A három második helyezett: az amerikai Michael Phelps, a dél-afrikai Chad Le Clos és Cseh László a férfi 100 méteres pillangóúszás eredményhirdetése után (MTI Fotó: MOB/Szalmás Péter)

Három aranyérem után megszerezte első ezüstjét is riói olimpián Hosszú Katinka. Cseh László szintén a második helyen ért célba, mégpedig harmadmagával századmásodpercre ugyanazzal az idővel – így az ő számában három ezüstérmet is kiosztottak. Úszásban bronzérmet nyert Kaszás Boglárka, míg atlétikában Márton Anita állhatott dobogóra. Ez a magyar csapat pénteki mérlege.

Akinek sikerült megfognia Egért

Nem akármilyen rekordot sikerült megdöntenie Hosszú Katinkának a riói olimpia pénteki versenynapján: a 200 méter háton szerzett második helyével összesen 3 arany- és 1 ezüstérmet nyert Rióban, amivel Egerszegi Krisztina 1992-es eredményességi rekordját haladta meg. Egér a barcelonai olimpián 100 és 200 méter háton, valamint 400 méter vegyesen léphetett a dobogó legfelső fokára.

Hosszú Katinka most 200 méter háton 2:06.05 perces idővel, óriási csatában lett második az amerikai Maya Dirado mögött. A 27 éves világklasszis úszó korábban 400 méter vegyesen világcsúccsal, 100 méter háton minden idők második legjobb idejével, 200 méter vegyesen pedig olimpiai rekorddal nyert. Hosszú az előfutamban, majd az elődöntőben is országos csúcsot úszott, a fináléban azonban minimálisan, két századdal elmaradt ettől.

Szinte azonnal az élre állt, az első forduló után világcsúcs-részidőn belül volt és magabiztosan vezetett, féltávnál már közel egy testhosszal ellépett. Az utolsó 50-re fordulva sokkal jobban jött ki a delfinezésből, és ekkor úgy tűnt, nem vehetik el tőle a győzelmet, az amerikai azonban óriási hajrával feljött, és végül jobb benyúlásával hat századdal győzött.

A gyõztes amerikai Maya Dirado és a második helyezett Hosszú Katinka a célban (MTI Fotó: Kovács Tamás)
Hármas holtverseny 100 méteres pillangóúszásban

Cseh László – hármas holtversenyben – ezüstérmet nyert a 100 méteres pillangóúszás pénteki döntőjében. Cseh 200 méter pillangón a szám világbajnokaként és idei ranglistavezetőjeként csak hetedik lett, így – ahogyan saját maga fogalmazott – rendkívül mélyről kellett visszajönnie és 100 méteren a negyedik idővel verekedte be magát a döntőbe.

A rajtot viszonylag jól kapta el, negyediknek fordult, majd hatalmas hajrába kezdett, és ugyan látszódott, hogy a győzelemre már nem lehet esélye, de az éremszerzésre igen, végül elképesztő izgalmak közepette második lett. A 30 éves magyar klasszis 51.14 másodperces idővel csapott célba, csakúgy mint a szám háromszoros címvédője, az amerikai Michael Phelps, illetve a világbajnok dél-afrikai Chad Le Clos. A számot a szingapúri Joseph Schooling fölényesen nyerte 50.39 másodperces olimpiai csúccsal.

Kapás Boglárka tovább faragta országos csúcsát

Kapás Boglárka bronzérmet nyert a 800 méteres gyorsúszás pénteki döntőjében. A számot világcsúccsal a verhetetlen amerikai Katie Ledecky nyerte, aki negyedik diadalát aratta ezen a játékokon.

Kapás Boglárka a célban a női 800 méteres gyorsúszás döntőjében (MTI Fotó: Illyés Tibor)

A szám 23 éves magyar Európa-bajnoka az egy nappal korábban úszott országos csúcsából (8:19.43) több mint három másodpercet faragva 8:16.37 perces idővel csapott célba.

Kapás – aki hatalmas országos csúcsot úszott már az elődöntőben is – a harmadik helyen fordult rá az utolsó száz méterre és már biztos volt, hogy közte és a brit Jazz Carlin között dől el a második hely sora. Az utolsó 50-re is a brit fordult rá előbb, és végül elképesztően szoros csatában picivel hamarabb csapott célba.

Márton Anita súlylökésben olimpiai bronzérmes

Márton Anita nagyszerű országos csúccsal, 19,87 méteres eredménnyel bronzérmet nyert súlylökésben a riói olimpia pénteki versenynapján. Izgalmakban nem volt hiány, a méretes dobásra ugyanis várni kellett: Anita az első körben még elég visszafogott, 17,60-as dobással nyitott, amivel csak a 10. helyről várhatta a második sorozatot.

Márton Anita súlylökés versenyszámának eredményhirdetésén a Rio de Janeiró-i Olimpiai Stadionban (MTI Fotó: Czeglédi Zsolt)

A 27 éves magyar atléta a végén aztán hatalmas dobást mutatott be, 19,87 méterre lökte a súlyt, így az amerikai Michelle Carter és az új-zélandi Valerie Adams mögött a harmadik helyen végzett.

A nők között magyar atléta utoljára 1968-ban, Mexikóban szerzett érmet, akkor a gerelyhajító Németh Angéla győzött,a diszkoszvető Kontsek Jolán pedig harmadik lett. Márton Anita a nők között a magyar atlétika hetedik olimpiai érmét nyerte meg.