Fotó: TMAI

Rimaszombatban a Tompa Mihály Alapiskola 2017-ben a többi partneriskolával sikeresen pályázott a hároméves Erasmus+ projektre, mely az európai oktatás, képzés és a sport megerősítését szolgálja. Orosz István iskolaigazgatót kérdeztük a lassan zárásához közeledő programmal kapcsoltban.

Az Erasmus+ projektnek köszönhetően a rimaszombati alapiskolának négy partneriskolája van Franciaországból, Lengyelországból, Romániából és Törökországból.

„Kezdetben még senki sem gondolta, hogy a jövőben mit is fog ez a projekt jelenteni az iskolánk számára” – kezdi a beszámolót az iskolaigazgató.

Fotó: TMAI

Kifejtette, hogy a B.R.E.A.D. (az angol betűszóból keletkezett „Építünk, felfedezünk, átélünk, befogadunk, fejlesztünk”) elnevezésű nemzetközi projekt 5 ország bekapcsolódásával jött létre azzal a céllal, hogy rávilágítson a szegénység és éhezés világméretű problémájára.

„Maga a projekt angol elnevezése – magyar fordításban kenyér – is arra az alapgondolatra utal, hogy az emberek alapvető élelmiszere a kenyér a világ minden táján. A diákok közmondásokat, szólásokat, meséket, verseket és énekeket gyűjtöttek a kenyér témájára. Videót forgattak arról, hogyan készül el az apró búzaszemekből az emberek mindennapi eledele.

Diákjaink feltérképezték, hol és milyen a kenyér elkészítéséhez megfelelő gabonát termesztenek Szlovákiában. Ellátogattak pékségbe, malomba, recepteket gyűjtöttek, különböző kenyérfélékkel ismerkedtek és megtanultak kenyeret sütni.

Diákjainknak és pedagógusainknak a három év alatt lehetőségük nyílt bizonyos időt külföldön tölteniük, ezalatt megismerkedhettek az adott országok hagyományaival és történelmével, valamint az európai országok iskolarendszerével” – sorolja Orosz István.

A projekt kommunikációs nyelve az angol, így a diákok a nyelvi készségeiket is fejlesztették.

Mint megtudtuk, az egyes csereprogramoknál azon volt a hangsúly, hogyan is készítik Európa különböző országaiban a kenyeret. A diákok megismerkedtek a különböző kenyérfélék elkészítési módjaival, egyben lehetőségük nyílt megismerni az adott országok kenyérkultúráját.

Fotó: TMAI

„Az első projekttalálkozóra a romániai Déva városában került sor 2018 júniusában. A gazdag programokon kívül megtekintették a műemlékeket, valamint felfedezték az erdélyi malmokat is. Diákjaink az UNICEF képviselőinek felügyeletével és irányításával képeslapokat készítettek” – számolt be az iskolaigazgató, hozzátéve, hogy az UNICEF a képeslapokból befolyt összeggel a hátrányos helyzetű embereket, főleg az éhező gyerekeket segíti.

A projekt résztvevői munkájukért díjat és oklevelet kaptak.

A következő találkozóra 2018 őszén Rimaszombatban, a Tompa Mihály Alapiskolában került sor. Mint megtudtuk, a diákok és a pedagógusok is élvezték az idegenvezetéssel egybekötött városnézést, a nagytöréki vízimalomnál és az almáspusztai völgyben töltött napot.

Fotó: TMAI

„Foglalkozásokból nem volt hiány, volt kenyérsütés, a gyerekek kipróbálhatták az agyagozást, megismerkedhettek a szövéssel, és számos más tevékenységgel is kedveskedtünk nekik. Külföldi vendégeink nem hagyhatták ki a Magas-Tátra látványát, ahol a gyerekek TrickLandiában megcsodálhatták a trükkművészet és optikai illúziók világát, ezt követően pedig bebarangolhatták a betléri Andrássy-kastélyt és annak gyönyörű kastélyparkját” – emlékezett vissza Orosz István.

A harmadik B.R.E.A.D. Erasmus+ projekttalálkozóra 2019 májusában került sor Franciaországban. A beszámolók szerint az ottani iskola képviselői egy felejthetetlen kétnapos párizsi kirándulást szerveztek a projekt résztvevői számára.

Fotó: TMAI

„A vendéglátó iskola mindannyiunknak felejthetetlen élményeket nyújtott a festői Ploermelb városkában. Mont Saint Michel szigete misztikus kolostorával, a Morbihan-öbölben való hajókázás, látogatás Ille aux Moines szigetére vagy a Bretagne régió szépségei örökre bevésődtek az emlékezetükbe” – tudtuk meg Orosz Istvántól.

Az utolsó találkozóra 2020 áprilisában került volna sor Törökországban, de a világjárvány miatt ez nem valósulhatott meg.

„Lelkünk mélyén ott van a gondolat, hogy bár számos ország lezárta határait, a mi szívünk nyitott maradt az együttműködésre és az összefogásra. Most, 2020-ban olyan helyzetben vagyunk, amit a mi modern világunk még nem igazán élt át, ezért fontos tudatosítanunk a nemzetek összefogásának fontosságát. Számunkra a B.R.E.A.D. projekt nem csak egy program, ami az utazásról és az angol nyelv aktív használatáról szól. A kenyér nem ismeri a határokat, úgy tekintünk rá, mint a béke és az otthon jelképére. Értéke pénzben nem mérhető, azt magában hordozza. Bízom benne, hogy a gyerekek ezt az értéket megőrzik” – zárta beszámolóját Orosz István, a Tompa Mihály Alapiskola igazgatója, remélve, hogy a projektet a jövőben is folytatják.