A helyi Csemadok mellett működő Gyöngyösbokréta néptánccsoport fellépése (Fotó: Miriak Ferenc)

A Kossányi József Alapiskola és Óvoda igazgatósága az iskola névadója születésének 114. évfordulója tiszteletére egész heti ünnepségsorozattal adózott a neves pedagógus és költő emlékének, valamint annak, hogy az iskola felvette 2003. október 25-én nevét.

A rendezvény az iskola névadója szobrának megkoszorúzásával vette kezdetét, majd Bukovszky János, iskolaigazgató mondott ünnepi beszédet.

Mint kifejtette: ahogy mondják, a név kötelez. Kossányi József a két világháború közt minden erejével azon volt, hogy az elcsatolt magyarok által lakott területeken a felvidéki magyarság megmaradjon.

Hozzátette, azért fontosak számunkra az ünnepnapok, az iskolánkon zajló rendezvények, versenyek, mert ezeken keresztül meg tudjuk mutatni diákjainknak, hogy milyen jó és felemelő érzés, ha közösen tudunk ünnepelni.

Fontos, hogy legyenek az ember életében időszakok, amikor a mindennapi körforgásból kiszakadva társaival tud ünnepelni, amikor megérzi a közösség összetartó erejét és embert formáló hatását – zárta beszédét az igazgató.

Ezt követte Kossányi József életéről és munkásságáról szóló előadásra, majd Lengyel Zsuzsanna mandala kiállításának megnyitójára került sor, ahol az érdeklődők megismerkedhettek a pontfestéssel.

Kossányi Kupa asztalitenisz-torna győztesei- fiúk és az iskola igazgatója (Fotó: Miriák Ferenc)

A rendezvény második napján már hagyományosan a tollaslabda versenyre került sor diák – szülő –pedagógus között.  Szerdán az egészségé volt a főszerep. Gáspár Károly előadásában az iskola 8. és a 9. osztályos tanulói egy filmvetítéssel egybekötött drogprevenciós előadáson vettek részt, amelynek címe: Karesz végakarata. A délutáni salátakészítő versenyen 25 csapat vett részt.

Csütörtökön került sor a műveltségi vetélkedőre, amely az alábbi helyezésekkel zárult: 1. hely Katona Mihály Alapiskola (Búcs), 2. hely Kossányi József Alapiskola és Óvoda (Komáromszentpéter), 3. hely Katona Mihály Alapiskola (Búcs).

Kiértékelték a Bóna Dénes informatikai versenyt is. Győztesek: 4 osztály Gyarmati Endre,
5. osztály Kováč Olivér, 6. osztály Sárközi Patrícia, 7.osztály Žilák Tamás, 8.osztály Urbánek Noémi, 9.osztály Szabó Natália.

A szentpéteri Kossányi József Alapiskola és Óvoda szervezésében immáron XIV. alkalommal került megrendezésre a Kossányi Kupa asztalitenisz-torna, amely egyben a Kárpát-medencei összmagyar diákbajnokság felvidéki fordulója.

Ebben az évben 10 felvidéki (Búcs, Nádszeg, Perbete, Aranyos, Komárom – Munka utca, Eötvös utca, Speciális Alapiskola, Ógyalla, Deáki, Szentpéter) és egy magyarországi iskola (Boba) képviseltette magát a versenyen.

Az asztalitenisz-torna győztesei- lányok (Fotó: Miriák Ferenc)

A fiúknál 40 diákot nyolc ötös csoportba osztottak, amelyből az első két helyezett jutott tovább a negyeddöntőbe. Az egyenes kiesési rendszerben a negyeddöntő győztesei az elődöntőbe majd a döntőbe jutottak. A négy legjobb játékos körmérkőzést játszva döntötte el a végső sorrendet, amely a következőképpen alakult: Kossányi kupa- Kárpát-medencei összmagyar diákbajnokság – felvidéki döntő:1. Petrik Krisztofer – Kossányi József Alapiskola és Óvoda, Szentpéter,2. Kesan Szabolcs – Munka u. Alapiskola, Komárom, 3. Csalava Levente – Kossányi József Alapiskola és Óvoda, Komáromszentpéter, 4. Sipos Alex – Eötvös u. Alapiskola, Komárom.

A lányoknál 13 diák versenyzett, három csoportban. A csoportokból az első két helyezett jutott tovább az elődöntőbe. A győztesek a döntőbe körmérkőzést játszva döntötték el a végső sorrendet, amely a következőképpen alakult. Kossányi Kupa:1. Bugár Abigél – Alapiskola, Deáki, 2. Németh Noémi – Általános Iskola, Boba (Magyarország), 3. Fehér Jázmin – Általános Iskola, Boba (Magyarország).

Az ünnepi műsorban az óvodások is felléptek (Fotó: Miriák Ferenc)

Kárpát-medencei összmagyar diákbajnokság – felvidéki döntő:1. Bugár Abigél – Alapiskola, Deáki, 2. Bukovszky Borbála – Kossányi József Alapiskola és Óvoda, Komáromszentpéter, 3. Kárpáty Tamara – Kossányi József Alapiskola és Óvoda, Komáromszentpéter.

Az idei Kossányi Napok zárórendezvényi ünnepi műsorában felléptek az iskola és óvoda diákjain kívül a szombathelyi Reményik Sándor Általános és Művészeti Iskola diákjai, a helyi Csemadok mellett működő Gyöngyösbokréta néptánccsoport és koncertet adott Korpás Éva és zenekara.

Átadásra került a Kossányi-díj is, amelyet idén a névadó lányának, az intézmény támogatójának Kossányi Katalinnak ítéltek.

Az egész heti rendezvény Magyarország Kormányának, a Nyitra Megyei Önkormányzatnak, a helyi Önkormányzatnak, a Jövő Gyermeke Polgári Társulásnak, az iskola Szülői Szövetségének, és a többi támogatónak köszönhetően valósult meg.

(Miriák Ferenc/Felvidék.ma)