Beiratkozás a Tompa Mihály Alapiskolában (Fotó: Pósa Homoly Erzsó/Felvidék.ma)

Rimaszombatban a lakótelepi iskolát is beszámítva közel 80 gyermek iratkozott magyar iskolába, a járásban az előzetes adatok szerint összesen 314 lesz a 2019/20-as tanévben a magyar elsősök száma (az idei tanévben 297-en vannak).

„Nem mindegy, hogy milyen iskolát látogat a gyermek és hol kezdi a tanulmányait” – mondta a szülőknek megnyitó beszédében Orosz István, a Tompa Mihály Alapiskola igazgatója az ünnepi beiratkozáskor köszönetet mondva, hogy magyar oktatási intézménybe íratták a gyermekeiket.

„Sokan választják magyar szülőként is a szlovák iskolát, ilyenkor is mindig elmondom, hogy az anyanyelven történő oktatást nem lehet helyettesíteni. Tudjuk azt is, hogy mit okoz, ha a gyermek nem a saját közegében van. Először a baráti társaság változik meg, első generációsként először a nyelvét veszti el, második generációsként a nemzetiségét is, s így fogyunk, aztán csodálkozunk, hogy miért vagyunk kevesebben“ – hívta fel a figyelmet Orosz István.

Orosz István, a TMAI igazgatója (Fotó: Pósa Homoly Erzsó/Felvidék.ma)

Az iskolaigazgató rávilágított, hogy nagyon fontos a nemzeti értékeink megőrzése, ami a magyar iskolában napi szinten zajlik.

„Nemcsak a 110 éves, 60-as és különböző évfordulókon, és ezáltal adott kultúrházi és egyéb rendezvényeken, hanem napról napra tudatosítjuk ezt a gyerekekkel. A teljes tanári kar nevében mondhatom, hogy mi nem csak magyar iskola vagyunk, hanem az egyik legjobb iskola a régióban. Ugyanúgy hangsúlyt fektetünk a tehetségek nevelésére, mint ahogyan a szociálisan hátrányos gyerekek felzárkóztatására” – világított rá.

Hozzátette, több, mint húsz éve oktatásirányítással foglalkozik, és sokkal nehezebb ott dolgozni, ahol a szociálisan hátrányos helyzetűtől a kiemelkedően tehetségesekig mindenki megtalálható. „Mi ezt mégis tudjuk” – szögezte le.

Beiratkozás (Fotó: Pósa Homoly Erzsó/Felvidék.ma)

Kifejtette, ennek ékes bizonyítéka nemcsak az itt végzett tanulóinknak az eredményessége, de a verseny eredmények is minket igazolnak.

„Pedagógusaink tényleg hivatásként, nemcsak munkaként kezelik a foglalkozásukat, örömmel, szeretettel jönnek a gyerekek közé. S nekem is nagyon nagy boldogság, amikor ennyi szép magyar gyermeket látok. Igazából boldog akkor leszek, ha szeptember elsején ugyanígy találkozunk, esetleg még többen leszünk” – mondta Orosz István iskolaigazgató.

Hasonló örömmel dolgoznak, s várták a leendő elsősöket egy vidéki iskolában, a Balogvölgyében is. Nagybalogon a korábbi évekhez képest idén duplájára növekedett az elsősök száma.

A 2019/2020-as tanévre 13 gyermeket írattak a kisiskolába. Az igazgatónő bízik benne, hogy a következő években sem költöznek el, s helyben taníttatják majd a szülők a gyermekeiket.

Iskolatáska, a Rákóczi Szövetség ajándéka (Fotó: Pósa Homoly Erzsó/Felvidék.ma)

Simon Ilona, a Nagybalogi Alapiskola igazgatónője a Felvidék.ma-nak elmondta, hogy az iskolájukban családias légkör van, gyönyörű környezetben tanulnak, szép az iskola, a tantermek fel vannak újítva.

„Kisiskolánkban van tánckör, sportkör, irodalmi szakkör, ezen kívül a Heuréka Művészeti Iskola is tart itt az érdeklődőknek rajzórát, táncórát és ezen kívül hangszeroktatásra is van lehetőség. A gyerekek zongorán, gitáron, furulyán és hegedűn tanulhatnak” – fűzte hozzá Simon Ilona.

A nagybalogi alapiskola rendszeresen bekapcsolódik a pedagógiai projektoktatásba is, ahol a teljes szervezettségű intézmények mellett nagyon szépen helyt tudnak állni. Az igazgató asszony ezt azzal magyarázza, hogy nagyon ügyesek a nevelőnők is az intézményben, akik felkészítik a gyerekeket a bemutatókra.

A leendő nagybalogi elsősök (Fotó: Pósa Homoly Erzsó/Felvidék.ma)

„Nagyon büszke vagyok rájuk és az iskolánkra. Bekapcsolódunk a legtöbb versenybe is, a szülőkkel szintén rendkívül jó kapcsolatot igyekszünk ápolni, közös programokat, kirándulást is szervezünk” – mondta.

Már maga a nyitott nap és beiratkozás is nagyon családiasra és színvonalasra sikerült. A szülők betekintést nyerhettek az oktatásba egy mintaórán, a gyerekek kézműves-foglalkozásokon, játékokon vehettek részt, s a beiratkozás alkalmával a Rákóczi Szövetség iskolatáska ajándéka mellett az iskola is meglepetéssel kedveskedett a leendő elsősöknek, akik már alig várják a szeptembert.