(Fotó: Nagy Emese/Felvidék.ma)

A sokszínű egész napos rendezvényre több mint tíz vidéki alapiskola diákjai látogattak el. A kilencedikesek az októberi Márai-feszt után ismét a kassai régió legmagasabb színvonalú magyar gimnáziumába érkeztek. Az iskola idén tízéves művészeti tagozata az iskola egyik vonzerejének számít.

A kassai Márai Sándor Magyar Tanítási Nyelvű Gimnáziumot jelenleg 124 diák látogatja. A szerény létszámnak is köszönhető az intézményben uralkodó barátságos légkör, az, hogy a tanárok és a vezetőség név szerint ismeri a tanulókat, azok örömeit és problémáit. A gimnázium sokéves egyedülálló színvonala a kitűnő szakmai oktatásnak, a kiemelt fontosságot élvező tehetséggondozásnak és az egyéni felzárkóztatásnak köszönhető. Mgr. Csurkó Éva igazgatónő elmondta, miért tartja fontosnak a középfokú magyar oktatás megőrzését: „Nyilván fontos, hogy megőrizzük a magyar nyelvet. A fiatal anyanyelvén tudja a legjobban elsajátítani az új ismereteket, fejleszteni készségeit és képességeit. A 15-19 éveseknek szükségük van arra a biztonságra, ami ebből fakad.”

A kilencedikesek (Fotó: Nagy Emese/Felvidék.ma)

A gimnázium folyamatosan jó kapcsolatokat ápol a vonzáskörzetébe tartozó alapiskolákkal. „A színvonal igazi mércéje az, hogy a mi tanulóink nemcsak bejutnak a főiskolákra, egyetemekre, hanem diplomát is szereznek és érvényesülnek az életben. A másik mutató az, hogy tehetséggondozás szintjén szintén a mi diákjaink magasan kiemelkednek Kassa megye többi magyar gimnáziumának tanulói közül”- nyilatkozta Csurkó Éva.

A mai nap rendhagyó volt. Az érdeklődők csoportokban haladva próbálták ki a képzőművészeti képzést, részük volt látványos kémiában, sok(koló) fizikában, a felvidéki nyelvjárások szépségeiben. „A gimnáziumi oktatáson belül folyó művészképzés csak a mi iskolánkban valósul meg. Az itt elsajátított minőségi alapoknak köszönhetően Pozsonyban, Prágában, Budapesten, különböző képzőművészeti egyetemeken tanulnak tovább a diákok. Nagyon szerteágazó a képzés, éppen ezért nem előzi meg felvételi. A tanév elején megfigyeljük a diákok munkáját és a tehetségüket felmérve irányítjuk az oktatást. A diákokkal órarenden kívül is foglalkozunk. Lehetőség van grafikai, továbbá fazekassággal és multimediális szabadelvű művészettel foglalkozó szakkörökön is részt venni”- mutatta be a tagozat küldetését és erényeit Cselényi Árpád szakmai vezető.

Csurkó Éva igazgatónő (Fotó: Nagy Emese/Felvidék.ma)

Az iskola színjátszó társulatának élvezetes helyzetgyakorlataiban is részük volt a vendégeknek, valamint “tánclépésben haladtak” Bodrogköztől Gömörig. A KGSzT és a Csengettyű egyedi színfoltjai az iskolának. ,,Az a színvonal, melyet ők képviselnek a diákszínjátszásban és a karénekben, egyedülálló az ország magyar iskolái között”- tette hozzá az igazgatónő. Az idén 20 éves KGSzT megalapítója és művészeti vezetője, Bodon Andrea így nyilatkozott hírportálunknak az iskolában folyó színjátszásról: „A diákok nagyon szeretnek játszani és mások bőrébe bújni. Nagyon nagy az érdeklődés a társulat iránt, gyakorlatilag az iskola egyik vonzerejének számít”. A csapat összetétele szinte évente változik, ezért a tagok eleinte ismerkednek, találkozásaik heti rendszerességűek. Színdarab vagy lírai összeállítás rendezése alatt naponta próbálnak, van, hogy hétvégén is együtt vannak. ,,Amíg a gyerekek örömmel csinálják, addig van értelme. Én már nem is tudom elképzelni a KGSzT nélkül az életemet”- vallotta be a tanárnő.

KGSzT-helyzetgyakorlatok (Fotó: Nagy Emese/Felvidék.ma)

Az iskola elsősorban az ősszel ide készülő tanulókat hívta meg a nyitott napra, összesen 19 intézménnyel vették fel a kapcsolatot Nagykapostól egészen Tornaljáig. „Ezeket a rendhagyó napokat három éve kezdtük szervezni. Arról van szó, hogy a kilencedikeseket, nyolcadikosokat interaktív foglalkozásokba vonjuk be” – nyilatkozta Csurkó Éva, aki elmondta azt is, mivel próbálják az alapiskolák végzőseit és szüleiket megszólítani. A iskolai beiratkozások előtt mindig egyfajta kampány folyik a diákokért. Ez a vetélkedés egyre inkább érezhető a magyar intézmények körében. A kassai gimnázium hatékony módszerrel bővítette egyébként is széleskörű tevékenységét.

Tavaly óta rendeznek karriernapot is, melyre meghívják a volt növendékeket, akik immár vendégként mesélnek középiskolás éveikről, egyetemi tapasztalataikról és szakmai tevékenységükről, karrierjükről. A mai nyitott napra látogatók kötetlen beszélgetést folytattak Szűcs Éva színművésszel, Demko Dávid közgazdász vállalkozóval, Zsupcsán Zoltán rizikóelemző pénzügyi tanácsadóval, valamint Fiankó Miklóssal, a RackaJam zenekar dobosával.

Művészeti folyosó (Fotó: Nagy Emese/Felvidék.ma)

A Máraiból induló felnőttek négy különböző pályatípust mutattak be, illetve képviseltek. Hangsúlyozták a napi rendszeresség kialakításának fontosságát és mindazon tudás jelentőségét, melyet a magyar gimnáziumban kaptak, azokat a természettudományi, művészeti és idegennyelvi ismereteket, melyek szakmailag és emberileg is formálták őket. „Ezzel is szeretnénk bizonyítani, hogy az iskolánk számos különböző területre készíti fel a diákokat”- magyarázta az igazgatónő. A hazatérő kilencedikesek bizonyára csak rövid időre búcsúztak a magyar gimnáziumtól, társaiktól és Kassától.