Tóth Tibor, a Komáromi Jókai Színház igazgatója, a háttérben Holocsy István (Fotó: a szerző)

Ez az est nem a szomorúságról, a veszteségről, hanem a nagyság iránti tiszteletről szólt. Holocsy István, színész, színházigazgató halálának huszadik évfordulója alkalmából 2016 október 2-án, Illésháza Község Önkormányzata, a Csemadok Illésházi Alapszervezete, valamint a Komáromi Jókai Színház az illésházi kultúrházban emlékműsort szervezett.

Az emlékesten a váratlanul elhunyt színész életének jelentős állomásait és szerepeit képeken, hangfelvételeken és filmeken mutatta be Tóth Tibor, Jászai Mari-díjas színész, a Komáromi Jókai Színház igazgatója. Személyes érzéseiről elmondta: „Nagyon hiányzik az Ő energikus, hatvan év körüli karaktere a Jókai Színházból.”

A Holocsy család (Fotó: a szerző)
A Holocsy család (Fotó: Hideghéthy/Felvidék.ma)
Pályatársai közül a füleki származású Varsányi Mária sok-sok érzéssel emlékezett vissza közös szerepeikre. Reviczky Gábor és Gálvölgyi János pedig rögzített interjúban nyilatkoztak Holocsy Istvánnal kötött barátságukról. A műsorban szerepelt Holocsy Krisztina és Fabó Tibor, a  Komáromi Jókai Színház tagjai és zongorán kísérte a dalokat Pálinkás Andrássy Zsuzsanna.

Kötetlen beszélgetésben Mészáros András professzor úr, Németh Imre magánénekes, valamint Reicher Gellért, a Szőttes Kamara Néptáncegyüttes szervezőtitkára mesélték el közös élményeiket.

Mészáros András, Reicher Gellért és Németh Istvan (Fotó: a szerző)
Mészáros András, Reicher Gellért és Németh Istvan (Fotó: Hideghéthy/Felvidék.ma)

Holocsy László a család történetét ismertette a megtelt kultúrház hallgatóságának. Sok viszontagságra, sanyarúságra, örömre emlékezett vissza a kilencgyerekes család életéből, ahova Istvánt utolsónak hozta a gólya.

Reicher Gellért, a Külhoni Magyarságért Díjjal kitüntetett Szőttes Kamara Néptáncegyüttes szervezőtitkára a Duna utcai gimnáziumi évekre visszaemlékezve a Felvidék.ma-nak elmesélte: „Padtársak voltunk Pistával. Ma is megmosolyogtat, hogy közvetve, de az én ajánlásomra fedezte fel tehetségét Kulcsár Tibor tanár úr. Színpadi zenés fellépésre akart felkérni, de olyan egyenes a hallásom, mint a jegenye, így figyelmébe ajánlottam Pistát, aki már akkor remekül gitározott és énekelt.”

Holocsy István síremléke Illésházán (Fotó: Hideghéthy/Felvidék.ma)
Holocsy István síremléke Illésházán (Fotó: Hideghéthy/Felvidék.ma)

Kiss László, a Csemadok Illésházi Alapszervezetének elnöke a portálunknak kifejtette: „Holocsy Istvánra emlékeznünk fontos kötelesség számunkra, hiszen falunk szülötte. Síremlékét is itt ápolják. Mindenki ismerte, a rajongásig szerette, mint embert, és mint színészt is. Rendezvényünkkel tiszteletet szeretnénk adni nemcsak Holocsy Istvánnak, hanem az egész családjának, barátainak, pályatársainak.”

Fehér Tibor, Illésháza polgármestere (Fotó: a szerző)
Fehér Tibor, Illésháza polgármestere (Fotó: Hideghéthy/Felvidék.ma)

Fehér Tibor, Illésháza polgármestere a Felvidék.ma-nak elmondta: „Holocsy István életművét próbáljuk azok számára is élővé tenni, akik személyesen nem ismerték falunk szülöttjét. A községháza előcsarnokában helyeztük el a mellszobrát és azt az emléklapot, amely a komáromi színház eredetijével megegyezik. A mai est szervezési költségeihez is hozzájárultunk, így szeretnénk felhívni a figyelmet munkásságára, művészetére. A család további művészeit, lányait felkértük, hogy a jövő évi falunapra állítsanak össze egy bemutató előadást, élővé téve Illésházán a „Holocsy kultuszt”. Nem utolsósorban pedig községünk önkormányzata a mai est végén Holocsy Istvánt posztumusz díszpolgárává avatja. A díszpolgári oklevelet és a tiszteletére készült emlékplakettet  Holocsy István özvegyének és két lányának, Krisztinának és Katalinnak adományozzuk.”

Az eseményről készült videófelvételeket itt tekinthetik meg: