56586

Alább a Gólyatáborról, a 15. tanévnyitóról, a 20 éves találkozóról, a Sarlós József Gimnasztikai Versenyről, színházlátogatásról, a lakiteleki kirándulásról és a népmese napjáról olvashatnak.

Gólyatábor
Kis létszámú, de lelkes első osztály jött össze az idén a Marianumban. S hogy az eleve nagy izgalommal várt évkezdés még feledhetetlenebb legyen, két nem mindennapi dologgal is kedveskedett nekik az iskola.
Gimnazisták
A Marianumban immár hagyományos augusztus végi gólyatábor idén szokatlanul ütősre sikeredett. A két napos rendezvényen a megszokott ismerkedő, csapatépítő és bizalomgyakorlatokon kívül az első nap egy részét a csapat Budapesten töltötte, ahol a Trapartment két pánikszobáját játszották végig. A pánikszoba egy olyan játék, amely során egy kis csoportot minimális instrukciókkal bezárnak egy terembe, és a bent fellelhető tárgyak, utalások, zárak, kódok, feladványok rengetegéből kell megtalálniuk a kijutás kulcsát. Kommunikáció és közös gondolkodás nélkül a feladvány nem teljesíthető. A Trapartment szobái – egy 70-es évek hangulatát idéző lakás és egy börtön – az igényesebbek közé tartoznak Budapesten. Mivel a tulajdonosok a felvidéki Horváth Ádámék, készségesen megengedték, hogy a játékok során a csapattal adóvevőn keresztül kapcsolatot tartó személy esetünkben kivételesen az osztályfőnök legyen. A diákok persze ügyesen kijutottak a termekből, és nem kis elégedettséggel vonatoztak haza.

A gólyatábor oldott légkörét ünnepélyessé tette, hogy az eseményt a komáromi templomokban zártuk. Először a tanévnyitó istentiszteleten vettünk részt a református templomban, majd átsiettünk a szentmisére a Szent András-templomba.

Az év első napja is tartogatott meglepetést a diákok számára: osztálytermük hátsó fala ugyanis padlótól plafonig feketére lett festve. Ezt a felületet használja az osztály faliújságként, de kreativitásukat is bőséggel kiélhetik rajta. Az állandó díszítőelemek stenciltechnikával és festékszóró spray-vel lettek kifújva, a tematikus, megújuló díszítés pedig krétarajz. A cél az, hogy az iskolai hétköznapokat igényes, fiatalos környezetben tölthessék.

Az évkezdés tehát biztató. Reméljük, a lendület megmarad, és jelenlétünkkel is bizonyíthatjuk az örök közhelyet, miszerint: a bors kicsi ugyan, de erős…

Marianum Egyházi Gimnázium 15. tanévnyitója

2015.szeptember 11-én ünnepelte a Marianum Egyházi Gimnázium 15. tanévnyitóját. Ezúttal azonban elmaradt az ilyenkor szokásos zászlódíszes, nagy hírveréssel kerített ünnepség. A rangos vendégek helyett most a gimnázium diáksága köszöntötte iskoláját, egy bensőséges ünnepnap keretében.

DiákokA nap munkával kezdődött, hiszen ekkor választották meg a diákönkormányzat és a Rákóczi Szövetség iskolai alapszervezetének elnökségét, valamint az iskolatanács diák tagját is. Komoly előkészületek, jelölések, ellenjelölések, visszalépések előzték meg a választás napját. A jelöltek szabályos, bár csendes kampányt tartottak az előző héten. A választás napján nyilvánosan is ismertették programjukat. Felkészülten, komolyan, ám mégis fiatalosan próbálták meggyőzni a még ingadozókat. Általában kis különbségekkel nyertek a győztesek, de mivel együtt kívánnak dolgozni kihívóikkal, remélhetőleg maguk mögött tudhatják majd az ő választóikat is. A Rákóczi Szövetség helyi elnöke Magyarics Arianna, a diáktanácsé Cilling Gabriella lett. Az iskolatanács diák tagjává Acsay Henriettát választották.

Nem kis feladat áll előttük: meg kell tartaniuk, sőt élénkebbé, dinamikusabbá kell tenniük a diákéletet a Marianumban, nyitniuk kell a kisebbek felé, és hatékonyan kell képviselniük a diákok véleményét és érdekeit is.

ZumbaA munka után a hálaadás következett. A Szent András-templomban ünnepi szentmisére került sor, ahol megköszöntük az elmúlt évek áldásait és könyörögtünk az előttünk álló évekért, évtizedekért.

Az iskolába visszatérve rendhagyó történelemórára került sor. Iskolánk alapító igazgatója, Stubendek István emlékezett az alapítás idejére. A tőle megszokott bölcs humorral, derűvel átitatott előadás a jelenre és a jövőre vonatkozó üzenetet is hordozott: hittel, bizalommal, kitartó munkával, odaadással a legnehezebb helyzetből is győztesen tudunk kilábalni.

Nem maradhatott el az állófogadás sem. Ezúttal a diákok önmaguk által készített süteményekkel, szendvicsekkel kedveskedtek egymásnak. Még a remek ünnepi torta elkészítését is ügyes diákunk, Bódis Márta vállalta magára. Jó hangulatú tortázással, sütizéssel végződött ez a tartalmas nap.

A 15 éves évforduló ünneplése azonban még nem ért véget. Idei rendezvényeinkre nagy szeretettel hívjuk és várjuk iskolánk valamennyi végzett diákját, családjukat és iskolánk minden barátját.

20 éves találkozó

Találkozó sok év után2015. szeptember 12-én a Marianum Alapiskola első végzősei tartották találkozójukat. Ők voltak azok, akik utolsó alapiskolai tanévükre váltottak iskolát, hogy egyházi intázménybe járhassanak. Mára felnőtt, családos emberekként tértek vissza egykori iskolájukba, hogy beszámoljanak egymásnak és tanáraiknak életükről. Nemcsak osztályfőnökük, Stubendek Anna, hanem igazgatójuk, Stubendek István és volt tanáraik is részt vettek ezen a találkozón, amely hálaadó szentmisével és kellemes hangulatú vacsorával zárult.

Sarlós József Gimnasztikai Verseny

2015. szeptember 18- án iskolánk másodízben rendezte meg a Sarlós József Gimnasztikai Versenyt, melyet a párkányi születésű szertornászról, Sarlós Józsefről neveztek el. Sarlós József részt vett az 1936- os berlini olimpián, valamint kétszer is világbajnoki címet szerzett. A komáromi gimnázium tanáraként tevékenykedett. Mivel többször is megakadályozta, hogy a Marianum épületéről eltávolítsák a keresztet, munkahelyéről elbocsátották. Iskolánk a verseny névadásával szeretne tisztelegni emléke előtt, s egyben a verseny megrendezésével új hagyományt elindítani.
A versenybe alapiskolánk alsó tagozatos diákjai kapcsolódtak be. A közel két órás megmérettetés egy közös zumbázással kezdődött, majd a verseny szervezője, Nagy János tanító bácsi köszöntötte az egybegyűlt gyerekeket.

VersenyszelfiA versenyzők négy korcsoportban indultak: II. évfolyam, III. évfolyam, valamint a IV. évfolyam lány és fiú csapata. Az előre kiválasztott versenyzők korosztályok szerint meghatározott tornagyakorlatok bemutatásával mérettettek meg, pl. guruló átfodulás előre- hátra, padugrás kéztámasszal, tarkóállás, cigánykerék, svédszekrényugrás.

A zsűri pontozása alapján a következő eredmények születtek:
II. évfolyam: 1. Csoma Koppány, 2. Magyarics Ádám, 3. Nagy Réka
III. évfolyam: 1. Tóth Zsombor, 2. Földes Gergő, 3. Majer Daniela
IV. évfolyam- lányok: 1. Bölcskei Sára Rebeka, 2. Radovics Jázmin, 3. Megyeri Tamara
IV. évfolyam- fiúk: 1. Majer Dániel, 2. Czibor István, 3. Mózes András.
A kis tornászokat iskolatársaik mindvégig lelkesen bíztatták, így a verseny kellemes hangulatban telt el. Minden versenyző nagyon ügyes volt, ezúton is gratulálunk nekik.

Színházlátogatás

TornaSzeptember 18-án színházlátogatáson vettünk rész, mégpedig a Budapesti Operettszínházban tekintettük meg a Mágnás Miska című nagyoperettet. A szerencse asszonya is velünk volt, mivel ezen a hétvégén volt Budapesten a színházak éjszakája is. Ez alkalomból a színházak előtt hatalmas színpadokon ízelítőt adtak a színészek a következő évad műveiből. Betekintést nyertünk nemcsak a művek törtönetébe, hanem személyesen is találkozhattunk sok igen tekintélyes színésszel, rendezővel, mint pl. Oszvald Marika, Verebes István, Kerényi Miklós Máté, Kerényi Miklós Gábor, Szinetár Dóra. Csodálatos élményekkel tértünk haza.

Gimnazistáink Lakitelken

2015. szeptember 24-26. között rendezték meg a Lakitelki Népfőiskolán a Márton Áron, a XX. század püspöke c. vetélkedőt. A benevezett 63 csapat közül 24 – köztük egyedüli felvidékiként a mi hármasunk – jutott be a döntőbe.
Az egész napos versengés izgalmai és fáradalmai mellett bőven jutott idő ismerkedésre, beszélgetésre, sportolásra. A kísérő rendezvények – kiadólátogatás, rendhagyó irodalomóra – is színvonalasak voltak. A záró szentmisét Jakubinyi György gyulafehérvári érsek celebrálta.

A hétvége Budapesten, az Országházban fejeződött be, ahol részt vettünk a Márton Áron emlékére rendezett konferencián. A sok érdekes előadás közül különösen Kányádi Sándoré tetszett nekünk, aki kedélyes, sok humorral fűszerezett hozzászólásban idézte meg a szentéletű püspök alakját.
A konferenciát követő állófogadás után élményekkel és díjakkal gazdagon érkeztünk haza.

Népmese napja

A népmese napjaSzeptember 30-a, a „Népmese napja” nem csak a mi iskolánkban jeles nap, fontos ez minden magyar ajkú gyermek és felnőtt számára, akik a népmeséken nőttek fel, hiszen 1859-ben ezen a napon született Benedek Elek újságíró, író, országgyűlési képviselő, “a nagy mesemondó”.

Tisztelegve az író munkássága előtt és tudva, hogy a mese milyen fontos a gyermek életében, iskolánkban idén is megrendezésre került a már hagyománnyá vált „Népmese napja”, melyen színes program várta a gyerekeket.

Már kora reggel útnak indult a kisbíró, hogy a díszes megnyitóra és egy közös mesére csalogassa a gyerekeket, mondván, „aki eme nagy mulatságot kihagyja, annak huszonötöt ver a talpára”. Aki eljött, nem bánta meg, ugyanis egy vidám, jó hangulatú meseelőadáson vehetett részt Écsi Gyöngyi előadásában.
De a játék, erőpróba és mulatság sem maradhatott el. A mese után ugyanis minden osztály útnak indult, hogy próbára tegye erejét, tudását és tehetségét.

Megismerkedtünk Benedek Elek életével és munkásságával, majd egy kis időre magunk is királyfivá és királylányokká válhattunk, s elkészítettük saját kardunkat és koronánkat. A szabadban pedig, ha sárkánnyal nem is, de egymással megküzdöttünk, célba dobtunk, kardoztunk, s nem utolsó sorban kötelet húztunk. A végén jött a jól megérdemelt pihenés táncház keretén belül, ahol a talpalávalót, táncot és a játékot Angyal Réka és barátai szolgáltatták.

KézművességVégül, de nem utolsó sorban a tavalyi nagy sikerre való tekintettel idén is meghirdettük a „Meseíró pályázatot”, ezzel is ösztönözve a gyerekeket arra, hogy ne csak olvassák, hanem tollat ragadva maguk is kipróbálják a meseírás rejtelmeit, nehézségeit és szépségeit egyaránt. S hogy a gyerekek szeretik az efféle feladatokat, mi sem bizonyítja jobban, hogy a 3. és 4. évfolyamból közel harminc mese született. A munkáért és szép kivitelezésért dicséret illeti őket.
S ahogy a mese is végződik, „minden jó, ha a vége jó”, e tartalmas nap végén mi is kellemesen elfáradva, de élményekkel gazdagon tértünk otthonainkba.

Cikkek szerzői: Mózes Endre, Gombás Anikó, Vörös Hajnalka, Tóth Gábor, Németh Barbara IX. osztály Felvidék.ma{iarelatednews articleid=”48563,50123″}