(Fotó: SJG)

A Selye János Gimnázium valamikori diákjai nemcsak távolból nosztalgiáznak, révednek vissza egykori iskolájukra, hanem rendszeres összejöveteleket és találkozókat szerveznek. 20 évvel ezelőtt, 2004 tavaszán alakult meg A Komáromi Magyar Gimnázium Öregdiákjainak és Tanárainak Baráti Köre, mely azóta évente nagytalálkozókat szervez az egykori Komáromi Magyar Tannyelvű Gimnázium és az 1951-1960 között működött Pedagógiai Középiskola volt diákjai és huzamosabb ideig itt tanító pedagógusai számára.

A találkozóra, melyet a Baráti Körrel karöltve a Selye János Gimnázium igazgatósága szervezett, idén huszadik alkalommal került sor, június 1-én. A rendezvény főszervezője a Selye János Gimnázium igazgatója, Andruskó Imre és a Baráti Kör elnöke, Langschadl István mérnök volt.

Idén is bebizonyosodott, hogy a találkozó mennyire jó lehetőség arra, hogy az iskolából az Életbe kikerültek viszontláthassák egymást, felidézzék iskolánkhoz kötődő emlékeiket.

Az ünnepélyes megnyitón felhangzott a Szózat, majd Farkasné dr. Bartakovics Adrianna üdvözölte az egybegyűlteket. Ezután a Selye János Gimnázium diákjainak zenés-irodalmi összeállítása következett. A két főszervező köszöntője után a római katolikus és a református egyház képviselői, Kiss Róbert római katolikus kanonok, és Básti Péter református lelkész részesítették ökumenikus áldásban a találkozó résztvevőit. Ezután került sor a Gránit-, Vas-, Gyémánt- és Aranymatúra oklevelek átadására, amelyeket Langschadl István, az öregdiák-egyesület elnöke, Andruskó Imre, a Selye János Gimnázium igazgatója, Konczer Veronika és Egri Szonja, a gimnázium nyugalmazott tanárnői adtak át.

(Fotó: SJG)

Gránitmatúra emléklapot kapnak az 1954-ben – 70 évvel ezelőtt – érettségizett tanulók:
A osztály – osztályfőnök Kovácsné Frankovics Magda: Danczi Mária, Hauszleitner Éva, Kemény Attila, Tárnok Vilmos, Tóth Margit.
B osztály – osztályfőnök Solár István: Erdélyi Géza, Németh Ödön, Tímár Imre, Tóth László, Tőzsér Árpád.

Gránitmatúra emléklapot kapnak a Pedagógiai Iskola 1954-ben – 70 évvel ezelőtt – érettségizett diákjai is – osztályfőnökük Zsombor Jolán volt: Bajkó Magdolna, Csákó Éva, Czanik Rózsa, Czucz Rozália, Dömötör Emma, Kiss Magdolna, Klepáts Márta, Kovács Erzsébet, Latika Teréz, Ligárt Zsuzsanna, Nagy Zsuzsanna, Sörös Erzsébet, Tóth Karolina, Ürge Márta.

(Fotó: SJG)

Vasmatúra emléklapot kapnak a Komáromi Magyar 11-éves Iskola 1959-ben – 65 évvel ezelőtt – érettségizett tanulói:
A osztály – osztályfőnök Kocsis Imre: Bastrnák Györgyi, Boross Kálmán, Bóna Nándor, Hegedűs István, Hranyó Mihály, Király Klára, Kossár Ilona, Kurucz Teréz, Nagy Elvira, Panyi Ferenc, Stirber Lajos, Szabó Zsuzsanna, Szakál István, Török Benedek, Varga Sándor;
B osztály – osztályfőnök Sztollár István: Ács Ilona, Bajcsi Angéla, Bittér Irén, Czafik Mária, Czibor Erzsébet, Csóka Mária, Fekete Éva, Füssy Emma, Hegyi Erzsébet, Hozmán Márta, Kollár Mária, Lakos Mária, Lelkes Irén, Madarász Gizella, Mátis Erzsébet, Nagy Elvira, Nagy Erzsébet, Nagy Mária, Németh Gabriella, Névery Stefánia, Palánkai Margit, Patassy Piroska, Péter Ágota, Reicher Erzsébet, Szalay Mária, Szőke Mónika, Tóth Teréz, Végh Zsuzsanna, Vincze Malvin.

Vasmatúra emléklapot kapnak a Pedagógiai Iskola 1959-ben – 65 évvel ezelőtt – érettségizett tanulói:
A osztály – osztályfőnök Horváth Istvánné: Albert Valéria, Bazsó Julianna, Borsányi Mária, Busánszky Irén, Gányovics Teréz, Harsányi Zsuzsa, Klimo Márta, Kolocsics Ilona, Laczkó Magdolna, Marosi Ilona, Mihály Mária, Nagy Éva, Németh Terézia, Somogyi Mária, Stevula Mária, Szabó Irén, Szajkó Erzsébet, Terebessy Aranka, Thuróczky Márta, Zelinka Margit.
B osztály – osztályfőnök Szénássy Zoltán: Borka Irma, Czibor Erzsébet, Csaplár Valéria, Csémy Teréz, Földes Magda, Fűri Erzsébet, Gulyás Zsuzsanna, Jánosy Katalin, Klimó Gabriella, Kürthy Veronika, Maczkó Júlia, Miskó Irén, Nagy Erzsébet, Nagy Judit, Németh Ilona, Pázmány Izabella, Rucz Éva, Sörös Éva, Stifter Mária, Szabó Erzsébet, Takács Mária, Téglás Irma, Végh Éva, Zsigó Irén.

(Fotó: SJG)

Gyémántmatúra emléklapot kapnak az 1964-ben – 60 évvel ezelőtt – érettségizett tanulók:
A osztály – osztályfőnök Czókoly Béla: Bohon Alíz, Csiffáry Zoltán, Czekó Gizella, Fürjes Ilona, Jászai Miklós, Kaszás Anna, Krajczár Teréz, Marosi János, Nagy Károly, Novák Béla Tamás, Ondrusek Márta, Sereghy Sándor, Szabó Ágota, Tárnok Zoltán, Thúry Elvira, Tóth Aurélia, Vanek Ferenc, Zámbó István;
B osztály – osztályfőnök Dobai János: Biluska Szilveszter, Borsányi Etelka, Csepi Sándor, Csiba Zsuzsanna, Csintalan István, Goda József, Kalmár Tibor, Kamocsai Ilona, Kocsis Zsuzsanna, Kolen Júlia, Kubovits Katalin, Maár Anna, Madurka Lajos, Mészáros Zsuzsanna, Szabó Antal, Szalai Mária, Szarka Rudolf, Szenczi Valéria, Tóth-Kurucz János, Vasi János, Végh Erzsébet;
C osztály – osztályfőnök Farnbauer Béla: Balogh Edit, Barak Gizella, Béber Gizella, Borka Katalin, Csiffáry Zita, Egyeg Edit, Füssy Mária, Horváth Jolán, Illés Mária, Jaross Éva, Jobbágy Margit, Lajos Éva, Lavrencsik Katalin, Molnár Irén, Németh Erzsébet, Pál Ilona, Pecena Mária, Pirstitz Éva, Saláth Ilona, Szabó Éva, Szalai Erika, Szalay Zsuzsanna, Tóth Erzsébet, Varga Klára.

Aranymatúra emléklapot kapnak az 1974-ben – 50 évvel ezelőtt – érettségizett tanulók:
A osztály – osztályfőnök Farnbauer Béla: Balogh Jolán, Bábi Péter, Bellabás Erzsébet, Dobronyi Margit, Forgács Rozália, Győrfy László, Kocsis Vilmos, Kurucz Ilona, Molnár Erzsébet, Nagyváthy Lajos, Osváth Lajos, Pinke Aranka, Ponty Ida, Rácz János, Réső György, Slušník Dezső, Szabó Klára, Szabó Magda, Szalai Anna, Szénássy Kornél, Venth Lívia;
B osztály – osztályfőnök Dobai János: Balogh Erzsébet, Bulajcsik Hedvig, Czanik Aranka, Csécsi Katalin, Csiba Mária, Csivre Ida, Csütörtöky Zita, Füssy Katalin, Gábris Klára, Jády Anna, Kajtár Mária, Kelemen Lídia, Koczkás Éva, Kolibač Alíz, Koníček Erzsébet, Kossa Ildikó, Laczkó Alíz, Molnár Edit, Németh Gabriella, Papp Júlia, Pavlík Ilona, Polhammer Mária, Presztek Mária, Sándor Etel, Szabados Katalin, Szabó Kornélia, Szabó Mária, Szabó Teodóra, Vendégh Erzsébet, Vörös Éva.

(Fotó: SJG)

A matúra-emléklapok átadását dr. Kalácska József, a gimnázium nyugalmazott tanára, az öregdiákok alelnöke vezényelte le, és köszönet illeti Fehér Erzsébetet, iskolánk munkatársát az oklevelek elkészítéséért és a szervezésben nyújtott segítségért.

Az öregdiákok nevében először Méryné Tóth Margit, Tőzsér Árpád Kossuth-díjas irodalmárunk, gránitmatúrás diákunk írását olvasta fel, a vasmatúrás pedagógisták üzenetét dr. Farkas Adrianna tolmácsolta, majd dr. Novák Tamás gyémántmatúrás öregdiák szólt az egybegyűltekhez, s végül Kolek Dobronyi Margit az aranymatúrások nevében emlékezett. Rendhagyó módon a vasmatúrás gimnazisták nevében Stirber Lajos karnagy vezetésével a Gaudium vegyeskar adott szívet melengető koncertet. Az ünnepség zárásaként felzengett a Himnusz.

A délután sportrendezvényekkel, gulyásfőzéssel, kolbászsütéssel, zenés-táncos szórakozással, kötetlenebb programmal telt. A délutáni programok főszervezője Diósi Viktor testnevelő tanár volt. A rendezvényt támogatták: Nagy Zsolt mérnök, a csallóközaranyosi szövetkezet elnöke, Békefi Péter, Mészáros Róbert, Tücsök Attila, Szarka Tibor, Antal Zoltán, Fördős Zsolt, Simonics Tibor, Kalitza Katalin, dr. Horváth Attila, dr. Both László, dr. Kiss Tamás, KOREKT Kft., Noszkai pékség, Brinzik László, Ertl Péter, Török Tamás, és külön kiemelve a Győri Czuczor Gergely Bencés Gimnázium igazgatóságát, amely bencés apátsági sörkóstolót szervezett idén, első alkalommal. Köszönet mindannyiuknak!

(Csehy Flóra/Felvidék.ma)