Pálffy Dezső és Pathó Marianna mutatta be a Perspektíva programot (Fotó: Pásztor Péter)

Az ipolysági Fegyverneki Ferenc Közös Igazgatású Katolikus Iskolában április 29-én mutatták be a Perspektíva programot. Az öregdiák hálózatot és a pályaválasztási mentorprogramot magába foglaló programot Pathó Marianna, a Petőfi Sándor program ösztöndíjasa készítette elő.

„Iskolánkban már régen megfogalmazódott a mentorprogram ötlete. Nagyon örültünk Pathó Marianna segítségének. Az itt jelenlévők az élettapasztalataikra támaszkodva tudnak pályaválasztási tanácsokat adni diákjainknak” – mondta a program nyitórendezvényén Pálffy Dezső, a Fegyverneki Ferenc Közös Igazgatású Katolikus Iskola igazgatója. A mentorprogram keretében megszólították az iskola egykori diákjait, emellett iskolabarátok is csatlakoztak a pályaválasztási programhoz. Az igazgató hangsúlyozta: nagyon fontos az iskola volt diákjaival való kapcsolattartás, s ezt nagyban segíti a most induló program. Pathó Marianna röviden ismertette a program lényegét, bemutatva a hozzá tartozó weboldalt is.

„Megtiszteltetésnek éreztem a megkeresést, s örömmel kapcsolódtam be a mentorprogramba. Előzetes közvélemény-kutatás alapján számos diák érdeklődött a lelki út, a papi hivatás iránt. Az iskola diákjai jól ismernek, kialakult már köztünk egy bizalmi kapcsolat. Pályaválasztási tanácsot is kérnek tőlem és én igyekszem segíteni. A Perspektíva program tovább erősíti a kapcsolatunkat. Nagy szükség van az ilyen kezdeményezésekre” – nyilatkozta a Felvidék.Ma-nak Balga Zoltán, az iskolában is szolgáló ipolyviski plébános.

A rendezvényen a TANDEM nonprofit szervezet jelen volt. A civil szervezet tagjai délelőtt kiscsoportos foglalkozásokat tartottak az osztályokban. Délután mesterségem cíMERRE címmel az iskola tornatermében rendeztek közös foglalkozást. „A délelőtti foglalkozáson az önismeretre helyeztük a hangsúlyt, mivel ez a pályaorientáció egyik alappillére”, fogalmazott Urbán Péter, a TANDEM szervezet tagja, majd folytatta:  „Az önismeret mellett a pálya- és a munkaerőpiac ismerete is nagyon fontos. A foglalkozásaink ezekre reagálnak, támaszt nyújtva a diákoknak.” Hozzátette, hogy a mesterségem cíMERRE foglalkozás programjait mintegy hat évvel ezelőtt dolgozták ki.

A program központi része az „élő könyvtár”, amikor különféle szakmák képviselőit kérdezhetik a diákok. Általában egyesével, vagy párosával folyik a személyre szabott konzultáció. A további foglalkozások is mind a pályaválasztást segítik. A kreatív sarokban életrajzot írhatnak a jelenlévők. Próba-állásinterjún vehetnek részt, emellett egyéni tanácsadásra is lehetőség van. A Selye János Egyetem Karrier-tanácsadó Központja (KATA) és a Diákhálózat bevonásával infostand is működött, ahol az egyetemi felvétellel és a főiskolai élettel kapcsolatban adtak tájékoztatást a gimnazistáknak. A Tandem szervezet az elmúlt években több felvidéki magyar intézményben is nagy sikerrel mutatta be a programját.

Murin Éva, az egyházi iskola igazgatóhelyettese a Felvidék.Ma-na elmondta: „Iskolánkban rendszeresen foglalkozunk pályaválasztási tanácsadással. Évente két alkalommal vendégeket is hívunk, akikkel a diákjaink elbeszélgethetnek. A most induló programnak köszönhetően intenzívebbé válik a pályaválasztási tanácsadás.”