A budapesti díjátadó ünnepség (Fotó pannonrtv.com)

A Mosolyvirág Nagycsaládosok Debreceni Egyesülete ismét kiértékelte az Életmese című pályázatot. A díjkiosztó ünnepségen, június 8-án az Országházban ismét gyerekek, szüleik, kísérőik, tanáraik, tehát azok, akik segítették, támogatták a tollforgató fiatalokat az igaz családi történetek megírásában, izgatottan várták a kiértékelést.

A Mosolyvirág Nagycsaládosok Debreceni Egyesülete tizedik éve gyűjti, és szerkeszti kötetbe a családok igaz életmeséit. Egyrészt a szülők, nagyszülők, dédszülők sorsát bemutató, másrészt az „Amikor kicsi voltál, amikor kicsi voltam” történeteket négy korcsoportban, melyek jelképesen, de valóságosan is összekapcsolják a generációkat: a kis alsós gyerekeket, felsősöket, a fiatal és a szebb korú felnőtteket.

A pelsőci gyerekek az Országházban

A felhívásra a felvidéki magyar gyerekek, szülők, olykor nagyszülők is szívesen küldik be évek óta a családjuk megélt és meghitt történeteit. Az idei statisztikák szerint harminchárom felvidéki életmeseíró küldte el pályamunkáját, akik közül tizenötnek a meséjét a kötetben is olvashatjuk.

„Büszkén mondhatjuk, hogy jó példaként egyre terjed civil egyesületi körökben és más fórumokon is Kárpát–medence-szerte értékmentő törekvésünk. Örülünk, mert az elmúlt évek pályázói már mozgalomként emlegetik egykori kezdeményezésünket. Magyarországról az évek alatt összesen: 263 településről, a határon túlról összesen 113 településről érkeztek történetek. 2015-2018-ban, tehát az utolsó három évben Magyarországról 87 új településről, határon túlról 99 új településről, – azaz ahonnan addig még nem írtak,- küldték el élettörténeteiket. 2018 a magyar családok éve, határon innen és azon túl.

Radnainé Filep Ildikó, elnök, a Mosolyvirág Nagycsaládosok Debreceni Egyesülete (Fotó: pannonrtv.com)

Látszik a beérkezett pályázatokon, hogy ez hatással van/volt a magyarságukat kisebbségben őrzőkre is. Pályázatunk történetében először közelítette meg a határon túlról érkezett írások száma a Magyarországról beküldöttekét. Erdélyből érkezett a legtöbb, de mivel éppen most szervezzük az Erdély-Debrecen Családok fesztiválját (június 23-ra Debrecenbe) ezen nem is lepődtünk meg nagyon“ – tudtuk meg Radnai Filep Ildikótól, a Mosolyvirág Nagycsaládosok Debreceni Egyesületének elnökétől.

Az átadási ünnepség helyszíne sem véletlen, hiszen a rendezvény és a kötet fővédnöke immár hatodik éve Kövér László, az Országgyűlés elnöke, támogatója pedig a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége (KCSSZ).

„A mai Európában még inkább lényeges, hogy hangsúlyozzuk a nemzet, a magyarság összetartó erejét. A családok ennek legfontosabb színterei: őrzik a nyelvet, a kultúrát, a mindennapok és ünnepek rituáléjában, a hagyományokat, az örök emberi értékeket. Nem hagyhatjuk ezeket elvenni, elveszni, megkopni. Gyerekeinknek, unokáinknak átadni nemcsak öröm, de kötelesség is“ – vallják a szervezők.

Beneda Attila, család- és népesedéspolitikáért felelős helyettes államtitkár (Fotó: pannonrtv.com)

A szakmai zsűri elbírálása alapján rendszerint felvidéki díjazottak is vannak. Idén öten lettek Felvidékről díjazva:
1. Horváth Samu Norbert (Taksonyfalva) – I. korcsoport, 2. helyezett
2. Metzner Dóra (Réte) – I. korcsoport, 3. helyezett,
3. Matyi Virág (Nagyszelmenc) – II. korcsoport, 2. helyezett,
4. Csizmadia Eszter (Für) – II. korcsoport, 3. helyezett,
5. Jánoska Laura (Zsigárd) – III. korcsoport különdíjazottja.

Az iskolák közül kiemelkedő munkásságukért a felvidéki Dénes György Alapiskola (Pelsőc), és tanára Mogyoródi Anett lett elismerve.

Az iskola immár harmadik éve működik együtt a Mosolyvirág Nagycsaládosok Debreceni Egyesülettel. „A debreceni egyesület új lehetőségeket és kapukat nyitott meg a felvidéki, konkrétan a Pelsőc és környékbeli gyerekek előtt. Három éve először vettünk részt a Kárpát-medencei Életmese felolvasó- és illusztráló versenyen. Akkor még csak ízes palóc nyelvjárással olvasták fel tanulóink mások történeteit a versenyen. Innen jött az ötlet. Miért ne próbálhatnánk ezt meg mi is? Kolléganőm, Mogyoródi Anett – akinek köszönet jár ezért – összefogta az első lelkes csapatot, s történeteket íratott velük. S lám, 2016-ban sikerült először, a mi tanulóink történetei is bekerültek az Életmese kötetbe. Most pedig sikerült másodszor négy gyereknek: Mogyoródi Szabolcsnak, Baka Viktóriának, Zoller Alaxandrának és Žemlička Jánosnak“ – nyilatkozta a Felvidék.ma-nak Kulik Szilvia igazgató.

Az életmesék nyomtatott formában is megjelennek (Fotó: pannonrtv.com)

Elmondása szerint a tanulóink nagyon örülnek a pályázatnak. Egyrészt azért, mert a felolvasó verseny egy kirándulás Debrecenbe, másrészt azért is pályáznak, mert a nyertesek Budapesten a Parlament Vadásztermében vehetik át a díjakat. Valljuk be, nem mindenkinek adatik meg az a lehetőség, hogy Debrecenbe utazzon vagy bejusson a Parlamentbe.
„Azáltal, hogy többször voltunk Debrecenben, értékes emberekkel is megismerkedtünk, többek között Radnainé Filep Ildikó személyében, ezáltal kaptunk egy testvériskolát is, a Debreceni Vörösmarty Mihály Általános Iskolát” – ismerteti Kulik Szilvia a pályázatban való részvételük egyéb hozadékát is.

Az Életmese pályázatban családi anekdotákat írnak a tanulóknak. A pelsőci Dénes György Alapiskola tanulóitól ez a fajta írás nem áll messze, mert szinte minden családban élnek a nagyszülők, akikkel sok időt töltenek, sokat beszélgetnek. A magyar nyelvet oktató pedagógusok, ki is használják ezt, mert iskolai szinten mintegy 15 éve minden éven írtak a tanulókkal történeteket Nagymamám (nagyapám) mesélte címmel, melyek közül a legjobbak megjelentek a Suli-Buliban, az iskolai újságban is.

„A nagyszülők mesélnek… Ezek mindig igaz történetek. Egyik nagyapa elmesélte, hogyan épített házat a családjának, és hogyan ismerkedett meg a legkisebb lánya annak az ácsnak az unokájával, akivel ő valaha együtt dolgozott. A másik nagyapa azt, hogy hogyan harcolt a dédapa a fronton. Tanulóink szeretik lejegyezni a régi népszokásokat is, hisz nem a televízió és az okostelefon jelentette a szórakozást, hanem a libalegeltetés, a tollfosztás. Születnek nagyon komoly történetek, de némelyből nem hiányzik a humor sem. Örülök és büszke vagyok, hogy a pelsőci Dénes György Alapiskola diákjai immár másodszor jutottak el a díjátadó ünnepségre az Országházba. Ez arról is tanúskodik, hogy iskolánkban komoly, céltudatos munka folyik. S ilyen módon őrizzük falvaink kincseit, hagyományainkat, nyelvünket, kultúránkat s nem utolsó sorban ízes palóc nyelvjárásunkat és a magyar nyelvet Gömörben” – tudtuk meg Kulik Szilviától.