oktatas-kultura
Fotó: archívum

Andrej Kiska államelnök újévi beszédében a korrupció elleni harc és az egészségügy mellett az oktatásügyben hiányolt eredményeket. Mi minden történt az oktatásügyben 2017-ben, ami minket, magyarokat is érintett? Összeállításunkban erről, és a jelesebb történésekről, adatokról nyújtunk áttekintést cikkünkben.

Január
Terítéken az oktatási reformtervezet
A Tanuló Szlovákia projekt megvitatására hívott össze szakmai találkozót Dunaszerdahelyre az oktatásügyi minisztérium államtitkára, Peter Krajňák. A városháza nagy üléstermében ma tartott találkozón nagyjából 50-60 iskolaigazgató, pedagógus, polgármesterek és politikusok, többek között Bukovszky László és Vörös Péter is részt vettek. A házigazda A. Szabó László alpolgármester volt. Tovább…

Február
Kétnyelvűség és képességfejlesztés a nyitrai Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézetben
A közel 60 éves tradícióval rendelkező nyitrai pedagógusképzés egyik alappillérét a magyar szakos tanárok képzése jelenti. Napjainkban azonban a tanárképzésen túlmutat a nyitrai Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet kínálata, mert a továbbra is fontosnak tartott pedagógusképzésen túl tolmács- és fordítóképzést, magyar-szlovák kétnyelvű ügyvitelképzést, valamint finnugor tanulmányok látogatását is biztosítják az érdeklődők számára. Tovább…

Március
Az oktatásügyi minisztérium bemutatta új nemzeti programját
A szlovák oktatási tárca március 15-én előterjesztette a nemzeti oktatási és művelődési program legújabb tervezetét. A tervezet hetven célprogramot tartalmaz, amelyek fokozatos megvalósítása tíz évet venne igénybe. Az oktatásügyi miniszter ezzel kapcsolatban elmondta, hogy az eddigi legnagyobb oktatási reformról van szó. Tovább…

Márciusban még egy fontos bejelentés látott napvilágot.
Református óvoda- és bölcsődehálózat jön létre a Felvidéken
Örvendetes, hogy a Felvidéken 20 református egyházközség kapott támogatást a magyar Miniszterelnökségtől az óvodafejlesztési programra. A tervdokumentációk előkészületei jó ütemben haladnak. Rimaszombatban viszont egy új óvoda megépítésével a város által fenntartott óvodák létszáma nagy valószínűséggel csökkenne, ezért a Rimaszombati Református Egyházközség keresi a legjobb megoldást. Egy meglévő óvoda megvásárlásának híre feszültséget keltett a városban. Tovább…

Április
Peter Krajňák: Egy év múlva már túl leszünk a legfontosabb legiszlatív lépéseken
A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége kétnapos szakmai fóruma „A személyre szabott tanulást támogató iskolafejlesztések” címmel zajlott Rozsnyón. A pedagógusok mintegy kétszázhatvan résztvevővel kezdték meg huszonharmadik találkozójukat. Tovább…
A Felvidéki Magyar Pedagógus Díjat idén Albert Sándor kapta. Tovább…

Május
Egyre kevesebb a középiskolákba jelentkező diák
Nagyjából 37.500 kilencedik osztályos tanuló tesz felvételi vizsgát valamelyik középiskolába vagy gimnáziumba a héten. Most felvételiznek azok az ötödikesek is, akik nyolcéves gimnáziumban szeretnék folytatni tanulmányaikat. Tovább…

Azonban az alapiskolába íratottak száma növekvő tendenciát mutatott idén.
Emelkedhet a magyar elsősök száma
Április végével lezárultak az alapiskolai beíratások. A magyar közösség számos civil szervezete, magánszemélyek és pedagógusok több olyan rendezvényt szerveznek, illetve tartanak évek óta, amelyek arra hívják fel a figyelmet, hogy a gyermeknek a legjobb az anyanyelvi oktatás, természetesen a magyarnak is. Május elején pedig aggódva várjuk, hány gyermeket írattak be a magyar iskolák első osztályába. Tovább…

Június
Érettségi körkép Dunaszerdahelytől Királyhelmecig
A szóbeli érettségi vizsgákat követően sokakra még vár a főiskolai vagy egyetemi felvételi, míg másokra maga a nagybetűs élet, a munkába állás. Portálunk – a teljesség igénye nélkül – megpróbálta, nyugatról keletre haladva, feltérképezni, hogyan is állnak iskoláink az érettségikkel. Tovább…

Július
Szeptembertől hat százalékkal emelkedik a pedagógusok bére
Kompromisszumos megegyezés született, amelynek értelmében hat százalékkal nő majd a pedagógusok bére 2018-ban és 2019-ben is, s mindkét esetben a tanév elején emelik majd a béreket. A kormányprogram 2020-ra is fizetésemelést ígér. Tovább…

Augusztus
Az új iskolaévben nemcsak a diákokat tesztelik, de a pedagógusokat is
Néhány nap múlva újra becsengetnek, nem csoda, ha kezdenek szaporodni az iskolával kapcsolatos hírek. A 2017/2018-as tanévben sem ússzák meg a 15 éves alap- és középiskolás diákok az ún. PISA nemzetközi felmérést, de újdonság, hogy a TALIS 2018 elnevezésű tanulmány a pedagógusok helyzetére is kíváncsi lesz. Tovább…

Szeptember
Négy új kerettanterv a nemzetiségi iskolákban
Szeptember 1-től léptek érvénybe a nemzeti kisebbségek nyelvén oktató iskolákban azok a kerettantervek, amelyeket az oktatásügyi minisztérium nemzetiségi főosztálya dolgozott ki, informálta a TASR-t a Most-Híd szóvivője, Debnár Klára. Tovább…

Országos tanévnyitó az összetartozás és egymásra találás jegyében
Szeptember 2-án valósult meg az országos tanévnyitó. Nagyszelmencen tartották a felvidéki és kárpátaljai magyar iskolák országos tanévnyitóját. Mivel első alkalommal került sor ilyen jellegű közös tanévnyitóra, ezért mind a helyszín, mind a rendezvény szimbolikus jelentésű volt. Tovább…

Október
Tanév eleji mérleg: nőtt a beíratott gyermekek száma, de négy iskola bezárt
Kíváncsian vártuk a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének éves jelentését a magyar iskolába beíratott gyermekek számáról. A végleges adatok ugyanis szeptember közepe táján „alakulnak ki”. Sok szülő „menet közben” vagy a vakáció ideje alatt meggondolja magát és más iskolát választ gyermekének, mások költözködés miatt – ez főleg a közép- és kelet-szlovákiai régiókban jellemző – íratják máshová gyermekeiket. A lényeg, hogy a lista megvan, melyet böngészve az egyik szemünk nevet, a másik viszont sír. Tovább…

November
Gyengén szerepeltek a szlovákiai diákok a legújabb nemzetközi felmérésben is
Ismét bebizonyosodott, hogy Szlovákiában nem olyan az oktatásügy, ahogy az a mai, 21. századi viszonyok között elvárható lenne. Az ország a 2015-ös értő olvasást és matematikai képességeket vizsgáló PISA felmérésen kívül most először bekapcsolódott abba a felmérésbe is, amely a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) államaiban vizsgálta a 15 éves diákok problémamegoldó képességét a csapatmunka során. Az oktatásügyi minisztérium által közzétett adatok szerint a szlovákiai diákok rosszabb teljesítményt nyújtottak, mint az OECD-s átlag. Tovább…

December
Emelik a nemzetiségi iskoláknak járó havi „fejkvótát”
Emelt normatívát kapnak karácsonyi ajándékba a nemzetiségi iskolák. A január elsejétől érvényes kormányrendelet az eddigi 108 százalékról 113 százalékra emeli azt a havi „fejkvótát”, amelyből intézményeink élnek, fizetik a pedagógusok béreit és a rezsit. Tovább…