57644

Gróf Esterházy János felvidéki mártír politikusnak posztumusz ítélte oda a magyaróvári Szent Gotthárd Római Katolikus Egyházközség Giesswein Sándor Emlékbizottsága a Giesswein-emlékérmet és díjat. A kitüntetést vasárnap, november 22-én a szentmisét követő ünnepségen Molnár Imre történész, a Pozsonyi Magyar Intézet igazgatója vette át.

A felvidéki mártír politikus a magyarság, a kisebbségek, a jogfosztottak és a lelkiismereti szabadság megtörhetetlen védelmezője, a krisztusi könyörület, szolidaritás, a cselekvő hit példaadó képviselője volt. Tizenkét évig volt a felvidéki magyarság apostola, és éppen ennyit szenvedett embertelen kínok között.

Ezzel az indoklással ítélte a magyaróvári Szent Gotthárd Római Katolikus Egyházközség Giesswein Sándor Emlékbizottsága a névadó munkássága előtt is tisztelegve a posztumusz Giesswein-emlékérmet és -díjat gróf Esterházy Jánosnak.

A tizedszer átadott kitüntetést a vasárnapi szentmisét követő ünnepségen a díjazott lánya, gróf Esterházy Alice (aki idős kora miatt nem tudott megjelenni) képviseletében Molnár Imre, a Pozsonyi Magyar Intézet igazgatója, Esterházy-kutató történész vette át.

Vida István, az emlékbizottság tagja Giesswein Sándor alakjára emlékeztetett. Majd laudációjában gróf Esterházy Jánost a kereszténység, magyarság és demokrácia feltétlen híveként ábrázolta, aki éppen ezen hármasság miatt ütközött többször a hatalommal.

A díjazott életéről kisfilmet mutattak be. Az etűdben gondolatait idézték, így rajzolódott ki egy olyan politikus alakja, aki a fejlődést, a jövő építését az egymás mellett élő népek békés együtt munkálkodásában látta.

Tizenkét évig volt a felvidéki magyarság apostola, és éppen ennyit szenvedett embertelen kínok között – hangsúlyozta Molnár Imre a díj átvételekor, hozzátéve, hogy gróf Esterházy János példaképe lehet a politikusoknak. Reményét fejezte ki, hogy hamarosan megtörténhet boldoggá avatása. A díjat a mártír szülőföldjén lévő zoboraljai emlékhelyért ajánlják fel.

A díjátadást koszorúzás követte Giesswein szobránál és Kovács K. Zoltán emléktáblájánál.

Mészely Réka, www.kisalfold.hu/Felvidék.ma