A Talentum csapata Debrecenben (Fotó: Hanesz Angelika)

A közép-európai robotikai verseny döntőjét márciusban rendezik a németországi Regensburgban, ahol a Felvidéket az elődöntőkön kiválóan szereplő kassai Talentum Cassoviensis Alapítvány programozó műhelyének csapata képviseli.

A nemzetközi First Lego League (FLL) robotprogramozó csapatverseny nagy népszerűségnek örvend. A versenyben az elmúlt évben a világ 88 országából több mint 250 000 gyerek 32 000 csapata vett részt. Szlovákiában is évről évre egyre több iskola és tehetséggondozó szervezet kapcsolódik be az igényes versenybe, ennek bizonyítéka, hogy az idén összesen 90 csapat indult a hét regionális körben, közülük is a legjobbak között a kassai Talentum csapata szerepelt.

„Diákjaink a régió 16 csapata közül az összesített verseny és több más kategória győzteseként jutottak tovább a V4-országok csapatainak fordulójába, melyet Debrecenben rendeztek február 4-5-én. Ide szlovákiai rekorddal mentünk, hiszen a legjobb Robot Design díját is megkaptuk. A magyarországi elődöntőn Magyarország, Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Oroszország és Bulgária legjobb 27 csapatával versenyeztek diákjaink, akik a rátermettségüket is bizonyították” – tudtuk meg Hanesz Angelikától, a csapat mentorától.

A robotok és a számítógép jó célok szolgálatába állíthatók (Fotó: Hanesz Angelika)

Hozzátette, lelkesen készültek és tanultak, mivel ott már angolul kellett bemutatniuk a kutatómunkájukat és a nemzetközi zsűri előtt megvédeniük a robotmegoldásukat. „A verseny egyik fontos kategóriája a Teamwork – csapatmunka volt, ahol az együttműködést és kommunikációt értékelték. Erre nem lehetett speciálisan készülni, mert csak a rendszeres közös munka vezet oda, hogy szívvel és lélekkel, egymás gondolatait kitalálva és támogatva dolgoznak együtt a csapat tagjai” – nyilatkozta a Felvidék.ma-nak Hanesz Angelika.

A Talentum csapata már a múlt év szeptemberétől lázasan készült a versenyre. Ebben az idényben nagy örömükre már saját műhelyben folyik a munka, melyet az Eastcubator nevű, fiatal vállalkozásokat és Startupokat támogató szervezet biztosított nekik Kassa belvárosában.

Denevérmentés mikroszámítógéppel

A versenyt minden évben új témában hirdetik meg, most az állatok és emberek együttműködése a vezérgondolat, melyhez kapcsolódva olyan robotot kell tervezniük, amelyik a terepasztalon előre megadott feladatokat teljesít, például megeteti az állatokat, beindítja a fejőgépet, vagy kiszedi a mézet a kaptárból.

„Aki olvasta Robert Merle Állati elmék című fantasztikus regényét, talán könnyebben megérti, hogy miért kell komolyan venni a játékos dolgokat. A Talentum projektje a denevérek megmentéséről szól, mivel a városokban a lakóházak falának külső szigetelésénél időnként előfordul, hogy a denevérek a burkolat alá szorulnak és befalazzák őket. A környezetvédelmi törvény kötelezi ugyan az építővállalatokat, hogy tegyenek ez ellen, de nagyon nehéz elérni, hogy ezek a nagyon hasznos és védett kis állatok előbújjanak a résekből. Erre a problémára kerestek megoldást a gyerekek, akik szakemberekkel való konzultációk után létrehozták a BatScape-et, ami egy PVC-csövön keresztül kivezeti a denevéreket a rejtekhelyükből, de vissza már nem engedi őket. A készülék a terelőcsőbe beépített Arduino mikroszámítógép segítségével egyúttal meg is számlálja a kimenő denevéreket, így a szakemberek pontos információhoz jutnak és biztosítani tudják számukra az alternatív elhelyezést valahol az eredeti lakóhely közelében. A lényeg, hogy nem falazzák be őket!” – avatott be a részletekbe Hanesz Angelika.

Talán a jövő tudósai is köztük vannak (Fotó: Hanesz Angelika)

A programozás ezúttal is nagyon jól sikerült, összesítésben a második helyen végeztek. A Robot Design és a Lego Creativity Award kategóriában pedig a legjobbnak bizonyultak. „Csak jó csapatmunkával, szorgalommal, alapos felkészüléssel és áldott tehetséggel érhető el ilyen kiegyensúlyozott eredmény” – büszkélkedik csapatával Hanesz Angelika.

A Talentum csapat tagjai: Kuczik Mária, Urbán Oszkár, Pándy Maximilián, Dávitko Olivér, Luby János, Kovács Norman és Pačuta Máté. A csapat mentora Hanesz Angelika és ifj. Szitás Zoltán.

A Talentumnak már két alkalommal is sikerült eljutnia a robotikai világfesztiválra. 2015-ben az Amerikai Egyesült Államokban, Saint Louisban, majd 2016-ban a Spanyolországhoz tartozó Kanári-szigetek egyik szigetén, Tenerifében mérhették össze tudásukat a világ legügyesebb ifjú robotépítőivel és programozóival. Mindkét alkalommal kiváló eredményt értek el, a legutóbbi világversenyen a presztízsértékű Robot Design kategóriában első helyezést vívtak ki, és 105 csapat robotja közül az övék a harmadik helyet szerezte meg. Az idei győzelemhez is jó úton haladnak.

https://www.facebook.com/FELVIDEK.ma/photos/?tab=album&album_id=1418778504811128