A felvidéki csapat (Fotó: NÖLT)

2021 őszén hagyományteremtő szándékkal Csíkszentdomonkoson tartották az első Nemzeti Összetartozás Labdarúgó Tornát, amit akkor Kárpátalja nyert meg. A második alkalomra a 2022. július 8-9-én a nemzet fővárosában, Budapesten került sor a BVSC komplexumában, ahol immáron a hazai csapat, a Magyar Parlamenti Válogatott diadalmaskodott.

A sporteseményen hat csapat vett részt: Felvidék, Kárpátalja, Székelyföld, Délvidék, Csángóföld és a hazaiak.

(Fotó: NÖLT)

A kiírás szerint a résztvevő csapatok tagjai alapvetően amatőr játékosok, civilben közéleti személyek voltak. Azonban csapatonként „öregfiúk” korosztályból, 44 éven felüliek közül – egy neves labdarúgó és egy híres közéleti személyiség vendégjátékára is lehetőség nyílt, illetve kapusposzton is engedélyezett volt egy vendégfutballista szerepeltetése a plusz 44 éves korosztályból. A magyar parlamenti válogatottban Kenesei Krisztián, Szeiler József és Balázs Pali szerepelt így vendégként.

A tornát a nemzeti összetartozás jegyében írták ki Kövér László házelnök kezdeményezésére, aki maga is szerepet kapott csapata két csoportmérkőzésén és a döntőben is

– tájékoztatta az MTI-t Magyar Zoltán szövetségi kapitány, tornaigazgató.

Pénteken a csoportmérkőzéseket bonyolították le, 2×25 perces találkozókat vívtak a felek, szombaton pedig a helyosztókra került sor, itt már 2×35 percesek voltak a meccsek a budapesti BVSC-pályán.

Az első napon az A csoportban Kárpátalja, Erdély, Csángóföld, a B-ben magyar parlamenti válogatott, Délvidék, Felvidék lett a sorrend. A zárónapon a döntőben a házigazda együttes, az Országgyűlés csapata 3-3-as döntetlen után tizenegyesekkel 4-2-re nyert Kárpátalja alakulata ellen úgy, hogy a félidőben még 3-1-es hátrányban volt.

A bronzmeccsen Délvidék 3-1-re verte Erdélyt, az ötödik helyért pedig a Felvidék 3-3-as döntetlent követően büntetőkkel bizonyult jobbnak 3-1-re Csángóföldnél.

„Nagyon büszke vagyok a csapatunkra, hiszen ezúttal is tisztességgel helytálltak és méltón képviselték a Felvidéket.

A sportban sokszor hallható, hogy nem az eredmény, hanem a részvétel a fontos, erre a focitornára viszont ez különösen érvényes, hiszen nemzeti összetartozásunkat, együvé tartozásunkat és megbonthatatlan egységünket fejezi ki a labdarúgás nyelvén. Minden egyes pillanat ajándék, amit így együtt eltölthetünk, ezért nagyon hálásak vagyunk Házelnök úrnak, hogy megalapította ezt a tornát” – mondta el a felvidéki csapat szövetségi kapitánya, Retkes János.

A program zárultával a döntő résztvevői, illetve a többi csapat nézőtéren helyet foglaló tagjai közösen elénekelték a magyar himnuszt.

A harmadik Nemzeti Összetartozás Labdarúgó Torna rendezését a Délvidék vállalta el.