(Képekkel kiegészítve) Az Alsószeli Magyar Dalkör 2009. május 2-án, szombaton, a XX. Alsószeli–Csátalja Dalos Találkozó gálaműsorának keretében ünnepli megalakulása 40. évfordulóját. Fellépnek: az Alsószeli Magyar Dalkör; a Csátaljai Székely Népdalkör; a Bendő zenekar; a Varsás együttes tagjai.

Program:

  • 11:00 Megemlékezés és koszorúzás a dalkör alapító tagja, Mészáros Gizella sírjánál
  • 15:00 “Dalkörünk negyven éve” című kiállítás megnyitója a helyi művelődési házban
  • 19:30 Ünnepi műsor a művelődési házban: XX. Alsószeli–Csátalja Dalos Találkozó

Felvidék Ma, ddg

Az Alsószeli Magyar Daloskör története

Az Alsószeli Magyar Dalkör sikerekben gazdag múltra tekint vissza. Már negyven éve folyamatosan, megszakítás nélkül működik. Munkájával színt, karaktert ad falunk kulturális életének.
A 1969-ben a Barátnők Klubja keretében született meg a gondolat, hogy a XX. század első felében megteremtett éneklési hagyományokat ismét felélesszék a falunkban, hogy énekeljenek közösen a maguk és a mások örömére, hagyományainkat megőrizve utat mutassanak. Mészáros Gizella vezetésével tizennégy asszonyból és leányból állt össze az a lelkes csapat, melynek köszönhető a kezdet, a fáklyagyújtás.

A képek kattintással nagyíthatók

És a fáklya, melyet akkor lelkesedésük szikrája gyújtott, dacára az elmúlt négy évtizednek, fáradságnak, nehézségeknek, generációváltásnak, anyagi gondoknak, ma is lángol, reméljük, nem alszik ki a jövőben sem.

A dalkör 1969 novemberében lépett először közönség elé. 1970-ben pedig már kiegészülve új tagokkal, pettyes blúzosan részt vettek a „Tavaszi szél …” verseny járási döntőjében az alsószeli nőszövetség dalosaiként. Az 1972-es versenysorozatra való felkészülés szülte a gondolatot, hogy az önálló műsoros estet is kellene szervezni. És ekkor, a 1972/73-as szezonban kapcsolódtak be a férfiak is az éneklésbe. A férfiak először 1974-ben indultak a Tavaszi szélben, mint az alsószeli Csemadok éneklőcsoportja. És rögtön új színt is vittek a versenybe a közös (nők és férfiak) felelgetős énekléssel. És azután mindig ott voltak a népdalversenyeken, egészen a sorozat megszűnéséig. Szép sikereket értek el, járási arany fokozattal, országos ezüst fokozattal is voltak minősítve. Szerepelt a dalkör a járás szinte minden falujában, Nyitrán, Zselízen, a galántai Kodály-napokon. 1985-ben énekelt először Budapesten, amikor a rádió is közvetítette műsorunk egy részletét, majd még ezután két fellépésünk volt a fővárosban, és Solymár, Nagybajcs követte a sort.
1988-tól rendszeres a kapcsolata a Csátaljai Székely Népdalkörrel, mellyel az idén már a XX. dalos találkozónkra kerül sor. Csátaljai barátainknak köszönhetően 1996-ban részt vett a dalkör Baján, a város alapítása 300. évfordulóján megrendezett Dunamenti Népek XII. Folklórfesztiválján (az első halászlé-főzési rekord megszületésekor). 2004-ben pedig vendégei voltunk a pannonhalmi Generációk Találkozása fesztiválnak is.

Az Alsószeli Magyar Dalkör rendszeresen szerepel a falu kulturális megmozdulásain és a Csemadok járási rendezvényein. A népdal és a hagyományok ápolása mellett zenei kultúránk részének érzik műdalainkat, nótáinkat is. Évente rendeznek egy-egy nótaestet valamelyik dal vagy nóta köré kötve dalbokrétát.

Máig hetvenkilenc leány és asszony, és több mint ötvenöt férfi énekelt aktívan az Alsószeli Magyar Dalkörben. Sokan közülük az első alkalomtól máig, vagy egészen addig, míg az évek, az erő és az egészség engedte, sőt még azután is szerető figyelemmel kísérik és támogatják a dalkör munkáját.

Nem tagadható, hogy sok áldozatot kell vállalnia annak, aki a hagyományok ápolására, fenntartására vállalkozik. Visszatekintve az 1969-től megtett útra, azt kell mondani, megérte, mert kevés olyan kulturális vagy népművészeti csoport van a környékünkön, mely közel négy évtizeden keresztül megszakítás nélkül tudott dolgozni a faluért, közösségért, öregbítve ez által a falu, a község jó hírnevét.

Az Alsószeli Magyar Dalkör szerepléseivel színt ad a község szinte minden magyar vonatkozású kulturális eseményének, rendszeresen szerepel a Csemadok akcióin, a falunapokon, az eddigi Alsószeli Jurtanapokon, sőt az egyházi rendezvényeken is.

Az Alsószeli Magyar Dalkör munkája része falunk életének, ezért méltán kapta meg 2006-ban a „Pro urbe – A faluért” díjat.

Az Alsószeli Magyar Dalkör 2009. május másodikán, a XX. Alsószeli – Csátalja dalos találkozó gálaműsorának keretében ünnepli megalakulása 40. évfordulóját. A műsorban fellép az Alsószeli Magyar Dalkörön kívül a Csátaljai Székely Népdalkör, a Varsás táncegyüttes és a Bendő zenekar, és természetesen a közös számban minden megjelenő volt dalköri tag is.

Felvidék Ma, Szabados László,