(Fotó: MKSZ.hu)

Magyarország válogatottja csoportelsőként az Európa-bajnokság középdöntőjébe jutott. A magyar csapat szempontjából utolsó sorsdöntő találkozó következett a már biztosan továbbjutó Izland ellen a kézilabda Európa-bajnokság harmadik csoportfordulójában. Magyarország legjobb kézilabdázóinak a középdöntőbe jutása vagy a kiesése volt a tétje ennek a mérkőzésnek január 15-én, a Malmö Arénában.

Gulyás István, a csapat szövetségi kapitány elmondta, hogy ugyanabban a harcmodorban zajló, mosolygósan vagány játékra számít a fiúktól, mint az eddigiek során. A zárt védekezést emelte ki, mivel az izlandiak alacsonyabb, mozgékony játékosok és a céljuk, hogy távol tartsák őket a kaputól és megfogják a lendületüket. A taktikai fegyelmezettség jellemző a magyarokra, így az alapstratégia követése volt a cél.

A magyar játékosok eléggé ellenséges környezetben léptek pályára, mert a teljes aréna dán szurkolói az izlandiakat éltették, hiszen ha legyőzik a magyarokat, akkor a dánok jutnak tovább a csoportból az izlandiakkal együtt. Ennek ellenére a magyar csapat jól kezdett.

Hasonlóan az eddigi mérkőzésekhez, vezetést szereztek, amit tartottak is a tizedik percig, amikor kiegyenlítettek az izlandiak, majd át is vették a vezetést. Sajnos több labdát el is adtak a magyarok, majd egy sikertelen támadás után ismét az izlandiak támadtak. Ekkor már hat perce nem lőttek gólt a magyarok.

Ezt kihasználta az ellenfél és három találatra nőtt az előnyük. Ám Mikler sikeres védése után Győri gólt lőtt, ugyanakkor emberhátrányba kerültek, Hornyák pedig sárga lapot kapott szövegelésért. Úgy tűnt, a magyarok fizikai fáradtsága rányomta bélyegét az idegi terhelhetőségükre is.

Ezt mutatta, hogy Balogh kihagyta a büntetőt és a félidő hajrájában Máthé Dominik is így járt. Az izlandiak pedig nagy kedvvel játszottak, amit az eredmény is mutatott. A hajrában ismét Mikler mentette meg a csapatot egy remek védéssel és 5 másodperc alatt Bóka a szélről betalált. A félidő eredménye nem volt reménytelen: Izland-Magyarország 12:9.

A második félidőben kevesebb eladott labdára, pontos passzokra és sikeres támadásokra volt szükség. Ám az igazi nehézséget az jelentette, hogy az eddigi góllövőknek nem ment a játék. Nagyon fontos pillanatokban hibáztak a magyarok, Bánhidi viszont visszahozta a reményeket. Hétből hat lövése ment a kapuba, ebből hármat sorozatban adott az izlandi kapusnak. A hátrány két gól volt.

Bánhidi kiegyenlített, de hétméterest kaptak az izlandiak, emberhátrányba is kerültek a magyarok, majd a támadást kihagyták. Szegény embert még az ág is húzza… Majd egy szerencsés góllal szépítettek. Hol egyenlőt, hol egy góloshátrányt mutatott az eredményjelző.

(Fotó: Felvidék.ma)

Szita első góljával ismét vezetést szereztek a 48. percben. A második góljával kétgólos lett az előny. Mikler óriásit védett. Közel 40%-os védést produkált. Bóka Bendegúz labdát szerzett és rávitte a kapura, ezzel már háromtalálatos előnyt szereztek a magyarok, s csak kilenc perc volt hátra.

Elcsendesedett az aréna, amikor Szita ismét betalált. Azonban jött egy gyors válasz, az előny viszont megmaradt. Bánhidi megerősítette még egy góllal a magyarok vezetését az utolsó öt percben. A hamvaiból feltámadó magyar csapat óriási szívvel játszott a második félidőben. A hátrányt ledolgozták és fergeteges játékkal az utolsó percekben már hat góllal vezettek, Nagy Bence kíméletlen találatával.

Mikler Roland 14 labdát védett ki, 44 %-os teljesítményével teljesen elbizonytalanította az izlandi játékosokat. Zúgott a „Szép volt fiúk!” és lefújták a bírók! Az eredmény: Izland-Magyarország 18:24.

Csoportelsőként továbbjutott a magyar válogatott és a fiúk teljesítményét nehéz szavakba önteni, ám az biztos, hogy ezt az élményt öröm volt átélni! A mérkőzés embere ismét Mikler Roland lett.