33783

Május 4-én, Rozsnyón a Szlovákiai Magyar Protestáns Oktatási és Közművelődési Egyesület és a Szlovákia Magyar Pedagógusok Szövetsége főszervezésében került sor az Abaúj – Tornai Református Egyházmegye Bibliaismereti vetélkedő harmadik döntőjére.

A vetélkedőt Jókai Tibor, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének titkára nyitotta meg, aki megnyitójában a tanulóknak nemes vetélkedést kívánt, amiből „ki – ki erkölcsi tanulságul jegyezze meg: nem az számít soha, mit kapsz, hanem az, hogy mivé leszel. Forgasd tehát a szent könyvet, halld meg, fejtsd fel a benne elrejtett bölcsesség szövetét is a magad lelki gazdagodása végett.”
Az idei versenybe nyolc csapat nevezett be. A kassai református gyülekezet három csapattal, a rozsnyói gyülekezet, a Rozsnyói Református Egyházközség Alapiskolája, a tornagörgői gyülekezet és a szádalmási gyülekezet két csapattal.
A versenyt Nt. Drenko Zoltán, a Rozsnyói Református Egyházközség Alapiskolájának lelkésze vezette. Két kategóriában lehetett benevezni. Az I. kategória a 4. és 5. évfolyamos tanulók, a II. kategóriában a 6. – 8. évfolyamos tanulók három – három fős csapatokkal vehettek részt a versenyen. A vetélkedő témája „Jézus példabeszédei” volt. Három fordulóban mérkőztek meg a csapatok. Az első forduló témája kötelező volt, mely A tékozló fiú történetének az eljátszásából állt. A másik két fordulóban a megadott témakörökből szabadon választhattak a csapatok, melyet szintén elő kellet adniuk. A csapatoknak a legszimpatikusabb történet Az irgalmas szamaritánus volt.
A zsűri szóban értékelte a csapatokat, az előadásaik szövegi részét, előadási részét, valamint azt, hogy az adott történetet a csapatok mennyire értették meg, le tudták-e vonni a tanulságot és mennyire tudták visszaadni, hogy mit mondott az adott igében Isten. A zsűri tagjai Jókai Tibor, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének titkára, Nt. Orémus Zoltán az Abaúj – Tornai Református Egyházmegye esperese és Nt. André János, szilicei református lelkész voltak. Az értékelés pontozással zajlott, és az elért ponteredmények alapján, az I. kategória arany és ezüst sávos csapata is a kassai gyülekezet csapatai voltak. A II. kategóriában bronz sávot a szádalmási gyülekezet csapatai érték el, az ezüst sávot a kassai gyülekezet csapata és az arany sávot pedig a Rozsnyói Református Egyházközség Alapiskolájának csapata, a rozsnyói gyülekezet csapata és a tornagörgői gyülekezet csapata. A csapat tagjai, felkészítő lelkészei emléklapot és könyvjutalmat kaptak. Az idei vetélkedő a NEFMI Oktatásért Felelős Államtitkárságának támogatásával valósult meg.
A gyerekek elmondása szerint a versenyre szívesen jöttek, izgalmasnak tartják. Azok, akik idén először vettek részt a versenyen, eldöntötték, hogy a jövőben is részt szeretnének rajta venni.
Ilyen vetélkedő minden egyházmegyében megvalósul, melynek célja, hogy a gyülekezeteknek lehetőséget adjanak a találkozásra, ismerkedésre, eszmecserére, a hitük erősítésére. Terveik szerint a verseny az érdeklődésre és a jövőre való tekintettel országos szinten is meg fog valósulni.

Beke Beáta