54752

Tavasszal érkezett Magyarországról Felvidékre a Budapesten élő László Dániel festőművész munkáiból álló képzőművészeti kiállítás, melynek, Nagymegyer, Somorja, Pozsony és Dunaszerdahely után az utolsó előtti állomása a Szőgyéni Galéria volt.
Szőgyén Öröksége Társulás és a Mária Légió szőgyéni prezídiuma vállalta fel a kiállítás szervezését, mely a zarándokutak különleges pillanatait és helyszíneit örökíti meg. Az ünnepélyes megnyitóra július 2-án, Sarlós Boldogasszony – napján került sor.
Az ünnepség vendége volt Török András, a Via Marie polgári társulás elnöke és Méhes Richárd, aki szintén a Mária Út szlovákiai kiépítésének elkötelezettje, és a társulás oszlopos tagja. Beszámolójában az érdeklődő közönséget tájékoztatta a Mária Út kiépítésének küldetéséről és jelenlegi helyzetéről.

A szőgyéniek nagy örömmel üdvözölték az egyházközségük élére kinevezett új plébánosukat, dr. Farkas Zsolt atyát, aki megnyitotta a kiállítást. Az egyházi ünnep kapcsán megemlékezett Sarlós Boldogasszony-napjáról, ami az áldott állapotban lévő Boldogságos Szűz Mária ünnepe, aki ellátogat Erzsébethez. Mivel maga is lelkes zarándok, beszélt a zarándok utakról, melyeket maga mögött tud, annak lelki hatásáról, előnyeiről és a Mária Út kiépítésének fontosságáról.
A kiállítás megnyitóra eljött Pálmai József tanár úr Esztergomból, aki gregorián énekekkel és Sík Sándor költeményeivel emelte az ünnep hangulatát.
Svajcer Antónia a szőgyéni 32. sz. Szent Mihály cserkészcsapat tagja klarinét-muzsikával járult a rendezvényhez.
Az Érsekújvár – Márianosztra útszakasznak Szőgyén az egyik állomása. Az útvonal felderítését a cserkészek vállalták fel, miként a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség is partnere a Via Marie társulásnak a zarándokútvonal kiépítésében. A szervezők bíznak abban, hogy nemcsak a helyi cserkészcsapatok, egyházközségek, de az érintett városok, falvak önkormányzatai is felismerik a lehetőségeket, amelyeket a Zarándokút nyújthat helyi szinten, és csatlakoznak az útvonal kiépítéséhez.

Szőgyénben nagy lelkesedéssel és összefogással valósult meg a kiállítás. Nemcsak a Mária Légió és a Szőgyén Öröksége Társulás tagjai, de a cserkészek, magánszemélyek és az egyházközség is bekapcsolódott a rendezvénybe, melynek támogatója volt a szőgyéni önkormányzat és a polgármester, Vígh Gábor.
A kiállítás rövidesen tovább vándorol, és az ipolysági Simonyi Galériában nyílik július 16-án, a Kármelhegyi Boldogasszony ünnepén, majd Erdélyben folytatja körútját.

Berényi Kornélia, Felvidék.ma
További fényképek a Képgalériánkban ITT>>> érhető el. {iarelatednews articleid=”53825,47184,44585″}