31720

  A Tanyi Református Egyházközség presbitériuma még 2004-ben döntötte el, hogy a közösségi alkalmak megtartására egy gyülekezeti házat alakítanak ki.

A waalwijk-besoijen-i holland testvérgyülekezetnek köszönhetően az indulásnál húsz éves lejáratú 9 500 eurós kamatmentes kölcsönt kaptak. Az idén a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház Közalap építkezési kerete pedig 2 500 euróval járult hozzá a folyamatban lévő munkák kiadásának fedezéséhez. A gyülekezeti ház várhatóan két év múlva készül el.

A tanyi gyülekezet az egyik néhai presbiterük házát vette meg a hozzá tartozó telekkel együtt még 2004-ben. A vételt úgy tudták megoldani, hogy a holland waalwijk-besoijen-i testvérgyülekezetüktől 9 500 eurós kamatmentes kölcsönt kaptak húsz évre. Majd ugyanebben az évben elnyerték a pozsonyi egyházmegye támogatását a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház Közalap építkezési kerete felé. A sikeres pályázatnak köszönhetően 300 ezer koronát, vagyis 9 960 eurós hozzájárulást kaptak a munkálatokkal kapcsolatos kiadások fedezésére.

Az egyházközség eredetileg a megvásárolt épület felújítását tervezte, de mivel statikai hibák miatt kidőlt az egyik oldala, így annak lebontása mellett döntöttek. Az új gyülekezeti házat 2005 tavaszán kezdték el építeni. Az alapozás után egy évvel később a földszint lett kész, majd a födémszerkezet, 2009-ban pedig tető került az épületre. Ez utóbbi beruházás 17 500 eurós költséggel számolt, aminek összegét szintén a holland testvérgyülekezettől vettek fel kölcsön formájában 2020-ig való törlesztéssel. A gyülekezetnek a korábban felvett hitelét viszont addigra már sikerült rendeznie.

A tanyiak több helyre is nyújtottak be pályázatot, de nem jártak sikerrel. Felajánlások viszont érkeztek a gyülekezeti tagok részéről, akik saját kezük munkájával járultak hozzá az építkezéshez. Csík György lelkipásztor a Reformata érdeklődésére elmondta, hogy azért épül ilyen sokáig a gyülekezeti ház, mivel – más forrás nem lévén – önerőből, a hívek adakozásából próbálják a fedezni a kiadásokat.

Az egyházközség viszont az idén is támogatási kérelmet nyújtott be a Közalap építkezési kerethez az egyházmegye ajánlása alapján. A költségek fedezésére 8 106 eurós támogatást kért a gyülekezeti ház betonozására, csempézésére és festésére, de a pályázatokat elbíráló kuratórium 2 500 eurót javasolt elfogadásra a Zsinati Tanácsnak. Mivel közben bizonyos munkákat már elvégeztek az épületben, így az egyházközség kérvényezte, hogy a kapott összeget a villanyvezeték kiépítésére és az emeleti rész járólapjának a megvásárlására fordíthassák. /Ezt a kérésüket már jóvá is hagyták./

A gyülekezeti ház hátsó részében egy munkaterápiás napközis műhelyt terveznek kialakítani az egészségkárosodottak, a tetőtérben pedig szálláslehetőséget alakítanak ki.

A tervek szerint két év múlva készülne el az épület, de ez függ az anyagiaktól és pályázatok sikerétől is – tájékoztatta a Reformata honlapot Csik György lelkipásztor.

Reformata, Felvidék.ma