Fotó: Deák Irén

A napokban került sor a budapesti Történeti Múzeum gótikus termében a Szent Korona és a magyar királyi koronázási jelvények című történelmi vetélkedő döntőjére. Az Oktatási Hivatal által szervezett középiskolás történelmi vetélkedő a tanév egyik legnagyobb megmérettetése volt a történelmet kedvelő diákjaink részére.

Nem kisebb feladattal kellett megbirkózniuk, mint a nemzeti egységünket szimbolizáló Szent Korona és koronázási jelvények történetét, közjogi jelentését, regényes utazásait, helytörténeti vonatkozásait feltárni, elsajátítani.

A verseny jelentőségét emeli, hogy több mint 600 Kárpát-medencei magyar középiskolás kapcsolódott be a megmérettetésbe. A két internetes forduló után végül 11 diák jutott az országos döntőbe, közöttük Kováč Szilárd, a Selye János Gimnázium III. A osztályos tanulója.

A nemzeti történelmünk iránt elkötelezett 18 éves gimnazista nagy odaadással vetette magát a koronatörténet kutatásába. Különleges feladat volt a döntőre elkészíteni egy kreatív videót a „Szülőföldem és a Szent Korona“ címmel, melyben egy saját mottón keresztül arra is választ kellett adni, hogyan és miért jó kötődni a Szent Koronához helyi emlékeken, történeteken keresztül is.

Szilárdnak könnyű dolga volt, hiszen ki ne ismerné a híres koronarablás és V. László születésének komáromi történetét?! Vagy épp ezért volt nagy kihívás? Németh Csaba III. A osztályos tanuló technikai segítségével végül egy látványos kisfilm készült, melyben meginterjúvolták Mácza Mihály és Elek József történészeket, koronát raboltak a várban, s mindezt rímekbe foglalva versbe mondták: „Országunk jelképe, nemzetünk egysége e büszke Korona, keresztény mivoltunk ősi alapja. Sem csel, sem erő nem gyengíti nagyságát, mint ahogy a Kőszűz védi Komárom várát!“ – fejezi ki érzéseit Szilárd a film végén.

A  zsűri elismerését is kivívta, oly mértékben, hogy a „házi készítésű” koronánkat a döntőben bemutatásra kérték. A komoly szakmai zsűri előtt zajló többórás döntőben Szilárd sikeresen helytállt és az előkelő 5. helyezést érte el. Jutalma, a döntő résztvevőivel együtt az Oktatási Hivatal pénzjutalma mellett egy szakmai tanulmányút a nagybecsű zsűri kíséretével a Szent Korona nyomában.

Gratulálunk Szilárdnak és további történelemtanulmányaihoz sok sikert kívánunk! Jó érzés tudni, hogy diákjaink, követve tanításunkat, kellő magyarságtudattal bírnak és készek nemzeti értékeink továbbvitelére.