Géresi Róbert, Ibos Henriett, Gui Angéla, Mudi Róbert (Fotó: Sperka Tamás)

Berzétén, az épülő családtípusú árvaházban tett látogatást augusztus 15-én Gui Angéla egészségkommunikációs szakértő, karitatív futónagykövet. A nagy álom végre révbe érhet,  jótékonysági futást szerveznek az intézmény megnyitásáért.

„Futóként elmondhatom, ha az ember maratont fut, az utolsó lépés a legnehezebb. Most arra vállalkoztunk, hogy Mudi Róbert álma vele együtt célba érjen, s megnyílhasson az árvaház” – tájékoztatta a Felvidék.ma-t Gui Angéla.

Mint ismeretes, júniusban a ráti Szent Mihály Gyermekotthon rehabilitációs központjának megsegítésére szerveztek jótékonysági futást, amelynek végállomásán Herczegh Anita, a magyar köztársasági elnök felesége és Marina Porosenko, az ukrán elnök neje fogadta a csapatot. 2019 nyarára is hasonló tervet szőnek, ezúttal Berzétét jelölték meg kedvezményezettként. A futók a tervek szerint Kárpátaljáról indulnak majd, további részleteket azonban még nem árult el az esemény szervezője.

Érdeklődésünkre, miként esett a választás erre az egyházközségre, Gui Angéla elmondta, hogy már Ráton is hallott Berzétéről, az interneten is böngészett, s többek közt a Felvidék.ma tudósításaiban nyilatkozó Mudi Róbert lelkész gondolatai megnyerték.

(Fotó: Sperka Tamás)

A Berzétei Református Egyházközség kis gyülekezet, de ahol tudnak, segítenek. Kárpátaljára, a gyermekotthonokba folyamatosan visznek adományokat, kapcsolatban vannak a ráti gyermekotthonnal is – vázolta a Felvidék.ma-nak Mudi Róbert. Hozzátette: „Most olyanokon keresztül jön a segítség, akiknek mi is segítettünk. Az Isten az átadott szeretet révén szeret viszont bennünket” – nyilatkozta a Felvidék.ma-nak Mudi Róbert.
Az első személyes találkozón a Szlovák Református Keresztyén Egyház püspökhelyettese, Géresi Róbert és a Diakóniai Központ igazgatója, Ibos Henriett is jelen volt. „Nagyon nagy köszönet jár érte, hogy az egyház ilyen szinten bekapcsolódott célunk közös megvalósításába. Az első alkalommal is rengeteg csodálatos történetet hallottunk, hogy az elmúlt tíz évben hogyan sikerült adományokat szerezni, s milyen személyes utak kísérték az árvaház eddigi elkészültét” – mondta a Felvidék.ma-nak Angéla.

„A magyar összefogás árvaházát álmodta meg a felvidéki Berzétén Mudi Róbert. Az elmúlt tíz évben azon dolgozott sok-sok fantasztikus emberrel, hogy létrehozzák a Felvidék első magyar árvaházát. Rengeteg munka és rengeteg csoda kísérte rögös útján. Jövőre ide futunk el, hogy célba érjen ez az álom, mert az álmok azokéi, akik hisznek benne! Kell hozzá még sok pénz, engedélyek és jó szándék. De mi tudjuk, hogy sikerülni fog, mert egy vérből valók vagyunk! Ha már ott voltunk azon a leírhatatlanul szép természetvédelmi helyszínen, akkor a Kárpát-medence egyik legtapasztaltabb ultrafutójával, Sperka Tamással terepszemlét tartottunk, és futottunk három órácskát, szakadó esőben egy 700 méteres szintemelkedéssel rögtön az elején” – írta a közösségi oldalon Gui Angéla.

Egy félmaratonnyi terepet már bejártak, s az esemény előtt még újabb szakaszokkal ismerkednek meg. A következő hetek legkomolyabb feladata, hogy felkérjék azokat a közméltóságokat, akik az eddigi jótékonysági futásokon is fővédnökséget vállaltak.

Gui Angéla egészségkommunikációs szakértő, karitatív futónagykövet (Fotó: Sperka Tamás)

Kérdésünkre, hogy a Felvidéken is sikerülhet-e olyan színvonalas átadót szervezni, mint legutóbb Kárpátalján, Gui Angéla elmondta: „Valószínűleg nagyon magas szintre emelkedik ez az ügy is, hiszen ez egy csoda, ami Berzétén az elmúlt tíz évben történt. Hogy vannak olyan emberek, akik képesek ilyen nehéz utakat járva a magyarságukat nemcsak megőrizni, de hirdetni is, s azon gondolkodni minden nap, hogyan lehetne minél több fiatal magyart nevelni.”

Mudi Róbert hozzátette, nagyon jól sikerült az első találkozásuk, rögtön meglelték a közös hangot. „Ismeretleneket vártunk és testvéreket engedtünk el Berzétéről. Hiszem, hogy ez egy áldott projekt lesz, s be tudjuk jövőre fejezni. Tudni kell, hogy egy régi épületet újítottunk fel, s örömünkre szolgálna, ha végre már lakója lenne, mert akkor nem romlana tovább az állaga. Ehhez be kell szerezni az engedélyeket, ki kell építeni a tűzvédelmi rendszert, aminek megvan az ára, s meg kell felelni az uniós előírásoknak is. Ez már folyamatban van. Aztán még kisebb igazításokat kell végezni a házon, amelyeket az egészségügyi hivatal megszabott. Ahhoz viszont, hogy az árvaház önfenntartó legyen, a vendéglátásban gondolkodunk, a Határtalanul programhoz szállás biztosításában. Eddig 20 főnek tudunk szállást adni, a szálláshelyek számát szeretnék 25 fővel bővíteni, így egy autóbusznyi vendéget tudunk majd fogadni. Az épületek gondnokai pedig a nevelőszülők lesznek” – tájékoztatta a Felvidék.mát a tervekről Mudi Róbert. Mindez jövő nyárra kialakulhat, s a jótékonysági futás bevételével el is indulhat.

Gui Angéla a Felvidék.ma kérdésére kifejtette, aki egy ilyen jótékonysági eseményt szervez, az mindig többet kap, mint amennyit ad. „Annyi szeretetet kap az ember egy ilyen esemény szervezése során, hogy nem kérdés számomra, ha segíthetek másokon, akkor azt meg is teszem. Ha csak egyetlen gyermeknek lesz kicsit könnyebb az élete, már megérte.”