piacteret. Az árusoknak mindaddig nem volt alkalmas helyük az árusításra. Mint a polgármester kifejtette: többfunkciós létesítményt hoztak létre, mely az árusítás mellett közösségi alkalmakat is szolgál. A piac kialakítása nagyrészt önerőből valósult meg. A tetőszerkezetet a Nyitra Megyei Önkormányzat támogatásával alakították ki.

Pásztor Péter, Felvidék.ma 
Fotó: Péter József
A Szent György lovagot ábrázoló reliéfPalást és környékét bemutató képSzomolai Tibor könyvbemutatója
{iarelatednews articleid=”52214,51384,49865,48429″}