57178

(Frissítve!) Százegyedik életévében november másodikán elhunyt Dombi Ferenc, kanonok, Ipolynyék nyugalmazott esperese.

Ipolynyék község önkormányzata, a Római Katolikus Plébániahivatal, valamint Ipolynék egyházközsége mély fájdalommal tudatja, hogy életének 101. esztendejében Dombi Ferenc nyugalmazott ipolynéki kanonok, ma hajnalban visszaadta lelkét Teremtőjének – közölte Hrubík Béla, Ipolynyék polgármestere.

Dombi Ferenc 1915. Január 4-én született Csépán. Tanulmányait az esztergomi bencés gimnáziumban kezdte meg, majd ugyanitt a papnevelő intézet növendéke. Egy évszázada e földi élet rögös útjait koptató kanonok urat 1939. február 26-án az esztergomi bazilikában szentelte pappá boldog Meszlényi Zoltán püspök. Dombi Ferenc atyát felszentelése után Komáromba helyezték három éves kápláni szolgálatra. 1942-ben Budapestre került, 1943-ban Őrsújfalu plébániájának első lelkipásztora lett, ahol 20 évig működött és ott élte meg a háborút. 1949. március 6-án letartóztatták és azon az elhurcolt és bebörtönzött papok sorsában osztozott, akik a Mindszenthy per külső gyanúsítottjai voltak. Közel egy hónapot töltött törvényszéki fogházban Poszonyban, de végül is elengedték. Abban az épületben raboskodott, ahol Esterházy Jánost, felvidéki mártír politikust is fogva tartották.

1963-ban került Ipolynyékre, ahol esperesi kinevezést kapott majd szentszéki tanácsosi címet. 1995-ben megkapta Ipolynyék község díszpolgára címet. Nyugdíjazása után 2001- 2006 között kisegítő lelkészként működött az egyházközségben. 2009- ben a megboldogult Rudolf Baláž megyéspüspök kanonoki rangra emelte. Szentelő püspökének 2009-ben történő boldoggá avatásán a kanonok úr személyesen is részt vett. Magas korával és papi hivatásának hosszú idejével is az egyházmegye legidősebb papja volt. Nyugodjon békében – olvasható a polgármester bejegyzésében.

Hozzátette: nyugalmazott kanonok úr temetése november 4-én, szerdán, délelőtt 11.00 órai kezdettel lesz az ipolynyéki templomkertben. A szertartást és a szentmisét Dr. Beer Miklós, váci megyéspüspök celebrálja. A megboldogult kanonok úr koporsójánál szerdán reggel 8.00 órától róhatják le a kegyeletüket tisztelői, a helyi Szent István templomban. Kérünk mindenkit, aki ismerte őt, hogy egy imát mondjon el az elhunyt kanonok úr lelki üdvéért.

Dombi Ferenc századik születésnapja alkalmából január 4-én a magyar állam Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetéssel ismerte el munkásságát. A kitüntetést ünnepi szentmise keretei között adta át Soltész Miklós az Emberi Erőforrások Minisztériumának egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára. Az ipolynyéki Szent István római katolikus templomban tartott ünnepi szentmise celebránsa Dr. Beer Miklós váci megyéspüspök volt. Születésnapja alkalmából Őszentsége Ferenc pápa is apostoli áldását küldte a kanonok úr számára.

Felvidék.ma
{iarelatednews articleid=”51084,51037,43552,44469″}