(Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma, archív)

Szeptembertől újraindul a mentálhigiénés szakirányú továbbképzés Léván. A budapesti Károli Gáspár Református Egyetem és a Szlovákiai Magyar Mentálhigiénés Közösség a Lévai Református Egyházközséggel közös együttműködésben hirdeti meg a továbbképzést. Az érdeklődők március 31-ig adhatják be a jelentkezésüket.

Mint már korábban beszámoltunk róla, a budapesti intézmény a lévai egyházközség valamint a mentálhigiénés közösség 2015 márciusában írta alá az együttműködési megállapodást. Ennek köszönhetően indult el a hiánypótló felnőttképzés a járási székhelyen.

Szathmáry Zsuzsanna, református lelkipásztor, a Szlovákiai Magyar Mentálhigiénés Közösség vezetője (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma, archív)

A lévai református egyházközség épülete eddig két évfolyamnak adott otthont. Mint Nt. Szathmáry Zsuzsanna garamkálnai lelkész, a Szlovákiai Magyar Mentálhigiénés Közösség vezetője a Felvidék.ma-nak elmondta:

a képzés 2020 szeptemberében kezdődik, a képzési alkalmak félévente ötszöri kétnapos intervallumban, péntekenként és szombatonként valósulnak meg. A képzés négy félévet foglal magába, melynek a végén mentálhigiénés segítő szakember megnevezésű oklevelet kapnak.

Mint megjegyezte: a továbbképzés előfeltétele a főiskolai, vagy egyetemi oklevél. A szakirányú képzést elsősorban a segítő foglalkozású szakemberek (orvosok, pedagógusok, lelki vezetők, szociális munkások) számára hirdetik meg.

A levelezős formájú képzés részét képezi a gyakorlati és elméleti ismeretszerzés mellett a 150 órás önismereti célú csoportmunka is. A képzés pénzdíjas, hallgatói költségtérítés 40.000 Ft. – cca. 130 € félévenként, mely magában foglalja a 150 órás önismereti csoportmunka költségeit is.

A mentálhigiénés szakirányú továbbképzés első alkalmának résztvevői (Fotó: Szathmáry Zsuzsanna, facebook)

Mint kiemelték a képzés folyamatában hangsúlyosan jelenik meg az önismeret; az emberi kapcsolatok, családok, közösségek működése, dinamikai sajátosságai; a különböző lelki jelenségek felismerése és az ezekhez kapcsolódó cselekvési stratégiák kialakítása; a hivatás-gyakorlásból adódó nehézségek, konkrét helyzetek feldolgozása; a segítői eszköztár bővítése; hosszú távú, támogató kollegiális kapcsolatok építése, szakmai tapasztalatok megosztása; saját hivatásunk terepén és saját kapcsolatainkban való tudatosabb és kompetensebb jelenlét.

A Károli Gáspár Református Egyetem már régebben elindította Felvidéken a mentálhigiénés szakirányú továbbképzését. Szeptemberben immár a negyedik felvidéki csoport kezdheti el a tanulmányait. Az első évfolyam még Hanván tanult. Majd a 2010-es évek második felében Léván indították el a csoportokat.

Mint Szathmáry Zsuzsanna elmondta,

jelenleg a második lévai csoport az államvizsgára készül, miután a csoport tagjai sikeresen abszolválták a négy féléves képzési időtartam tanulmányi követelményeit.

A képzés szakfelelőse dr. Kiss Paszkál intézetvezető, egyetemi docens, szakvezetője pedig dr. med. Grezsa Ferenc egyetemi adjunktus.

A képzésen túl az elmúlt közel fél évtizedben számos műhelykonferenciát szerveztek Léván, legutóbb 2019 júniusában tartottak egynapos szakmai találkozót. Sőt az együttműködésnek is köszönhetően a Szlovákiai Magyar Mentálhigiénés Közösség 2018 októberében egy kárpát-medencei konferencia házigazdája is lehetett a gyűgyi Csillag Szállodában.

Grezsa Ferenc, a KGRE Pszichológiai Intézetének adjunktusa, a mentálhigiénés továbbképzés koordinátora (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma, archív)

A Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészet és Társadalomtudományi Kara fontosnak tartja a külhoni magyar közösségnek felkínálni a képzési lehetőségeket. Így az elmúlt évek során Léva mellett Szabadkán, Ilyefalván, Beregszászon és Budapesten is indított mentálhigiénés segítő továbbképzést.

További részletek a képzésről ITT olvasható.