Fotó: Kiss Márton/Felvidék.ma

A 34. LEN Vízilabda Európa-bajnokság második elődöntőjében Magyarország Montenegró ellen szállt harcba a döntőbe jutásért. A fiúknak ma sikerült az, ami tegnap a lányok sajnos nem, hiszen a kiélezett mérkőzés során, kiváló kapusteljesítménnyel, 10-8 arányban legyőzték Montenegró válogatottját. A vasárnapi döntőben Spanyolország lesz az ellenfél.

Mindkét oldalon védéssel indult a mérkőzés, az első játékrész közepéig nem született találat. A találkozó első gólját Montenegró szerezte, egy emberelőnyt értékesítve. A lőtt gól után az ellenfél felbátorodott és egy újabb gólt szerzett. A hazai csapat támadásait rendre fogta a montenegrói hálóőr. A magyar szépítésre 6 percet kellett várni, Pohl Zoltán találatával felzárkóztak a magyarok. Egy kimaradt hazai emberelőny után Montenegró támadott, de Nagy Viktor védelmén nem tudtak áttörni. A sípszó után 2-1 az állás Montenegró javára.

A második ráúszásnál Montenegró szerezte meg az első támadás jogát, viszont szerencsére nem tudtak élni vele. Mindkét csapat hatalmas energiát fordított a védekezésre. Varga Dénes csapatkapitány bődületes 6 méteres csavargóllal egyenlített. A negyed felénél újra Montenegrónál volt a vezetés, egy emberelőnyt használtak ki eredményesen. Erdélyi Balázs tolta az ellenfél kapujába a labdát, emberelőnyből egyenlítettünk. Hazai emberhátrányból kontrát ítélt a bíró, Märcz Tamásék támadhatnak. Nagy Viktor kiváló formában védett, 7 kaput talált lövésből négyet hárítani tudott. Emberelőny után montenegrói időkérés következett, a lövést újra Nagy Viktor kivédte. Magyar oldalon is jött az időkérés. A rövid taktikai megbeszélés hasznosnak bizonyult, Varga Dénes találatával megszerezte a vezetést Magyarország.

A félidőben az állás Montenegró – Magyarország 3 – 4.

A harmadik játékrész elején újra Montenegróé a kezdés, sajnos ezúttal gólt is szereznek és egyenlítenek. Nagy Viktor újra véd, a telt házas Duna Aréna egy emberként kezd bele a „Nagy Viktor, Nagy Viktor” rigmusba. Mezei Balázs centerből eredményes, újra vezetünk. Nagy Viktor hatalmas formában! Góóól! Zalánki Gergő találatával először a mérkőzés folyamán kettővel vezet a hazai csapat. Gyorsan jön a montenegrói válasz, a gólszerző Stefan Pjesivac. A hazai csapat két és fél perccel a negyed vége előtt büntetőhöz jut, Varga Dénes él a lehetőséggel és megszerzi harmadik találatát. Újra kétgólos a hazai előny. A játékrész utolsó gólját Zalánki Gergő jegyzi a 7 méterről elengedett hatalmas bombájával,. A játékrész végét jelző sípszó után az állás 5-8 Magyarország javára.

A mérkőzés utolsó játékrészében harmadszor is Montenegró bizonyul gyorsabbnak a ráúszásnál, gól viszont nincs. Öt perccel a vége előtt Pohl Zoltán megszerzi a harmadik személyi hibáját és cserével végleg elhagyja a medencét. Magyar hátrány és montenegrói időkérés. Az előnyt gólra váltja a montenegrói 8-as.
Hatalmas Vámos Márton gól, ostor az a bal kéz! Három perccel a vége előtt háromgólos magyar vezetés. Eszméletlen kapusteljesítmény. Két perc van hátra, amikor szépít Montenegrónak Stefan Pjesivac. Az utolsó percben egy újabb montenegrói szépítés. Egygólos a magyar vezetés, amikor emberelőnybe kerül a hazai csapat. Märcz Tamás időt kér.

Ami ezután történik, azt nem lehet szavakkal leírni. Egy montenegrói egészpályás lövést megszerzünk, amit gyorsan visszapasszolunk az elöl maradt Varga Dénesnek és góóól! A csapatkapitány megszerzi a negyedik találatát és beállítja a végeredményt. Montenegró 8 – 10 Magyarország. Bent vagyunk a döntőben!

A győzelemmel a hazai csapat biztos résztvevője a 2020-as tokiói olimpiai játékoknak, hiszen a döntős ellenfelünknek, Spanyolországnak már van kvalifikációja a világbajnokságon elért második helyezéssel.

A magyar fiúk a döntőben Spanyolországgal fognak összecsapni, a kontinensviadal győztese címért. A spanyol férfi vízilabda-válogatott mindenképpen keménye ellenfele lesz a magyar fiúknak. A legutóbbi barcelonai Európa-bajnokságon (2018) Spanyolország a 2., Magyarország pedig a 8. helyezést érte el. Persze ez a vásárnapi döntő szempontjából nem releváns adat, hiszen jelenleg a top 4-6-os férfi mezőny nagyjából egy szinten áll játéktudás alapján. Kis túlzással, szinte csak a formaidőzítés és a szerencse dönthet arról, hogy a végén ki léphet fel a dobogó legfelsőbb fokára. A mérkőzés vasárnap 19 órától lesz megtekinthető Budapesten, a Duna Arénában, a tévéképernyők előtt pedig élőben az M4 sport csatornán.

Holnap a női mezőny számára véget ér a 34. LEN Vízilabda Európa-bajnokság. Az utolsó napon négy mérkőzést rendeznek a Duna Arénába. Az 5. és a 7. helyért folytatott viadal után, közvetlenül jön a bronz meccs a magyar lányokkal, majd a döntő. A szlovák női vízilabda-válogatott Franciaország ellen száll harcba a 7. helyezésért. A magyar lányok a bronzért, a címvédő hollandok ellen ugranak a medencébe. A mérkőzést 17 óra 30 perctől élőben közvetíti az M4 sport. A döntő szintén élőben lesz megtekinthető az M4 sport csatornán 19 órától, Spanyolország Oroszországgal csap össze a végső győzelemért.

A nap egyéb eredményei:

Döntő a 11. helyért: Törökország–Románia 3-20 (1-5, 0-6, 1-6, 1-3)
Döntő a 9. helyért: Grúzia–Németország 8-9 (3-2, 2-0, 2-3, 1-4)
Elődöntők az 5-8. helyezésért: Olaszország–Oroszország 14-12 (5-3, 4-4, 3-1, 2-4)
Szerbia–Görögország 12-9 (3-3, 3-2, 4-2, 2-2)
Elődöntők: Spanyolország–Horvátország 9-8 (0-1, 4-3, 2-2, 3-2)