(Fotó: Hetényi Református Egyházközség, facebook)

Mindig öröm, ha egy település új létesítménnyel gazdagodik. Hetényben, a Komáromi járás községében hamarosan befejeződnek a Gólyavár óvoda és bölcsőde építési munkálatai. A nevet nem véletlenül választották, ebben a faluban mindig szívesen fészkeltek a gólyák, a címerükben is ott található, és ha valamire megnevezést kell választani, legtöbbször a kelepelőkkel kapcsolatosra esik a választás.

A magyar kormány két évvel ezelőtt meghirdetett Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Programja nem kerülte el az itteni református egyházközség és a szülők figyelmét sem. Így éltek a pályázat lehetőségével és reménykedtek, hogy ők is a Felvidék azon óvodái közé kerülnek, amelyek megkapják a magyar kormány támogatását.

A pályázati anyag kidolgozása előtt a presbitérium teljes mértékben azonosult az új óvoda és bölcsőde kivitelezésének gondolatával, és természetesen az egész falu már most várakozással tekint az új épület átadása elé. Ugyanígy az óvoda alkalmazottai, akik szintén alig várják, hogy a község legkisebbjeivel együtt korszerű környezetben élhessék mindennapjaikat. Az építkezés felügyeletét, a kivitelezés minden mozzanatának figyelemmel kísérését, valamint a projekt adminisztrációs részének kezelését Palcsó Attila tiszteletes úr és Kocsis Sándor, a református egyházközség gondnoka végzi.

(Fotó: Hetényi Református Egyházközség, facebook)

Megkeresésünkre Palcsó Attila tiszteletes úr elmondta, hogy az épületben két óvodai osztály és egy bölcsődéseket szolgáló terem lesz, valamint korszerű felszerelésű konyha és étkezde. Innen oldják meg majd az óvoda és bölcsőde, de az alapiskola tanulóinak és pedagógusainak étkeztetését is.

Az óvodában előreláthatóan negyven-negyvenhárom kisgyerek kap helyet, a bölcsődével kapcsolatosan még pontos számok nem ismertek, minden a születési számok alakulásától függ.

A felszabaduló régi óvoda épületét, amely a község tulajdonát képezi, valószínűleg közösségi, kulturális célokra használják ezután. Több évvel ezelőtt ugyanis a község kultúrháza leégett, és bár az itteni lakosság nyitott minden kulturális rendezvény és alkalom iránt, olyan nagy rendezvényekre, amelyekre igény lenne, nem volt lehetőség.

Bent még folyik a munka (Fotó: Hetényi Református Egyházközség, facebook)

A tiszteletes úr továbbá kifejtette: Az új óvodát nem kellett az alapoktól kezdeni. Még az 1980-as évek derekán, végén készült el nagyjából az épület, majd a további munkák a rendszerváltozás után abbamaradtak, így az éveken, évtizedeken keresztül félbehagyva, haszontalanul állt. Az iskola melletti épület felújításával most jó alkalom adódott annak értelmes kihasználására. A munkálatok lényegében egy évvel ezelőtt kezdődtek el. A terveket velünk egyeztetve a Blaupanart kft készítette Konkolyi Péter mérnök úr szakszerű irányításával, az építés kivitelezése pedig a gútai Gutte kft. Lengyel István cégtulajdonos és Varga Nikolasz építésvezető szervezésével történik.

Örömmel mondhatjuk, hogy az építés a megfelelő ütemben halad, április végére az óvoda, bölcsőde, konyha, étkezde elkészül.

Ezután bonyolódnak az ellenőrzések illetve a létesítmény átadása, kezdődhet a berendezkedés, és szeptemberben már itt szeretnénk fogadni a gyerekeket és a szülőket, akik ránk bízzák gyermekeik nevelését. A téli hónapok is munkával teltek, a járvány sem befolyásolta a munkákat, talán csak elenyésző, egy-két napos kiesésre került sor. A legvégén aztán a tereprendezésbe, a parkosításba, az utolsó simításokba a helyiek, a szülők is besegítenek, erre megvan a hajlandóság, hiszen mindannyian várják, várjuk a szép, új létesítményt. Az építési munkákat teljes mértékben a kivitelező végeztette, így ezzel nem volt gondunk.

Bent még folyik a munka (Fotó: Hetényi Református Egyházközség, facebook)

Szeptemberben tehát már az új, külsőben, belső térben, felszerelésben egyaránt korszerű  épület lesz a második otthonuk a hetényi apróságoknak. A községben működő színvonalas, sokrétű oktatást biztosító magyar tanítási nyelvű alapiskola igazgatósága és pedagógusai pedig szeretettel várják az onnan kikerülő gyerekeket. Remélhetőleg a szülők jól választva ide íratják majd csemetéiket.

(Benyák Mária/Felvidék.ma)